cojocaru27

Mici secrete s40???

187 posts in this topic

Ma gandeam sa facem un topic cu mici secrete s40, ceva de genul, stiati ca......

Sunt chiar curios daca exista asemenea mici secrete si la s40, cum exista la celelalte marci, eu personal nu stiu niciunul.

Mici secrete se refera la lucruri mai putin cunoscute sau utilizate de catre useri de s40-uri, de genul daca apesi pe butonul de reglat oglinzile si ti apasat mai mult de 5 sec se rabateaza oglinzile(este doar un exemplu fictiv, nu functioneaza caci am incercat)

Ma gandeam ca e interesant un topic de genul asta.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar cum se rabateaza oglinzile ca sincer habar nu am ! Cum aflu ?

Secrete ?

Pai uite de exemplu eu habar nu aveam ca exsita atatea buzunare, stiti de buzunarele de la baza scaunului ? Adica in partea exact din fata pernei de jos ? :D Am gasit un Mentos acolo, cine stie ce amic le-a lasat acolo, asa am dat de buzunare.

Pana acum cateva zile nu stiam ca se pot rabata ambele parti ale banchetei din spate, adica toata bancheta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Butonul de recirculare aer. In mod default daca il apesi sta pe recirculare pana anulezi ......daca ti mai mult apasat pe el , va clipi led-ul dupa care cad activezi recircularea va fi functionala aprox. 12 min  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu recircularea este foarte misto, chiar nu stiam.

Cu oglinzile ma tem ca nu se pot rabata din butoanele alea chiar daca ele sunt electrice cred ca trebuie sa ai optiune speciala pentru asta. Oricum eu am incercat toate posibilitatile, am tinut ambele butoane apasate, am incercat din joystick, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru reabatarea electrica a oglinzilor, trebuie sa ai optiunea pe masina. Nu este acelasi lucru cu reglarea electrica. Mai sunt 2 butonase in fata reglajului cu joistick daca nu ma insel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

referitor la rabatarea oglinzilor tind sa dau crezare colegului de mai sus, cred ca depinde de echipare. eu de exemplu am varianta summum si intr-o parcare mai aglomerata am fost super multumit cand a trebuit sa trec printre 2 masini si am pliat oglinzile exterioare prin apasarea pt 2-3 secunde a celor 2 butoane aflate in stanga respectiv dreapta joistck-ului de reglat oglinzile -- masina nu ar fi putut trece in nici un caz.

mai nou vezi ca poti sa iti pliezi oglinzile automat in momentul inchiderii masinii din telecomanda. intra in meniul de pe consola si seteaza acest lucru. este foarte comod. nu mai trebuie cand te dai jos sa iti pliezi oglinda manual pt a fi sigur ca un anumit gheorghe nu o va agata. de recomandat e ca pe timp de iarna sa dezactivati aceasta functie, pt ca exista posibilitatea inghetului iar daca din nu stiu ce motiv a ajuns un pic de apa la motorasul oglizii, aceasta--apa-- sa inghete lucru care va determina arderea motorasului ce actioneaza plierea oglinzii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa dai detalii cu privire la cele doua butoane care trebuie apasate, te rog. Este vb de aceleasi butone pe care apesi cand vrei sa reglezi oglinzile stanga sau dreapta, alea cu un mic led care se aprinde atunci cand sunt apasate sau nu?

Apoi daca avem butoanele respective, caci oricum avem oglinzi electrice se poate pune si comanda aia de pliat oglinzile, ar fi foarte foarte folositoare. Se poate sa fie doar o optiune care trebuie activata din meniu??? Eu am varianta Momentum cu toate geamurile electrice si respectiv oglinzile el, si chiar mi-ar prinde bine sa pot plia oglinzile mai ales la parcare sa nu mai stau sa le pliez manual. Ar trebui sa existe o activare de undeva ca doar e acelasi principiu, nu cred sa existe o piesa in plus care pliaza oglinzile, daca sunt electrice probabil avem toti optiunea dar la unii nu e activata, sau nu???

Daca popti da mai multe detalii si despre cum setezi in meniu optiunea cu pliatul din telecomanda de care spuneai ar fi perfect.

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca a scris cineva mai sus dar mai scriu si eu; daca ai oglinzi electrice nu include si pliatul electric. Optiunea oglinzi electrice presupune doar sa reglezi electric oglinda propriuzisa, adica gemuletul. Pentru plierea intregii oglinzi trebe mecanism special pe carcasa ceea ce este optiune separata. E posibil ca multa lume sa o aiba si sa nu stie; eu unul nu am incercat; as fi tare bucuros sa descopar ca o am...

Share this post


Link to post
Share on other sites

super tare!!! mersi mult cojocaru27

Chiar nu stiam... merge perfect trick-ul

tineti apasat pe butoanele de la oglinzi stanga-dreapta (le apasati pe ambele in acelasi timp)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cat trebuie tinut apasat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumeste-i lui rechi el a scris acest trick, la mine unul nu merge desi am oglinzi el si e varianta momentum.

Poate nu am activat din meniu optiunea sau poate nu o am deloc pe masina.

Roskat tu ce nivel ed echipare ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roberto cum le apesi pe amandoua si incep sa se plieze

@cojocaru27 momentum

@rechi  mersi mult  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce ciudat desi am si eu ca si tine tot momentum cand apas pe ambele nu se intampla nimic.

Ori nu am optiunea respectiva ori nu e activata din computer de undeva. Stie cineva unde sa ma uit sa vad poate o pot activa???

Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Optiunea este disponibila doar pentru Summum

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Roskat are Momentum, identica cu a mea  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Summum este standard.

Inseamna ca tu ai momentum + optiune suplimentara oglinzi rabatabile electric

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspa, era misto daca descopeream cu totii(toti cei care avem oglinzi el si butoanele respective) aceasta optiune, ar fi fost o surpriza placuta de la volvo.

OK, in rest alte surprize de genul placute, nu mai stie nimeni???

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna la toata lumea

azi am reusit sa intru si eu pe net si prin urmare dupa ce m-am documentat va scriu urmatoarele.

in cazul in care masina e model 2009 sau este varianta summum oglinzile se pot plia electric din telecomanda odata cu inchiderea masinii, daca nu acestea se pot plia doar prin apasarea simultana a celor 2 butoane de la interior de langa joistick-ul de reglat oglinda.

daca aveti un summum sau o masina model 2009(fabricata dupa iulie 2008) atunci procedati astfel:

menu

car setting

mirror fold on locking

florin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai dragilor, degeaba apasatzi pe toate butoanele din masina DEODATA, daca in oglinzi NU EXISTA MOTORASELE care sa le plieze !!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic. Voua vi se aprinde bricheta? Adica vreun led, noaptea cand aprinzi farurile. La mine nu se aprinde si mi se pare aiurea. Si pe dacia 1310 aveaun inel in jur care se aprindea. Sau poate am eu un bec ars.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La bricheta e un bec indicator . Daca a functionat mai inainte inseamna ca e ars . Se schimba relativ usor daca scoti scrumiera .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai putin ca vorbesc de v50 2004. Scrumiera e detasabila ca la Logan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai putin ca vorbesc de v50 2004. Scrumiera e detasabila ca la Logan.

Scuze, n-am fost atent  ;)  . Oricum trebuie sa existe un bec(led) care iti lumina bricheta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept posesorii de s40/v50. Da sau ba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now