A inceput "Stage 0" la un S70 2.5 Turbo din 1998

Midnight Caller
By Midnight Caller in VOLVO 850/S70,
Dragii mei, Incepand de azi am inceput aducerea masinii proaspat achizitionate (S70 2.5 Turbo din 1998) la "Stage 0". Asa cum a zis si Matrixxx in subiectul marcat "sticky", totul se incepe de la motor. Asadar azi (impreuna cu super-meseriashul-sufletistul-vagabondul Vadim), am inceput aceasta operatiune. Masina intrerupea la relanti asadar am zis sa incep cu sistemul de aprindere. (Mai avusem eu dupa primul plin o problema urata cu masina, dar dupa 2 doze de Octane Booster si-a revenit => benzina 95% apa ) La o prima inspectie capacul distributorului si rotorul erau uzate. Asadar ALTELE la rand, le-am pus, le-am conectat, toate ok. Verificat bujii - dau nas in nas cu niste Champion-uri, pe care le-am aruncat urgent, avand o foarte proasta experienta cu ele, si am pus niste NGK Iridium IX. Verificat fishe bujii, am observat cu coada ochiului faptul ca una din ele era crapata, asa ca altele sunt "pe vine", tot NGK-uri. Urmatorul pas va fi verificarea furtunelor/furtunaselor de vacuum de gaurele / coliere slabe, iar dupa acceea voi trece la verificarea presiunii in rampa, a injectoarelor, eventual voi masura si compresia la cilindri, sa vedem ce iese. Am inceput si o mica "Carte de service" personala pentru a tine randul reparatiilor efectuate.     Ulterior voi inspecta si sistemul de racire, eventual va voi cere niste sfaturi referitor la curatarea gaurelelor din chiulasa prin introducerea celebrului "Durgol" sau "Calgon" in vasul de expansiune si apoi dupa cateva zile schimbarea completa a lichidului de racire, referitor la schimbarea lichidului de servodirectie si a celui de frana. Dar pana atunci mai e ceva buget de rectificat Legat de suspensii, am fost la un mecanic si mi-a confirmat ca masina e citez "TZAPANA" si ca are nevoie doar de amortizoare. Zis si facut, comandat 4 bucati amortizoare + 4 flanse si rulmenti, ca daca tot facem o treaba apai s-o facem cap-coada. Va voi tine la curent cu evolutia lucrurilor, si sper sa ma ajutati usor-usor sa scap si de "greierasii" de prin habitaclu, care cam strica confortul unui drum lung
  • 79 replies