mdd84

cutie de viteze

66 posts in this topic

Buna tuturor,oare ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi???

Posed un volvo v40 fabricatie 2002,il am din 2008.Am sesizat azi ca in momentul in care bag in treapta a 3-a se aude un carait ciudat nu foarte zgomotos dar se aude bine,daca incerc de 3-4 ori la final nu se mai aude,in celelalte trepte nu se aude nimic nici de la mic la mare nici de la mare la mic.Oare ce ar putea sa fie???Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data ia si verifica uleiul din cutie,apoi mai vezi ce apare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar putea fi doar uleiul?Ai avut ceva probleme asemanatoare?Eu as putea sa il verific?ca doar luni ajung la mecanic si sunt cam legat de masina ca tre sa merg la lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut probleme,dar de obicei problemele la cutie apar din cauza lipsei uleiului,ulei neschimbat la timp sau fostul proprietar nu ajungea la pedale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei la cati km se schimba?Eu am 228.000 si nu cred ca a fost schimbat vreodata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

de cele mai multe ori cutiile pe care le vand la masina ta le vand pentru ca cutiile lor caraie in treapta 3 si 5 sau nu mai intra deloc in 3 sau 5.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

de cele mai multe ori cutiile pe care le vand la masina ta le vand pentru ca cutiile lor caraie in treapta 3 si 5 sau nu mai intra deloc in 3 sau 5.....

Si cam ce ar trbui sa fac? Trebuie sa schimb cutia? Daca mai merg 3-4 zile cu ea ce s-ar putea intampla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt 2 variante sa desfaci cutia si sa cumperi piesele cu pricina...(ma gandesc ca vor avea ceva scor) de preferat sa-l intrebi pe Midnight Caller daca se poate aduce componente din cutie... sau sa pui alta cutie si gata....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa zicem ca nu ar fi uleiul,ar trebuii sa schimb cutia in cel mai rau caz?Cam cat costa una?Daca ar fi sa iau una la mana a 2-a cam cati km ar trebui sa aiba???Cat m-ar costa toata afacerea cu tot cu manopera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti-am lasat un PM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce cutie ai pe masina?

- M56 Volvo nu livreaza piese decat cutia cu totul

- M3P, M5M42, M5P Volvo are cutia in sistemul "puzzle" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cutie M56, fiind un 1.9D din 2002. Deci nu se livreaza decat cutia cu totul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar dand cu presupusul nu ar putea fi si de la ambreiaj din moment ce imi caraie usor doar cand ridic piciorul de pe ambreiaj si doar in treapta a 3-a,astazi spre exemplu nu mi-a facut deloc si am fost la lucru sunt 6 km si sa zic ca tre sa bag in a 3-a cam de 5-6 ori dus si intors la fel,si nimic ciudat astazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Am urmatoarea "problema": se da un S40 2007 2.0D. In toamna, din cauza ca volanta era pe duca, am schimbat volanta + ambreiaj ( Sachs, parca ) + rulment FTE.

Aerisit de nenumarate ori ambreiajul, la un moment dat am schimbat si lichidul de frana, si atunci s-a aerisit iarasi totul, insa imi intra greu in marşarier. Inainte de schimbat volanta&co, nu am avut aceasta problema.

de atunci am mai schimbat odata uleiul in cutie, insa nu am sesizat nici o schimbare in bine.

 

am observat daca o pun in viteza 1-a,  apoi in marşarier, parca intra mai usor.

 

any ideas? hints ?

multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tb unsa priza directa, am mai patit asta la MMT6 insa era de la faptul ca a stat mult masina in umezeala si a ruginit priza directa, ma gandesc ca a fost gresata priza directa cand s-a schimbat ambreiajul . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Cum pot verifica dacă am pus suficient ulei în cutie? Am băgat 1.4 litri la un s40 din 2009 1.6 diesel. Are vre un șurub de preaplin? Mulțumesc. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now