Sign in to follow this  
Followers 0
paunionutz

Problema geam/macara stanga fata

7 posts in this topic

Masina: S60, an 2001, 2400 cc, benzina, 4 geamuri electrice

De cand am luat masina, geamul de  la sofer facea figuri, adica sarea macaraua din clemele de plastic. Pana la urma macaraua s-a indoit, am indreptat-o de cateva ori, dar s-a slabit rezistenta metalului si se indoia la cateva urcari-coborari de geam. Pana la urma am schimbat macaraua, clemele de plastic si sina dinspre yala, cealalta nu am putut sa o dau jos si nu am mai schimbat-o. Problema a reaparut si iar a inceput sa sara macaraua din cleme, o clema chiar s-a spart. La jumatatea distantei de coborare a geamului, pare sa forteze ceva, ca merge mai greu. Am urmarit tot traseul, dar nu se vede absolut nimic neobisnuit. In schimb am observat ca geamul se misca stanga-dreapta, are un joc destul de mare (misc dinspre yala catre oglinda), motiv pentru care geamul ajunge singur pana sus, loveste in cheder si coboara inapoi (se ridica putin de un colt si loveste in rama) si trebuie sa tin apasat pe buton, pentru a-l inchide. Macaraua este pusa in locul celeilalte si nu am modificat nimic. Am vazut ca sina dinspre yala se misca, cand culiseaza geamul. Am bagat un distantier de cauciuc intre sina si ramforsarea de la usa, ca sa nu se mai miste asa rau, dar asta e o solutie temporara. Care credeti ca ar fi motivul? Sa fie chederul uzat? Si sa se miste geamul cu totul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa verifici bine ghidajele geamului,mi se pare ca pe int.acestora tre sa fie 1 material exact ca si in partea de sus unde inchide,poate ca sa rup pct.de sudura a ghidajului in int.usi

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine macaraua urca si coboara corect, problema este la ghidajul geamului,

in urcare geamul se inclina desi este fixat cu cele 2 suruburi; e posibil sa fie

deformat cadrul, sau ghidajul geamului sa fie distrus? a mai patit cineva ?

multumesc

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popay, ti s a rupt o culisa de plastic de la macara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, asta e ceva nou pentru mine, oare se poate repara?

o sa dau afara macaraua, dar pentru moment nu pot desface

conectorul, am incercat ...

multam Vadim, esti doxa la mecanica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere!!

Din cate am inteles s\v40 are doar o culisa de plastic.

Incearca mai intai sa impingi contectorul si pe urma sa-l tragi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haideti sa nu incurcam mere cu pere si sa vorbim despre S60 in acest topic.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0