cojocaru27

Lumina faruri mai buna, cum?

709 posts in this topic

Salut,

Pentru aadministratorul forumului, rog, daca se poate, sa se stearga copiile postarii anterioare.

Au fost niste problem cu reteaua  mea.

 

Multumesc,

Marc Tohanean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Azi am avut ceva timp si m-am luat de traba. Am desfacut farurile sa vad in ce stare sunt oglinzile, si deloc surprinzator, la farul din stanga stratul reflector era esfoliat, iar la cel din dreapta doar matuit.

Am vazut pe internet o solutie de compromis, si anume sa aplica banda adeziva de Aluminu peste zona afectata. 

Avand in vedere ca farurile mele iluminau teribil de prost, am zis ca nu am nimic de pierdut daca incerc... oricum avem de gand sa la schimb. 

Pot sa zic ca rezultatul e multumitor, chiar acceptabil, dar totusi ma gandesc la alte variante cu rezultate notabite. 

Inspiratie Youtube:

 

 

P_20180825_203908.jpg

P_20180825_154105.jpg

P_20180825_160610.jpg

P_20180825_160619.jpg

P_20180825_153627.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pozele After si Before, rezultatul este foarte multumitor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am reusit sa documentez cat de rau iluminau farurile inainte, dar pot sa va spun ca dupa "petecire" lumineaza mai bine.

Inca sunt vizibile niste "pete negre" si inca imi vad umbra cand e cineva in spate cu Xenon. :D

O sa imi cumpar niste becuri care lumineaza mai tare, si sper sa ajung la un rezultat acceptabil.

 

Sincer, cred ca cea mai buna varianta e sa cumpar faruri noi, ca sa raman in legalitate, sau upgrade la xenon la pachet cu riscrile specifice.

 

Numai bine,

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am reusit sa documentez cat de rau iluminau farurile inainte, dar pot sa va spun ca dupa "petecire" lumineaza mai bine.

Inca sunt vizibile niste "pete negre" si inca imi vad umbra cand e cineva in spate cu Xenon. :D

O sa imi cumpar niste becuri care lumineaza mai tare, si sper sa ajung la un rezultat acceptabil.

 

Sincer, cred ca cea mai buna varianta e sa cumpar faruri noi, ca sa raman in legalitate, sau upgrade la xenon la pachet cu riscrile specifice.

 

Numai bine,

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 23 ore, ionutmark a spus:

 

Sincer, cred ca cea mai buna varianta e sa cumpar faruri noi, 

 

Eu asta am facut la c30 si s -a facut lumina :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noaptea pe ploaie,conversie la bixenon D2s

Faza scurta si faza lunga.

 

20180615_215508.jpg

20180615_215425.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@IulianE, pozele spun totutul.

Din cate stiu Bi-xenon deserveste faza lunga si faza scurta din acelasi bec. La masinile noastre avem becuri separate pentru luminile de drum si intalnire.

Sau ai inlocuit ambele becuri din far cu Xenon?

 

 Te-as ruga, daca poti, sa pui niste link-uri unde se pot gasi componentele componentele folosite de tine (lupe, instalatie xenon, balasturi).

 

Multumesc!

 

Cele bune,

Marc T. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inlocuit tot ansamblul de de lupa cu unele de bmw e46,se potrivesc perfect,totul e plug and play.lupele au obturator actionat electric,pe care l-am legat la firele de faza lunga.

Acum am faza lunga si pe halogen si pe xenon,rezultatul e incredibil.

Lupele le-am gasit pe olx,e plin netul de ele,montajul e simplu...e upgradeul evident pentru masina asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@IulianE multumesc pentru informatii!

mai am cateva intrebari, daca esti amabil :D

Lupele bixenon trebuie sa fie de 2.5" (mini) sau 3" ?

ce balasturi ai folosit? 35W sau 55W?

Bercuri + Cablaje?

 

Multumesc anticipat!

 

Marc T.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce dimensiune sunt,dar sunt identice cu cele originale,cand te uiti la far de afara nu se vede nicio diferenta fata de lupa veche de halogen.Balasturi am folosit unele slim si destul de scumpe turnate in aluminiu complet,mi le-a recomandat cineva ca fiind cele mai bune si compatibile cu masini foarte noi si pretentioase(nu ca a mea ar fi,dar am zis sa pun ceva de calitatate).

Becurile d2s chinezarii de 5000k,sunt mega multumit. Totul e montat in far si stau foarte inghesuite,nu prea sunt incantat dar de 6 luni se comporta bine,verific mereu farurile nu se incalzesc cine stie ce,lucru surprinzator.

Am sa revin cu poze....toata conversia a costat undeva la 600 lei

Aaa....35w 

Aici era ceata foarte densa...

20180605_050519.jpg

Edited by IulianE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Multumesc pentru detalii!.

Din dorinta de a ma documenta cat mai bine despre upgrade la xenon, am dat peste un site cu foarte multe informatii si detalii.

https://www.skbowe.com/a/guide/

Aici se gasesc si detalii despre riscuri, precum si sugestii la alegerea corecta a componentelor necesare pentru upgrade la Xenon.

 

Numai bine,

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Multumesc pentru detalii!.

Din dorinta de a ma documenta cat mai bine despre upgrade la xenon, am dat peste un site cu foarte multe informatii si detalii.

https://www.skbowe.com/a/guide/

Aici se gasesc si detalii despre riscuri, precum si sugestii la alegerea corecta a componentelor necesare pentru upgrade la Xenon.

