gaze carter

Guest marcy
By Guest marcy in VOLVO S40/V40 (1996-2004),
una...acu o luna am schimbat turbosuflanta,cand am cumparat-o persoana respectiva, printre altele, mi-a zis ca la tipul asta de volvo v 40 din 2001 1,9 td motororul renault cu care este echipata a facut o greseala si anume , tubul pt gazele de carter care face legatura dintre dispozitivul, pe unde se pune ulei la motor, si tubul de admisie dintre filtrul de aer si turbosuflanta...deci in concluzie gazele de carter intra direct in turbosuflanta si pot avea efect negativ asupra ei...tipul mi-a zis ca cele mai multe turbosuflante le vinde pt tipul asta de motoare  tocmai pt motivul asta...deci mi-a zis sa schimb filtrul (din cate am inteles este ca o plasa metalica) care se afla in chestia aia de plastic pe unde se pune uleiul la motor dar cand am fost la volvo aici la milano aia sau uitat mirat la mine cand au auzit ce vreau sa schimb si mi-au zis ca filtru separat nu il au pt ca nu il cumpara nimeni si daca vreau neaparat sa il schimb imi pot comanda tot dispozitivul ...si mecanicul care mi-a schimbat turbosuflanta (care nu e de la volvo) mi-a zis ca nu are nici un rost sa schimb filtru respectiv...acu dupa ce am cheltuit o gramada de bani cu turbosuflanta sunt mult mai precaut si de aceea va intreb si pe voi ce parere aveti...ei m-am gandit sa-l demontez ca e usor ,  sa il tin in motorina sa se curete bine si sa il montez la loc
  • 2 replies