sfc

Ce cauciucuri sa iau?

157 posts in this topic

Stiu, dar eu ma refeream la cei care au talon de 2-3 ani. Sunt in care nu sunt trecuti doar unu, sau maximum doua dimensiuni. Multi dintre cunostintele mele s-au mirat cand au vazut ca eu am 3 dimensiuni trecute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rog posesorii de s80 sa ma lumineze

ce am acum freaca:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limitatoarele de bracaj în ce stare sunt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, în cazul ăsta, s-ar putea să nu frece din cauza dimensiunii necorespunzătoare a anvelopelor.

Schimbă limitatoarele. Le are Alex, 'ici'şa... doar că ţie-ţi trebuie albe (17,5 mm; PN 30714976) pentru 215/55 R16 sau albastre (14,5 mm; PN 30714975) pentru cauciuc de 195 sau 205. ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare am si eu. De Riken by Michelin ce parere aveti ? Am gasit o oferta buna pe un site de jante si anvelope si ma cam bate gandul sa iau si eu un set.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vreau sa imi schimb cauciucurile si eventual jantele. Problema este ca eu pe masina am 235/45 r17. In scurt timp vreau sa pun 235/40 r18. Problema e ca in cartea de identitate am asa: 215/55 r16 89v, 225/55 r16 89v. La usita portbagajului am mai multe marimi...inclusiv 235 40 r18. O sa am probleme la itp? Pe talon nu am nici o dimensiune trecuta.

ps: Masina banuiesc ca asa a venit din fabrica cu jante de 17 si cauciucuri 235/45...fiind black edition.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De Westlake sp06 stie cineva ceva?O fi bune?

Pana acu' am folosit Infinity inf 040 de care am fost foarte multumit/calitate/pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Zack Daca nu le ai trecute in carte,va trebui sa platesti o taxa de 100-150 lei la R.A.R. si se rezolva :D Pe chestia asta cu trecut-ul in carte contra cost,a unor dimensiuni acceptate de fabricant eu i-as da in judecata ca nu le trec de prima data,sau macar sa nu mai ceara bani ulterior :machinegun:

Edited by capi_1977

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana o sa ajung la R.A.R. o sa merg asa. In caz de vre-un control ii invit la usita rezervorului. Oricum...neavand trecute dimensiunile in talon...n-au ce zice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat azi un rand de Dunlop SP Sport Fast Response.

Maine le montez si revin cu impresii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat azi un rand de Dunlop SP Sport Fast Response.

Maine le montez si revin cu impresii.

Am si eu Dunlop SP sport, dar nu mai stiu daca sunt fast response sau sport 01! Sunt bune cauciucurile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat anvelopele (Dunlop SP Sport Fast Response).

La primii 200km pot spune ca-si merita toti banii.

Fac putin zgomot la rulare, dar asta doar pentru ca mi-as dori eu sa fie silent 100%. :)

Au aderenta foarte buna, cel putin pe carosabil uscat. Pe umed n-am avut ocazia sa verific inca.

Si imi place si cum arata pe masina.

Recomand!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat timp voi avea Volvo (For Life), il voi incalta cu Nokian ! Momentan am de vara Nokian H 88H (195/60 R15) multumit mai ales cum se comporta la franare...dar si in rest!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nokian nu sunt pentru tara noastra! Adica le platesti, dar se tocesc repede! Ca si producator sunt exceptionale, dar nu la noi in tara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer sa se toceasca repede si sa se lipeasca daca e nevoie de asfalt ,decat sa tina o suta de ani si sa alunec cu ele ! :occasion14:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer sa se toceasca repede si sa se lipeasca daca e nevoie de asfalt ,decat sa tina o suta de ani si sa alunec cu ele ! :occasion14:

100% de acord ! Siguranta activa inainte de toate ! (frine, directie, cauciucuri). cite-odata un singur metru e distanta intre viata si moarte...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu voi, numai ca ele nu sunt proiectate pentru temperaturi atat de ridicate, deci iar nu este ok! :smile:

Trebuiesc pastrate in anumiti termeni si conditii daca nu vrei sa isi piarda din proprietati, chiar de la primul km facut cu ele! De aceea nu sunt recomandate in tarile cu temperaturi peste 0 grade celsius!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu voi, numai ca ele nu sunt proiectate pentru temperaturi atat de ridicate, deci iar nu este ok! :smile:

Trebuiesc pastrate in anumiti termeni si conditii daca nu vrei sa isi piarda din proprietati, chiar de la primul km facut cu ele! De aceea nu sunt recomandate in tarile cu temperaturi peste 0 grade celsius!

Din ce inteleg eu de pe site-ul Nokian, modelul H (http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10360795&group=1.02&name=Nokian+H) este pentru vara. Sa inteleg ca e pentru vara artica? :angel9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles ca am Nokian de vara ! Arctica sau nu...asta nu mai stiu ! :lol:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream strict la cele de iarna, la cele de vara nu am idee cum sunt ca producator! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin:

Dunlop SP Sport Fast Response

Tinuta de drum este minunata, sunt foarte multumit de anvelopele astea pana acum.

La franare se comporta foarte bine, la aderenta la fel.

Cum am mai zis... Recomand! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am luat 4 anvelope Yokohama Advan Sport V103, imi doream Nokian Z G2 dar nu fac pe dimensiunea 215/48/R18

Share this post


Link to post
Share on other sites

anvelopele nokian sunt bune pentru sezonul de iarna, de accea ei pun un accent mai mare pe anvelopele de iarna. @victorgheorghe: si eu am Yokohama de vara. Tu de unde le-ai cumparat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

anvelopele nokian sunt bune pentru sezonul de iarna, de accea ei pun un accent mai mare pe anvelopele de iarna. @victorgheorghe: si eu am Yokohama de vara. Tu de unde le-ai cumparat?

http://www.impar.ro/ de aici le-am cumparat si sunt multumit de ele... îmi doream Nokian ZG2 dar nu fac pe dimensiunea 215/45/R18 și atunci am ales Yokohama

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now