Matrixxx

Caut cardan volvo 340

20 posts in this topic

luminita - un user nou printre noi, are nevoie de : un cardan pt tipul de Volvo 340 DL, AN DE FABRICARIE 1988.

I-am pus eu anuntul, pina se mai invata cu forumul, cu postarile, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi cred ca 340 a fost facut doar cu motoare de renault, ar trebui specificat daca nu cumva are motor de volvo (b19 sau b200), nu de alta dar este alt tip de cardan. In al doilea rand am pus un post in care vorbeam de cineva care dezmembrase mai multe volvo 340-360.E si un numar de telefon, respectivul avea si cardan (presupunind ca despre Bucuresti este vorba).Nu in ultimul rand Bine ai venit Luminita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine v-am gasit

motorul este ...am talonul in mana...VOLVO D16 pe motorina cilindre cm3  1595 puterea 40 de kw an de fabricatie 1988 Nu mai stiu ce sa scriu si va rog sa aveti rabdare si sa ma scuzati daca gresesc Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit Luminita.

Uita-te la Bursa sau da un search dupa userul stafiuta, el are (sau avea) un Volvo ca al tau pe care il dezmembra. Nu stiu daca mai are cardanul montat sau l-a oprit el (mai are o masina functionala- a lui). Are numarul de telefon 0766533405- Radu si sta prin Rahova/ Ferentari. Deci, mergi acolo cu fratele/fratii/sotul dupa tine.

Succes  ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca informatie este acelasi tip de cardan ca cel pentru motoarele benzina 1.4 (cel mai des intalnit) si 1.7. Cand il cumperi,daca te duci singura uite-te la ambele capete sa aiba striatiile intregi (asta se strica la cardane) , in special in capatul dinspre cutie(cu striatii pe interior). Din pacate pot sa te anunt si vestea proasta: se monteaza foarte greu, cand ajungi la partea cu montatul da un semn de viata si facem cumva sa ajunga documentatia tehnica pe care o am la tine.Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc sunteti forte amabili toti.Cel pe benzina nu se potriveste ca am unul l-am cumparat de prin dezmembrari dar nu-i ok.Daca fac rost de el sa-l cumpar se termina problmele ca sotul meu este mecanic si are service deci trebuie doar sa-l am.Lucrami pe mai multe fronturi ca sa-lgasim mai repede ca a trecut un an de cand il cautam

Va multumesc pt toate sfaturile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna si bine-ai venit. vezi cit e unul nou, daca nu, in Bucuresti este o firma care se cheama UNI CARDAN. Se ocupa de reparat cardane. La nevoie iti pot confectiona unul nou. Vezi intii cit costa unul nou, unul bun SH, daca nu incearca sa-l repari pe-al tau. Daca e distrus, trebuie cel vechi de model, dupa care sa ti-l croiasca pe cel nou. Eu mi-am facut la ei mai multe reparatii, inclusiv un cardan de Toyota distrus, pe care mi l-au confectionat din nou. N-am un numar al lor, dar sunt subsidiara a firmei de piese RUNE. Cauta Rune sau Uni cardan si fa-le o intrebare. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze , nu stiam ca sunt mai mult de 2 tipuri,dealtfel in nici o carte tehnica nu se spune ca sunt mai mult de 2.Succes in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, am uitat de Rune, o prietena lucreaza acolo si cand am crezut ca am rupt cardanul mi-a spus ca il pot reface la ei. Mai e un tip de cardan, cel folosit la cutiile automate, care nici el nu se potriveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salve tuturor,

Eu sunt de la UniCardan, dar, din pacate, nu putem face reparatiile pentru cardanele de Volvo 300 din cauza constructiei acestora. Pentru orice informatie legata de cardane, tel. meu este 0722.767.838.

Cele bune.

Claudiu

@Catalin: Sper ca esti multumit de cardan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, am uitat de Rune, o prietena lucreaza acolo si cand am crezut ca am rupt cardanul mi-a spus ca il pot reface la ei. Mai e un tip de cardan, cel folosit la cutiile automate, care nici el nu se potriveste.

Off:

Ca o curiozitate, cine e prietena? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna

Va multumesc din suflet nu m-am gandit ca voi primii atatea informatii ,inca o data va multumesc Am sunat la acel domn Radu dar el nu vinde cardanul el vinde 2 volvo 340 una cu si una fara cardan dar eu nu am ce face cu inca 2 masina asa ca nu-mi ramane decat sa mai caut un cardan O zi frumoasa tuturor si inca o data mii de multumiri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anca, o tipa micuta, slabuta si bruneta. Poate o stii.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anca, o tipa micuta, slabuta si bruneta. Poate o stii.   ;)

Cunoastem, e partasa la reparatii diesel  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiupuiu: Multumit de cardan, am facut vreo 40.000 km si apoi am vandut masina cu el. Niciun repros pina acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este un batran in targu mures care repara cardane de 340 il cheama Agoston Bella mr de tel 0265269339.

La tine la cardan care este problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un cardan de Volvo 300. Pot fi gasit la 0770757292 Alexandru

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un cardan de care cauti.am 2 de astfel de masini,una e pt piese.0748517736marian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Donez un cardan de 340 diesel. Este stricat dar poate va ajuta. Daca sunteti din Alba poate merita sa il luat. Daca in 2 saptamani nu primesc nici un raspuns atunci o sa isi faca aripi.

iancsi301@yahoo.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am eu cardan de volvo seria 300 dar imi trebuie sa stiu lungimea pentru ca nu se potriveste de la 1.4 la 1.7 benzina sau diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now