muadDib

DIY - Reparatie aeroterma (problema cu tranzistoru')

95 posts in this topic

Dupa cum se vorbea in celalat topic, se pare ca masinutele noastre au o problema cu ventilatorul de la climatizare, in sensul ca i se face de concediu atunci cand iti este lumea mai draga, si te lasa fara ... vânt. :D

Prezentul topic nu este chiar un DIY complet, intrucat va arat montarea. Demontarea a avut loc intr-o parcare, si de nervi ca mi se stricase ceva la masina nu am fotografiat, filmat, etc.

Noroc ca am gasit intr-o parcare o trusa de scule  ;) , si l-am demontat super rapid :D

DECI:

1. - Cum s-a manifestat problema la mine:

Pe scurt, blower-ul functiona doar la pozitia 5. Pe AUT, 1, 2, 3, 4, nu. De asemenea cele 2 LED-uri care clipocesc confirma faptul ca exista o eroare in ECC.

2. - Vorbesc cu dl. Vadis, si el imi zice:

[attach=#]

Beleaua este sucker-ul ala de tranzistor:

[attach=#]

In realitate, el arata asa:

[attach=#]

(OBS - Ceea ce vedeti nu este tranzistorul original, ci inlocuitorul. Este un echivalent, mai bun decat originalul. Costa in jur de 10 lei. :D )

... si este pozitionat sub capacul de la picioarele pasagerului.

3. - Capacul

Se demonteaza de la suruburile marcate cu galben. Nu este necesar sa il dai jos de tot, deci clipsul din partea din spate il poti lasa in pace (Marcat cu albastru).

Suruburile rosii apartin cutiei glove-box, care trebuie data si ea jos (teoretic poti sa o lasi pe pozitie, insa, veti vedea mai incolo, e mult mai bine sa o dai jos). In afara de astea 2 suruburi nu o mai tine decat incuietoarea.

[attach=#]

Sub capac, in gaura aia, se afla tranzistorul vietii... In poza nu este pentru ca la mine era deja dat jos. Sau, mai bine, vedeti pozele de la final, cu tranzistorul montat.

[attach=#]

O poza si cu mufa lui, ca sa il identificati mai usor:

[attach=#]

post-386-12877860211378_thumb.jpg

post-386-12877860212771_thumb.jpg

post-386-1287786021402_thumb.jpg

post-386-12877860217882_thumb.jpg

post-386-12877860221377_thumb.jpg

post-386-1287786022478_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 - Smecheria:

La demontat/montat exista o problema.

Tranzistorul este prins in 2 suruburi, unul sus - unul jos. Daca la cel de jos se ajunge direct, la cel de sus e belea.

Dupa cateva chinuieli am ajuns la cea mai buna solutie - dupa mine - , si anume sa dau o gaura "tehnologica" :P in peretele de plastic+tabla din spatele cutiei glovebox, prin care gaura sa ajung cu surubelnita la surubul de sus.

[attach=#]

Sa nu va sperie acest lucru, pur si simplu nu se vede nimic din gaura aia, este acoperita de cutie. Nu se vede nici cand este deschisa, nici - binenteles - cand este inchisa.

[attach=#]

[attach=#]

Acum o poza cu tranzistorul la locul lui, sa il vedeti cum arata montat:

[attach=#]

Dupa ce am pus suruburile la loc (si am inlocuit stupizeniile alea de holsuruburi puse de vre-un nea Titi dobitoc), am facut testul si... :

Cam asta e :D

post-386-12877860229036_thumb.jpg

post-386-12877860233055_thumb.jpg

post-386-12877860237098_thumb.jpg

post-386-12877860241004_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva concluzii:

Am mers cateva zile cu tranzistorul dat jos. Cand foloseam ventilatorul la full, zgomotul era diferit de cum il stiam eu. Locasul ala in care sta tranzistorul comunica cu traseele de aer, astfel ca, prin scoaterea lui, a aparut o gaura in plus si de aici zgomotul.

De altfel, prin insusi forma radiatorului, se vede ca e construit sa lucreze intr-un flux de aer. Foarte bine, zic eu, daca e vara, ca orice om merge cu ventilatia pe rece sau chiar pe AC. Dar ce te faci iarna??

Probabil si din acest motiv, frecventa de aparitie a defectelor creste dupa o perioada friguroasa, in care aerotermele au mers pe full caldura...

