cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Salut,

eu mi-am luat masina din afara, si pe faza scurta se vede foarte foarte prost. cred ca s-a mai discutat pe aici, exista o ipoteza cum ca sunt facute pentru afara sa consume mai putin ca oricum afara e totul iluminat. Nu intru in detalii, ideea este ca in Romania nu se vede nimic, dar nimic credeti-ma.

Vreau sa-i pun lumina mai buna insa nu stiu ce sa aleg : o solutie aftermarket de xenoane sau niste becuri mai pricopsite.

Godfather am vazut ca-si pusese nu stiu ce Philipsuri, oare o fi asta solutia?

Xenoanele se vad probabil cel mai bine, insa nu prea am incredere in astea aftermarket, nu as vrea sa-mi strice instalatia electrica, sau mai rau sa se intample ceva si sa se incinga pana sa ia foc, cum am mai auzit. Sau poate sunt atat de proaste, adica ineficiente incat nu merita investitia si mai bine iau niste becuri mai bune de pe la 50 sau 100 roni si gata.

Are cineva xenoane aftermarket, e multumit???

Godfather tu ce zici de becurile alea cu lumina galbena pe care ti le-ai pus???

Multumesc pentru pareri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus Philips Vision Plus "X-treme Power".

Sunt f multumit de ele.

Vede acum cu un far, cat vedea inainte cu amandoua. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am trecut pe xenon aftermarket tot din aceasta cauza. Nu am incercat halogenele Philips dar din cate am auzit sunt foarte bune. Eu fac drumuri lungi si merg numai pe drmuri europene pe unde nu prea am ocazia sa merg noaptea cu faza lunga asa ca am decis sa pun xenon si sunt destul de multumit. Dar daca iti pui xenon ai mare grija unde il pui. Te sfatuiesc sa il pui inr-un service autorizat, sa il cumperi tot de la ei, care sa iti ofere si garantie. Eu initial am comandat la cineva pe net si le-am instalat la un service autorizat dar mi-a facut o gramada de probleme acel kit. Era Hella(cel mai probabil contrafacut) si lumina foarte bine insa mi se tot stingea la frig. Nu am descoperit ce a fost de vina si l-am schimbat. Acum am Siemens HID si nu-mi mai face probleme; le am de aproape 2 luni. Lumineaza mai slabut putin decat cele Hella dar merg si nu-mi mai fac probleme. Asa ca tu decizi...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt putin confuz si nu am avut pana acum pe masina nici xenoane si nici becuri din astea cu halogen gen Philips. Oricum ce aveam inainte se vedea oricum mult mai bine ca ce am acum pe volvo fabricat in 2007. E ciudat cum de au pus asa o lumina slaba. Prietena mea tocmai ce si-a luat un focus si lumineaza mult mai bine. Oricum ideea este ca nu ma pot decide intre cele doua variante. Nu merg cu masina mult noapte, ba chiar evit cat pot insa daca va fi cazul nu vreau sa mai merg ca pana acum in niciun caz.

Deci nu stiu care este diferenta intre halogen si xenon de luminozitate incat sa merite investitia.

Puteti sa-mi dati mai multe detalii va rog :

cat costa Philips Vision Plus "X-treme Power si cat Siemens HID, si cam care este diferenta de luminozitate intre ele. In alta ordine de idei, un kit xenon din asta aftermarket ce contine, adica la acel service specializat ce imi vor face la masina??? ca daca e de tras fire sau mai stiu eu ce modificari nu m-as baga. Apoi farurile de pe masina mea sunt cu lupa sau nu? ca daca nu sunt cu lupa am inteles ca ii voi orbii pe ceilalti participanti la treafic in cazul in care voi monta xenon, si sincer nu vreau asta, pentru ca nici mie nu-mi convine cand o fac ceilalti.

Si in cazul in care merita xenonul puteti sa-mi dati exeple de service-uri specializate in Buc???

Multumesc mult de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cele default, nu xenon, halogen e, dar iti zic, toti mi-au spus ca am xenon la masina, bat excellent, chiar am fost nedumerit intr-o zi daca nu cumva chiar e xenon, deoarece nu vad becul ca e cu lupa, dar nu e xenon e halogen, bate extraordinar, eu sunt ff multumit de ele.

