Sabau Raul

Amortizoare portbagaj

27 posts in this topic

Sper sa nu deranjeze subiectele mele,da chiar nu gasesc nikaierii amortizoare pt portbagaj???Am dat un search si pe forum si nimika.Care stie macar un pret informativ,ca faza cu reconditionatu a cazut ca nu am la cine sa fac asa ceva,pt ca la mine in Zalau nu exista asemenea service. :( :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca pe la un magazin care vinde marfa de la Meteor Auto.

Daca nu gasesti asa, baga un mail la Midnight Caller. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie neaparat Meteor, deoarece LIP, Lesjofors sau Stabilus gasim si la altii... Sap si te ajut, da-mi un PM cu datele masinii

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit mi-am gasit amortizoare hayon volvo 440.....amandoua coasta 140 de ron noi noute,daca vreti mai multe detali de unde le-am luat sa ma intrebati si va dau sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offff, daca primeam seria aia de sasiu... :( Si eu tot la 140RON le aveam pe ambele de la LIP / QH

Tu ce marca ai luat ?! Vezi ca sunt 2 modele, pt. cu spoiler si fara spoiler... Cele pt. varianta cu spoiler au presiune mai mare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mele sunt marca Onix,pt hayon cu spoiler.Ti-am trimis un pm,da nu am scris si seria ca nu stiam ca aia o vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am auzit pe cineva tot pe aici ca a dat 170 lei pe ele...sa fii atent ca sunt diferite pt cu eleron sau fara....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca trebuie sa le schimb si eu. M-am cam saturat de cucuie... si nu stiu cum se face, ca de obicei ma nimereste chiar cu ghiara aia de la inchidere. Ultima am patit-o acum juma' de ora... am crezut ca mi-a crapat capul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi totul e asa de usor cand le-am

adus acasa am incercat sa le inchid cu mana dar sa sti ca nu am reusit,iar acuma in sfarsit pot sa umblu linistit la portbagaj fara sa imi fac probleme sa pun renumita bota sa tina portbagaju,adi sa sti ca astept poza cu stopu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi/ieri a batut vantul f tare in bv. Dupa ce mi-a cazut portbagajul ala in cap (cu eleron cu tot) iti spun sincer ca  "un far imi batea in copaci"  :D Si inca nu sunt sigur de realitatea situatiuei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.. eu sunt din timisoara si sa spun asa destul de nou pe forum deoarece nu am avut volvo pana acum :),ma uitam la poza ta (masina ;D) si....a mea e identica cu a ta inclusiv culoarea..oricum sper ca esti multumita de ea si sa o stapanesti sanatoasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumit! Nu, multumita.  ::)

Pai, spune-ne mai multe despre tine si despre masina ta. Eventual poze cu masina. Vezi ca exista rubrica "Hai sa ne cunoastem".

Bun venit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat de curand ma vor interesa si pe mine...Azi mi-am luat pt prima data ghiara aia in crestet...tare neplacut...

O alta intrebare...in mod normal trebuie sa se deschida singur cand apesi pe buton?Sau amortizoarele doar tin sus hayonul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se deschide singur portbagaju daca is telescoapele bune numa sa ridici ff putin de portbagaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o problema mai nou cu ele...am indesat la greu cand am fost la munte si acum nu se mai ridica singur...de stat sta in principiu, numai ca tre sa il duc cu mana pana sus...ma gandesc ca o sa le schimb si eu...deocamdata astept sa vad ce fac daca imi iau un eleron sau raman fara ca sa stiu pe care sa le iau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca au inceput sa faca figuri... e inceputul sfarsitului.

Mai e o varianta sa astepti sa se mai incalzeasca un pic. Dupa atata ger, uleiul din ele nu cred ca sare in sus de fericire.

Cand e cald afara imi merg f bine, in schimb, iarna... o casca de metal mi-ar fi fost f utila. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeam printre randuri si-am vazut ca sunt 2 feluri de telescoape portbagaj?? Eu unu am pus simple si desi am si eleron sunt foarte multumit de ele de 1 an de zile nu am nici-o problema cu ele se deschide foarte bine nu am intalnit vreodata sa nu se deschida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar un amortizor de capota motor de 460 are cineva ideie cit costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat eu unul second pe la vreo 50 60 de lei nu mai tin exact minte pai daca cele de portbagaj is 70 de lei cel de capota poate fi pana in 100 de lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur pentru tine Raul,poti face o poza la capota portbagaj deschisa sa-ti cedem amortizoarele?

Te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viorel la ce sa fac poza?? La amortizoarele de la hayon pe care le am de vanzare? Din cauza ca fisierul este prea mare nu pot sa pun poze pt cei care vor poze cu hayonul deschis sau cu amortizoarele sa vedeti ca sunt bune va rog sa intra-ti pe id meu susanu_raul.Daca reusesc sa le pun aici nu mai intrati pe mine dupa cum se vede este si ninsoare pe hayon si tot il deschide deci telescoapele sunt chiar foarte bune

  Aceste telescoape sunt de vanzare..celelalte pe care le am eu pe masina ceea verde din poza sunt de la unix si m-au costat 70 de lei bucata si sunt simple si am si eleron pe el.

post-1115-12877875961678_thumb.jpg

post-1115-12877875966105_thumb.jpg

post-1115-12877875970585_thumb.jpg

post-1115-12877875975189_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa vad cum arata montate pe hayonul tau ,pentru ca la mine nu se regasesc suportii de prindere a telescoapelor,ci a fost prevazut cu un resort care acum lipseste.

                                                  Multumesc pentru imagini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ii nimika pozele sunt sa vezi ca rezista si amortizoarele sunt second hand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine m-au lasat telescopaele le-am mai desfiletat putin dar degeaba.... unele noi sunt chiar la un pret ok,la UNIX de unde iau majoritatea magazinelelor de cartier piese, sunt 85 ron perechea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine m-au lasat telescopaele le-am mai desfiletat putin dar degeaba.... unele noi sunt chiar la un pret ok,la UNIX de unde iau majoritatea magazinelelor de cartier piese, sunt 85 ron perechea!

pardon 85 ron bucata!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now