My 2 (euro)cents :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu miam schimbat singur placutele de frana si am avut o problema la turbo suflanta se bloca tija aia  am scos siguranta si am dat cu spray din ala de contacti merge belea acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

muadDib : am dat si eu tranzist jos, da' la mine ventilatorul nu mai merge deloc, sa fie si altceva defect, adica toata instalatia de AC? de fapt stie cineva ce comanda tranzist asta de putere (30A/12v/250w) - la mine e MJ802 si nu am gasit la fel sau mai bun - doar MJ15003 20A/12v/250w; sa-l pun sau sa mai caut pana gasesc - asta-i intrebarea ! daca-l pun si se prajeste iar. alta belea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

muadDib,  DIY-ul tau este exceptional, am facut treaba la fix, am AC si totul e in regula, tranz era suntat si ventilatorul avea contact non stop; daca ar fi fost intrerupt n-ar fi mers nimic, nici ventilatie nici AC; cu ocazia asta am schimbat si filtrul de polen care nu stiam unde se afla inaintE de asta, da' cinstit vorbind, m-am intors pe toate partile pana am reusit sa dau jos radiatorul, insa n-am facut "gaura tehnologica", am tras putin de plastic, cam 10 cm, cu atentie sa nu-l rup; sa-ti deie Domnul sanatate, esti un Volvist si asta spune totul.

UN AN NOU FERICIT, BANI si CpNmTbo pt toti!

LA MULTI ANI !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat... Scuze ca nu am raspuns la mesajul anterior. Se pare ca te-ai descurcat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muaDib  Am urmat pas cu pas instructiunile tale (chiar si "gaura tehnologica") si am reusit sa rezolv problema A.C. Multumesc mult ptr sfaturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo!

Urmeaza un DIY zilele urmatoare, cu retrofit Trip computer. Eu nu am nici macar afisajul de temperatura exterioara. Dar sunt pe punctul de a rezolva problema asta, astept pachetul de la Tim.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca localizare in masina, sau ca piesa la magazin?

Adevarul este ca, cu criza lui peste, magazinele de tranzistori/condensatoare/rezistori/fludor/sacaz si alte piesulici care faceau deliciul electronistilor amatori au cam disparut... Daca esti de prin zona Ploiesti-ului exista Densitron, daca nu poti comanda la adelaida.ro sau vitacom.ro.

Dar daca stii vreun nea Titi care repara televizoare, vezi ca are el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da da. Am înÅ£eles. Păi cred că aÅŸa o să-l rezolv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce tranzistor trebuie sa caut? ce tip? La mine merge aeroterma continuu pe po orice pozitie c viteza 4. Este tot tranzistorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cel mai probabil e tranzistorul ( 99% ).

Desfaci acolo si vezi ce model de tranzistor iti trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe unde sunt magazine unde se gasesc tranzistori prin Bucuresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o mica problema...deci nu imi functioneaza aeroterma la capacitatea maxima....uneori da...alteori nu...cand dau drumul la ac...totul e ok..da trebuie sa il las pe treapta 5/6...in rest...are momente de explozie "in vint" si are momente de zici ca nu e deloc daca dau pe treapta mai mica de 4..

Mentionez ca nu mi se aprinde nici un beculet nimic...oare ce o fi??

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor. acum mi-am schimbat tranzistorul buclucas. si asta datorita voua, forumistilor. baietzii de la autoservise mai aveau putin si ma puneau sa cumpar toata instalatia (releu, reostat, samd). Noroc insa cu ideea asta excelenta DIY. Am descarcat tot de pe forum si de pe link-uri si cu tranzistorul in buzunar m-am dus la meserias si s-a rezolvat totul in 15 min. Bineinteles ca am recurs si la solutia cu gaura tehnologica, idee fara de care sunt sigur ca nu ne descurcam. Tranzistorul original MJ802 nu am putut sa fac rost rapid in timp util. Mi-ar fi luat cam 10 zile, insa pe caldura asta din Constanta acest lucru este inadmisibil (40 grade la umbra). Deci am cumparat un MJ 15003 (oarecum similar) si minune, functzioneaza.

Am cumparat, în eventualitatea in care as fi avut, tranzistor tip 2N3055 pe care nu l-am folosit. Asa ca il pun la dispozitie oricui are nevoie gratis. Inca o data va multzumesc pentru staruintza voastra, fara de care acest site nu ar fi fost asa de util. Va saluta cu respect, Liviu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat, ca te omora caldura...

Hai la munte, ca e (oleaca) mai bine :P !

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu mi-am rezolvat problema cu incalzirea in valuri;  multumesc pentru informatii;

si eu mam procopsit cu inca 2 mj802 am comandat in trei locuri acum am 2 bucati in plus;

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu mam procopsit cu inca 2 mj802 am comandat in trei locuri acum am 2 bucati in plus;

Pai ai putea sa-i donezi unu lu' danyx  :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

amindoua is  in cluj trebuie sa le platesc sa le iau ;

(trebuie sa le iau ca sa ma tiu de cuvant)

cum le primesc mai vorbim;

eventual il donez tie ,in loc de redbull; ;D ;D ;D

mie unul de rezerva ajunge

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ muadDib, mersi mult de invitatie dar doar ce am venit din Sinaia.....  Daca stiam ca esti de acolo te invitam la furnica unde am sarbatorit banchetul cu ocazia terminarii masterului.... a fost super, iar dj-ul (Bogdan) a fost super. nota zece..... cand trec prin Sinaia , poate bem  un energizant (nu fac reclama) cu mult whiski......... bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now