Lumina e foarte "alba" in comparatie cu masinile amicilor fara xenon, la pozitii e galbena tipic becurilor normale dar faza scurta e alba.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea inteleg, ce inseamna default? adica alea cu care vine masina?

de unde ai luat masina si ce an de fab este? a mea sigur are niste becuri orientate spre economie ceva ca lumina sigur nu fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile sunt cu lupa si din pacate sunt destul de prost facute, din aceasta cauza se vede asa prost. Personal nu am avut Philips ca sa ma pot pronunta. Nu ti se face nicio modificare sau sa iti traga vre-un fir. Kit-ul xenon contine 2 becuri xenon HID, 2 balasturi (ridicatoare de tensiune) si elemente de prindere. Singurul lucru care trebuie facut este sa-ti dea o mica gaura in capacelul de sub capota de la fiecare far, acela pe unde ai acces la becurile din far, pe unde trebe sa-ti scoata fiurele catre balastul care ramane in afara farului. Dar totul este izolat. Kit-ul vine si cu garnitura speciala pentru acea gaura. Sau mai nou sunt si kit-uri cu balasturi slim care poate cu putin noroc au loc in far. Pe mine m-a costat 450 Ron cu montat si garantie de 55w (in general se pun de 35w dar avand in vedere faptul k sunt lupele proaste si ca daca pui de 35w dau erori in bord de bec ars, eu am pus de 55w). Din cate am citit pe net, la xenon de 55w cantitatea de lumina este de cel putin 2 ori mai mare decat la halogenele de 55w. Las un link unde poti sa citesti cate ceva despre xenon:

http://www.kiturixenon.ro/avantajele-xenon.php

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Default, cele cu care a venit masina da, e din 2005

La mine sunt facute bine lupele inseamna.

Nu stiu ce sa zic, probabil ca sunt si becuri econimice, merita o incercare cu un Philips de calitate ( nu stiu cat costa, dar ma gandesc ca nu enorm ) iar daca rezultatul nu e bun atunci xenon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus Philips Vision Plus "X-treme Power".

Sunt f multumit de ele.

Vede acum cu un far, cat vedea inainte cu amandoua. :)

Au costat 65 de lei amandoua. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema cu farurile. Am fost la un pas sa-mi pun xenoane, dar nimeni nu oferea garantie (daca s-ar fi ars ceva pe langa). Eroarea de bec ars se poate pacali prin cateva variante, dar personal nu ma risc.

Asa ca mi-am luat ceva becuri (nu mai stiu cum le zice), cica mai puternice decat cele normale, dar diferenta e cam mica.

Intai o sa-mi strang bani de niste philips (inca nu m-am hotrat care model) si apoi mai vad.

Deci astept si eu alte sfaturi utile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Tricky vino la Bucuresti si iti dau eu garantie si la roata de rezerva, ce naiba tu chiar crezi ca xenonul de fabrica este altceva???? este fix acelasi lucru numai ca becul se numeste D2S in loc sa se numeasca H7, balastul este acelasi si se afla prins de far iar motorasul de UP/DOWN se regleaza singur . asta e marele xenon de fabrica.

Eu cred sincer ca problema e la tine nu in alta parte, no offence :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recunosc ca am o problema, imi place prea mult si imi este frica. Nu am bani de aruncat si de reparat si atunci mai bine evit.

Aici unde am intrebat, ba nu se baga, ba cica garantie pe "eu le cunosc care sunt ale mele". Asa nu fac nimic.

Si din discutiile cu tine pe mess si ce am citit, ar trebui sa fiu tare prost sa nu stiu care e diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt siguranta ta rutiera iti recomand sa-ti pui xenon. Sunt o gramada de baieti priceputi si in tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

xenon ! eu am pus xenon de vreo 6 luni (la bogdan) si nu am nici o problema. Nu as mai trece pe halogene (orice fel ar fi ele)  Niciodata ! Parca sint luminari fata de lumina xenonului. Cind dau faza lunga-care a ramas pe halogene-zici ca e o gluma, asa mare e diferenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixule tu oricum ai faruri noi si  cu sticla clara, este normal sa se vada foarte bine.