 

Numai bine,

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Multumesc pentru detalii!.

Din dorinta de a ma documenta cat mai bine despre upgrade la xenon, am dat peste un site cu foarte multe informatii si detalii.

https://www.skbowe.com/a/guide/

Aici se gasesc si detalii despre riscuri, precum si sugestii la alegerea corecta a componentelor necesare pentru upgrade la Xenon.

 

Numai bine,

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Multumesc pentru detalii!.

Din dorinta de a ma documenta cat mai bine despre upgrade la xenon, am dat peste un site cu foarte multe informatii si detalii.

https://www.skbowe.com/a/guide/

Aici se gasesc si detalii despre riscuri, precum si sugestii la alegerea corecta a componentelor necesare pentru upgrade la Xenon.

 

Numai bine,

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Articolul e util dar stufos,poate descurajant pt unii.Eu am avut noroc cu un vanzator de lupe care stie bine ce vinde si m-a indrumat corect.Treaba mea a fost sa iau cele mai bune balasturi pe care le-am gasit.Restul e plug and play,treaba de 10 min. Au 7 luni de cand sunt montate,fara nici cea mai mica pb 

 

Prima poza sunt reglate normal,a doua poze reglate foarte jos,se vede clar decupatura luminii.Am un amic care lucreaza la ITP am verificat forma razei de lumina,pica perfect pe aparatul de reglat.

20180920_215249.jpg

20180920_215210.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Articolul e util dar stufos,poate descurajant pt unii.Eu am avut noroc cu un vanzator de lupe care stie bine ce vinde si m-a indrumat corect.Treaba mea a fost sa iau cele mai bune balasturi pe care le-am gasit.Restul e plug and play,treaba de 10 min. Au 7 luni de cand sunt montate,fara nici cea mai mica pb 

 

Prima poza sunt reglate normal,a doua poze reglate foarte jos,se vede clar decupatura luminii.Am un amic care lucreaza la ITP am verificat forma razei de lumina,pica perfect pe aparatul de reglat.

20180920_215249.jpg

20180920_215210.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Articolul e util dar stufos,poate descurajant pt unii.Eu am avut noroc cu un vanzator de lupe care stie bine ce vinde si m-a indrumat corect.Treaba mea a fost sa iau cele mai bune balasturi pe care le-am gasit.Restul e plug and play,treaba de 10 min. Au 7 luni de cand sunt montate,fara nici cea mai mica pb 

 

Prima poza sunt reglate normal,a doua poze reglate foarte jos,se vede clar decupatura luminii.Am un amic care lucreaza la ITP am verificat forma razei de lumina,pica perfect pe aparatul de reglat.

20180920_215249.jpg

20180920_215210.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Articolul e util dar stufos,poate descurajant pt unii.Eu am avut noroc cu un vanzator de lupe care stie bine ce vinde si m-a indrumat corect.Treaba mea a fost sa iau cele mai bune balasturi pe care le-am gasit.Restul e plug and play,treaba de 10 min. Au 7 luni de cand sunt montate,fara nici cea mai mica pb 

 

Prima poza sunt reglate normal,a doua poze reglate foarte jos,se vede clar decupatura luminii.Am un amic care lucreaza la ITP am verificat forma razei de lumina,pica perfect pe aparatul de reglat.

20180920_215249.jpg

20180920_215210.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Sunt nou aici pe forum. Am un Volvo v50 si nu sunt multumit de calitatea luminii pe faza scurta. Am desfacut farurile pentru a curata lupele si am constatat ca sunt... cam arse. Se pot gasi lupe originale? Sau macar unele aftermarket, dar care sa se potriveasca ( sau cu mici modificari) si sa mearga cu bec H7. Sau exista alte solutii? N-as vrea sa modific... gen xenon si alte treburi... cred ca lupe bune+ becuri de calitate trebuie sa fie destul... macar decent. M-ar interesa si dimensiunile lupelor daca stie cineva. Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara sa fac multa polemica.La masina sotiei,adica far cu h7 si lupa pe faza scurta am gasit aceeasi problema.Nu am vut sa iau faruri Hella,ca ea oscileaza cu acea masina,ba o iubeste ba o uraste,de fapt ca pe mine,din pacate.Si am pus faruri noi aftermarket cu becuri mai performante Philips.Poti alege intre Depo si Tyc,ca solutii aftermarket.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi imi pare cam mult sa dau banii pe faruri complete... ma gandeam ca poate cu maxim 100e rezolv problema cu lupele... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt pe net si lupele din far originale,vad ca exista ca reper.Si mai exista niste facaturi de lupe chinezesti ieftine,ieftine rau,si cu ce halesc scamatorii de le monteaza ajungi in buget.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/2/2020 at 0:10 PM, EduardAlex said:

Totusi imi pare cam mult sa dau banii pe faruri complete... ma gandeam ca poate cu maxim 100e rezolv problema cu lupele... 

100E costa acum cativa anu un polish la colt de strada, acum atat costa sa speli masina prin Bucuresti la o spalatorie de fitze . 

De facut farurile de la 2000 lei in sus . 

Exista niste lupe chinezesti pe la 400 lei insa tin de 400 lei . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

lupele mele chinezesti de 500 lei functioneaza perfect de 3 ani.

Faruri cu halogen mai proaste ca la S40 nu am intalnit la nicio masina,si la Oltcit acum 22 de ani aveam faruri mai bune,de Dacia Supernova nu mai zic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now