Sign in to follow this  
Followers 0
makedon

A existat asa ceva? VOLVO 66

9 posts in this topic

Da desigur, e un model DAF 66 preluat de compania Volvo Cars în 1975 când au cumpărat fabrica DAF, cred că era primul model cu CVT. Au fost construite într-un număr mare ÅŸi nici nu arată rău  ;D

"Seria Volvo 66 era un model DAF 66 creat de Michelotti fiind reetichetat ÅŸi revizuit. Era maÅŸina compactă fabricată de Volvo Cars după achiziÅ£ionarea companiei DAF în 1975, înaintea începerii producÅ£iei a seriei Volvo 300. Era cunoscut pentru transmisia continuu variabilă numit Variomatic (sau CVT) care era o cutie de viteză automată. Versiune Volvo a maÅŸinii era puÅ£in restilizat ÅŸi montat cu bare de protecÅ£ie mai mari comparat cu modelul original de la DAF. MaÅŸina era produsă în concepÅ£ia Volvo punând accent pe siguranÅ£ă acest lucru mărind costul producÅ£iei care a mărit preÅ£ul modelului. MaÅŸina era echipată cu bare de oÅ£el în uÅŸi pentru protecÅ£ie în cazul unui impact lateral."

Sursa: http://www.volvoseries.com/index.php/Volvo-Series-Website/volvo-66.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un forum concurent sa inteleg ?! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar :) este un site informativ cu forum. Nu vreau sa deviez de la subiectul de sus prea mult, dar cum ÅŸtim concurenÅ£a nu este neapărat rău. Iar siteul e o mică bază de date despre modele Volvo în lb. română care să sperăm că se va dezvolta. Ca pentru cei care nu prea se descurcă cu limbi străine să aibă unde să găsească informaÅ£ii utile.  ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut eu Volvo 66 in 1990-1991.Atunci m-am indragostit de Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sper ca saptamana viitoare sa pot achizitiona unul din 1977 cu motor de 1.3 benzina/automat.

image_zpspizcies1.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cutie CVT ? Cred ca ar fi singurul in tara :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu știu ce cutie are, nu este in țara, este in Olanda 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca Volvo 340 automat tot cutie din asta are. S-ar putea sa gresesc.

"Smecheria" la cutia asta de DAF e ca poate sa prinda viteza maxima si cu fata si cu spatele adica in marsarier

Edited by McCIUKEN
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0