Volvo460

Leduri plafoniera V40/2001

23 posts in this topic

Astazi, m-am ambitionat sa imi inlocuiesc ledurile ce lumineaza butoanele de la plafoniera.

Putin cam complicata treaba, cablajul nu este prins in suruburi de corpul plafonierei, ci doar cu niste piciorushe din plastic ambutisate la cald.

Mufa care este conectata la cablaj,  este incadrata de niste lamele de plastic ce nu permit extragerea acesteia. Deci nu se pot schimba ledurile decat in masina si intr-o pozitie destul de "cocotzata".

Intr-un final, m-am gandit sa incerc totusi extragerea mufei, chiar cu riscul in care una (sau ambele)din  lamele ce o blocau se sparge.

Cu ajutorul undei surubelnite subtiri pe care am "introbagato" intre mufa si una din lamele am reusit minunea. NU AM SPART NICI UN PLASTICUTZ.

De aici operatiunea a fost simpla, penseta, aparat de lipit si rabdare.

Ledurile originale, erau de culoare verde si luminau slab. Le-am inlocuit cu niste leduri albastre in genul celor care se pun la brichete (fumatorii stiu), aceste leduri, focalizeaza lumina mai bine si sunt mai puternice.

Inca nu le-am vazut cum se vad noaptea, dar in mod cert este ceva mai bine decat era.

Pentru cine are rabdare si are chef de mestereala, atasez si niste poze.

post-72-12877856125188_thumb.jpg

post-72-12877856154109_thumb.jpg

post-72-12877856158079_thumb.jpg

post-72-12877856161758_thumb.jpg

post-72-12877856165594_thumb.jpg

post-72-12877856169997_thumb.jpg

post-72-12877856174031_thumb.jpg

post-72-12877856178355_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal! Ce fel de leduri ai pus? aa si poate stii, la iluminare bord ce leduri pot pune(V40 / 2004) fara sa iau foc? Sanatate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal! Ce fel de leduri ai pus? aa si poate stii, la iluminare bord ce leduri pot pune(V40 / 2004) fara sa iau foc? Sanatate!

Ledurile pe care le-am utilizat, sunt de tipul celor ce se gasesc la brichete (daca esti fumator sigur sti)

La bord este mai complicat, pentru ca tensiunea de alimentare acolo este 12 V. In cazul plafonierei tensiunea de alimentare parca era in jurul a 2 V, daca nu ma insel am pus si poza cu aparatul de masura indicand tensiunea. Trebuie doar sa ti cont de polaritate. Nu stiu cum este la tine, dar la mine tot leduri au fost, doar ca ceva mai slabe.

Pentru bord, cand o sa am ceva mai mult chef si timp, am sa ma duc sa caut niste leduri, care se pot alimenta cu 12 V, fara a fi necesara rezistenta care sa micsoreze tensiunea la bornele de alimentare ale ledului.

Cand operatiunea "bordul" ;D va fi finalizata am sa revin cu detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sfaturi va poate da si Bogdan G.

Mie mi-a facut o treaba foarte buna cand mi-a pus leduri la plafoniere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este vorba de ledurile ce lumineaza butoanele, nu becurile ce iti lumineaza in habitaclu. Vezi poza 8jpg!! Iar alimentarea cestor leduri se face la 2 v, mai exact in poza cu aparatul de masura. Iluminatul in habitaclu cu leduri, mie nu imi place. De, fiecare cu gusturile sale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai plafoniera nu e aceeasi cu butoanele(vezi titlul subiectului),da asa este sint 2v

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt convins ca esti singurul care nu a inteles despre ce leduri este vorba, in conditiile in care am pus si poze. Dar nu are nici o importanta. Poate am gresit cand am dat denumirea topicului. Topicul este la rubrica "Reparatii de unul singur" si nu la "Elemente de tuning si accesorii"

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu conteaza unde era subiectul,se poate raspunde la orice discutie si la oricare rubrica,din poze rezulta ca era lumina de sus(plafoniera)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu conteaza unde era subiectul,se poate raspunde la orice discutie si la oricare rubrica,din poze rezulta ca era lumina de sus(plafoniera)

Ok, o las asa ca nu imi bat capul!

Oricum esti singurul care a inteles altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo460: e nevoie sa insisti cu intelesul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ne-ai spus/aratat cum se vede seara...

vreu si eu sa le schimb, de aia intreb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt Ok. Eu am pus niste leduri albastre care dau o lumina difuza si in plafoniere. Nu este "cocalareala" chiar sunt ok. Le poti vedea joi la intrunire (sper sa ajung)

nu ne-ai spus/aratat cum se vede seara...

vreu si eu sa le schimb, de aia intreb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai cei care merg la intrunire pot vedea ce ai lucrat ?  Referitor la leduri pe 12 volti am eu daca nu gasesti nicaieri dar numai albe (White deocamdata ) 2 marimi  si trebuie pusa o dioda la fiecare led in parte separat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-e nu mi arde becul de la "semnalizare lipsa centura", tot led de 12 V trebuie montat ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

frumos mie mia schimbat un prieten toate ledurile din bord si de peste tot la un volvo v50

post-4547-12877889458776_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut cristian.ce leduri trebuie pentru consola si in bord si cum trebuie desfacut,daca ai putea sa ne pui,niste poze sau macar sa ne spui,ar fi ok :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa nu deschid alt topic, imi spune va rog cineva ce tipuri de bec intra la plafoniera fata si cea din spate, adica ce fel de soclu au? masina: volvo v40 an 2001

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa nu deschid alt topic, imi spune va rog cineva ce tipuri de bec intra la plafoniera fata si cea din spate, adica ce fel de soclu au? masina: volvo v40 an 2001

multumesc

Sunt ca cele de la pozitii fata. Scrie W5W pe google si ai sa vezi. Salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat si eu LED-urile de la plafoniera cu unele albe SMD.Acum nu doar ca se vad simbolurile foarte bine ci am si lumina difuza in interiorul plafonierei.Se vede fumos noaptea.Am sa evin cu ceva foto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now