Sign in to follow this  
Followers 0
gicu

pneuri XC70

17 posts in this topic

pt. xc70 care sunt optiunile de dimensiuni, pe langa standardul R16? Exista avantaje in ceea ce priveste confortul daca folosim R17/R18?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ceea ce priveste confortul in nici un caz. Pentru a pastra dimensiunile exterioare ale rotii cu cat janta va fi mai mare cauciucul va fi mai marunt, deci o zona mai mica care poate amortiza gropile, etc.

Cu cat janta este mai mare si cauciucul proportional mai marunt vei avea un comportament mai bun al masinii in viraje, acceleratie si stabilitate.

Trebuie gasit un raport cat mai bun intre sportivitate si confort, ce vrei de la masina de fapt, sa stea pe strada ca un ferrari si sa fie confortabila ca un autocar pe perna de aer ?

Cu cat creste diametrul jantei mai apar alte dezavantaje (experimentate pe pielea mea din plin), costurile mult ai mari ale cauciucurilor si inevitabilele galme da la multitudinea de gropi sau linii de tramvai.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, merci!

inca nu am montat pneuri de iarna, ceva sfaturi (acum am pirelli scorpion str...cica all seasons)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scorpion SRT sunt exceptionale, sunt printre cele mai bune cauciucuri pt XC . Mai exista si varianta A/T dar sunt ceva mai galagioase iar prin noroaie nu cred ca o sa merg prea curand .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut....am condus diferite a\masini si marci cu diferite anvelope .....mai inalte sau mai joase.....am ajuns la concluzia ca la strazile noastre.....anvelopa cu balon inalt e sfant......in rest ....e decizia ta!!!!

PS....nu uita ca anvelopele joase afecteaza nu numai confortul,dar si jentile si suspensia si directia....implicit buzunarul tau.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt XC70-ul vechi singura dimensiune pe care o recomanda producatorul este 215/65 R16 iar baietii de pe forumul de XC70 (V70XC.com) recomanda 235/60 R16, de asemenea pt modelul vechi mai merge o dimensiune, 215/60 R17 care a fost pusa de fabrica pt anumite piete .

Modelul nou vine cu 235/55 R17 sau 235/50 R18, diametrul final este acelasi ca la modelul vechi si teoretic merg si pe acesta, de asemenea pe modelul nou se pot pune rotile vechi, 215/65 R16 .

Sper ca am fost de ajutor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, foarte de ajutor; deci la aceelasi diametru al rotii ar merge:

- 215/65 R16

- 215/60 R17

- 235/55 R17

- 235/50 R18

Ma gandeam la achizitia unui nou set de vara tot din seria XC dar pe 18. Oare se potrivesc de la XC90 pe 18 cu cauciucurile adecvate? Latimea jentii este cu mult mai mare oare? ET-ul corespunde?! Stiu ca distanta intre prezoane este identica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! daca ai rabdare si cauti pe net comparatii, vei vedea ca sunt si cauciucuri all-season mai bune decat Pirelli, inclusiv cu eticheta energetica mai ok. Eu am tot STR-uri, iar unul dintre ele vibreaza pe janta la 120 km/h....

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am optat deja sa raman pe jentile originale ale masinii insa am cumparat anvelope Bridgestone Dueler HP sport de la o cunostinta ce si-a luat un Q5 nou de curand si in a doua saptamana a trecut pe jenti cu cauciucuri de 18 inch. Cauciucurile sunt noi, fiind cele cu care a venit masina din fabrica, a apucat sa faca doar vreo 600 de km cu ele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu intra sigur . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar jantele pe 15 de Laguna II, 5x108 ET50?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar jantele pe 15 de Laguna II, 5x108 ET50?

Nu intra. Doar daca scoti etrierii :evil6: :evil6: :evil6: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si franezi ca Fred&Barney :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, sa inteleg ca principiul de a mari balonul anvelopei pe seama scaderii diametrului jantei si pastrand diametrul rotii, nu functioneaza la xc70?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba functioneaza dar nu ai cum sa bagi jante de 15" la XC70 pt ca loveste in etrieri. A explicat Andu mai sus .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0