Sign in to follow this  
Followers 0
Guest claudiu200747

Volvo c70 an 2001 motor 2.0 turbo 163 cp. ajutor

7 posts in this topic

Salut la toata lumea.ma numesc silviu sant din targoviste..mi-am cumparat acest volvo aacum 8 luni din germania.am fost incantat in primul rand de sonorizare/ si apoi performante motor etc...

vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi daca se poate...... 

prima mare problema pt mine este ca am condus f "multe masini" si knd m-am  suit in volvo am observat ca nu vireaza ca "celelalte masini" mi se pare mie? eu nu am mai condus volvo sau alt volvo decat pe al meu.. pt exemplu ...va zis pe un drum normal cu o banda pe sens.. trebuie sa fac cam 5 .6 viraje...sa o pot intoarce...am urcato pe elevator si am observat ca are niste tampoane de protectie care nu lasa sa vireze maxim..

problema e alta...si poate imi spuneti voi daca e normal.. sa se ridice din partea dreapta knd virez stanga maxim..si invers.

oki a 2 problema este alta mi se pare cam rigida..pe drum in ce sens....... merg pe strada dau in gropi ceva damburi...se misca mai mult din caroserie eu cred si normal este ca, amortizoarele si rotile sa isi faca treaba lor.......si caroseria sa stea intacta..vorbesc de niste damburi normale si gropite..de pe strada nu (canale) sau alte gropi....cum e prin toata romania...acolo e normal sa se miste..oki  am facut test amortizoare mi sa zis 70 % fata si 80 % spate sunt bune..presupun ca daca nu au iesit 100% nu ar fi asta problema.  insa am schimbat bielete si 2 brate pe fata....degeaba...la fel la un test de bucsi brate bielete masina arata ca este f oki!!!

knd misc de caroserie ... cauciucul din capat de la amortizor trebuie sa se miste sau sa stea intact? rurpentu de viraj sau nu stiu cum ii zice:)?

si inca ceva...pe spate la geamuri sunt niste chedere proabil ca s-au uscat...intra apa la spalatorie:( si se aude dupa 100 -120 la ora......se aude fluierat..fasait..etc.

si inca ceva...magazia de cd-uri din bord nu citeste decat cd-uri originale......umblu in portbagaj cu o cutie de carton plina de carcase de cd-uri originale..

va sunt f recunoscator ca ati avut rabdare sa cititi.. si poate ma ajutati va multumesc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cd-urile ai incercat sa le scrii la viteze diferite?

Incearca sa le scrii la viteza mai mica... 4x pe acolo.

Daca la gropi si damburi da efect de rata, de obicei sunt bieletele antiruliu.

Chederele de la geamurile spate, verifica-le si daca sunt coapte/macinate... e clar.

Mai asteapta si alte pareri sa nu schimbi alte piese de pomana.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit !

In general, multi posesori de Volvo s-au "plins" ca nu le vireaza masina mai mult, asta e, trebuie sa te obisnuiesti cu asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut sa sti ca c70  ii un pic mai tare si se simt gropile si eu prima data am crezut ca ii dusa toata directia si suspensiile dar dupa ce am controlat si am schimbat cite ceva m-am obisnuit este o masina sport totusi iar cu chederele am aceeasi problema la luneta spate si am fost la o firma in cluj(gimarom)mi-au zis ca guma vine cu tot cu geam sa imi sparg geamul ca ei nu risca sa il ia jos ca sa ilocuiasca numai guma le-am zis cite ceva si eu pe acolo nu m-ai trec,daca rezolvi cumva zi si pe forum ca sa aflam si noi chiar ii o problema iar cu magazia nu stiu ce sa zic eu am scos totul afara si am pus mp3

Share this post


Link to post
Share on other sites

am scris cd-urile la toate vitezele posibile..si imposibile:( si pe cd si pe rw..si degeaba:) knd bag un cd original....il savureaza oki..dar knd bag unu facut........incepe si face precum o rasnitza:(

o s ama las pagubas cu cd-urile...cu chederele de la geamuri.......nu o sa ma las ca tre sa rezolv.

oricum va multumesc pt raspunsuri...o zi buna tuturor..si sa ne auzim fara incindente:)

sofat prudent...purtati centura:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt faza cu cdurile...trebuie selectat un anumit mod de scriere:daca nu ma insel:"Disc At Once/96".incearca cu asta mai intai...daca nu merge incearcale pe toate.

Oricum presupun ca i-ai dat sa faca un "Audio CD",si nu un "Data CD".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0