@Cornel vezi si tu in zona ta cat cer baietii sa-ti puna xenon . Eu iti recomand instalatie de 55W care este cam 600RON .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe xenon de 55W

Nu vei regreta...

nu acelasi lucru pot sa spun si pt ceilalti participanti la trafic, mai ales cei care vin din sens opus  ::)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema e ca eu am xenon original,si din pacate noaptea sunt chior. cu faza lunga treaba se schimba,in schimb nu poti merge cu faza lunga. am pus xenon in proiectoare...sa vedem zise orbu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sensei dar nu stiai ca becurile xenon au o durata finita, aprox 2000 ore dar real cam 1400 ore functionare, asta inseamna cam 40k km sau 3 ani maxim, este adevarat ca pot tine si o viata daca nu aprinzi farurile ;D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lamuriti-ma si pe mine,VA ROG!!!, intr-o problema.Am gasit niste becuri (H7 55w philips blue vision) pe care scrie XENON desi ele sunt tip halogen, doar k sun albastre la exterior.Problema "care este"...pot sa le montez pe masina fara alte...alea alea(balasturi,ridicatoare de tensiune etc).Si de ce dreaq au scris pe ele xenon???(k sa ma bage pe mine in ceatza???)(imita efectul xenon???) sau...ce???

Era sa uit...costa 22 €_oi bucata.Sunt nebun???sau ce???.Mutumiri!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu acele becuri este ca sunt laudate de toata lumea si am si eu cativa prieteni care au si sunt foarte multumiti de ele. Nu sunt umplute cu xenon doar ca lumina este mai alba decat halogenele clasice. Nu iti trebuie nimic in plus, doar becul... Pretul mi se pare putin cam piperat cred k pe net gasesti si mai ieftine. Daca nu vrei sa mergi pe instalatie xenon, aceste becuri ti le recomand!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry!!! a expirat timpul de edit.In cartea masinii(in tabelul cu tipurile de beuri) este trecut un xenon de 35w pentru faza scurta.Este posibil k istalatia sa suporte totusi xenon de o putere mai mica???"Inca una(rugaminte) si ma duc"...Unde se afla rotitza(sau ce o fi ) de reglaj al farului(vreau sa-l ridic nitzel pe ala din dreapta), k desi m-am holbat pe pozele din "vadis" nu am reusit sa dau de ea(sau sunt un picutz cam orb).Ink o data MULTUMIRI!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De putere mai mica suporta sigur instalatia, mai mare sa nu pui. Dar avanad in vedere faptul ca lupele de s40 in general dau lumina foarte slaba eu te sfatuiesc sa iti pui xenon de 55w daca vrei sa vezi o diferenta reala. Nu stiu daca este o rotita de unde poti regla numai un far dar poate fi doar iluzie optica , ca cel din dreapta lumineaza prea jos. In general ele sunt reglate sa iti bata mai sus dreapta decat stanga si poate din cauza luminii slabe nu iti dai seama. Poate daca o sa iti pui lumina mai puternica vei vedea aceasta diferenta. Si eu am avut probleme cu lumina mult prea slaba pe faza scurta si am trecut pe xenon 55w.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lamuriti-ma si pe mine,VA ROG!!!, intr-o problema.Am gasit niste becuri (H7 55w philips blue vision) pe care scrie XENON desi ele sunt tip halogen, doar k sun albastre la exterior.Problema "care este"...pot sa le montez pe masina fara alte...alea alea(balasturi,ridicatoare de tensiune etc).Si de ce dreaq au scris pe ele xenon???(k sa ma bage pe mine in ceatza???)(imita efectul xenon???) sau...ce???

Era sa uit...costa 22 €_oi bucata.Sunt nebun???sau ce???.Mutumiri!!!

Eu mi-am cumparat acest tip de becuri. Scrie xenon pe ele doar pt. ca au o lumina mai alba, mai spre xenon. Nu stiu cu cat le-am luat, dar sigur au fost mai ieftine decat 22euro/buc. Nu esti nebun, vrei doar sa incerci si eu la fel. Mie nu mi se par atat de bune incat sa le recomand. Mai bine ai incerca philips X-treme Power (ceva de genul). Uite si un site care poate ajuta

http://www.lighting.philips.com/in_en/consumer/carlighting/1_car_lighting/car_which_lamp_to_buy.php?main=in_en_consumer_lighting&parent=89083467512&id=in_en_car_lighting&lang=en

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pol tu esti sigur ca nu ai xenon de fabrica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now