zapata

Croatia

20 posts in this topic

am splitat discutia de Grecia de discutia legata de Croatia. enjoy!

M.

Eu am fost in Croatia. Va recomand. Superb locul mai ales daca mergi cu masina sa poti vizita toate punctele de atractie. Dubrovnik-ul face toti banii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dubrovnik-ul este cam departe totusi, nu-l poti face dintr-o bucata... iti trebuie cel putin 3 zile cu masina (sau 2 daca-i dai ceva mai tare). pentru ca am fost un zona, va pot spune ca traseu a fost cam asa:

- prima zi: Bucuresti - Craiova - Drobeta - Vama Portile de Fier (intrat in Serbia) - Pozarevac - Belgrad (plecare 07.00 - sosire 19.00): aprox: 700 km

- a doua zi : Belgrad - Zagreb - Split (plecare 09.30 - sosire 20.00) : aprox: 800 km

- a treia zi Split - Dubrovnik (plecare 09.00 - sosire 14.00): aprox: 300 km

Total: 1.800 km

imediat dupa Pozarevac se intra pe autostrada pana in Dubrovnik, deci media orara este mai ridicata si totusi am facut ceva pe drum.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum sint drumurile ? ai voie cu detector radar ? cam cu ce viteza se merge pe autostrada ?

in principiu, pot sa ma duc cu 200 pe autostrada ? sint camere foto de viteza , politie, etc ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Croatia - prin partea de nord (autostrada Zagreb-Belgrad) am facut-o cu 180-200 la ora. Prima data anul trecut in septembrie, si a doua oara in iarna asta...inca nu am primit amenda...deci e ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum sint drumurile ? ai voie cu detector radar ? cam cu ce viteza se merge pe autostrada ?

in principiu, pot sa ma duc cu 200 pe autostrada ? sint camere foto de viteza , politie, etc ....

acum 2 ani am fost cu moto si nu prea am respectat 130 km/h (limita de viteza), dar nici nu am mers cu 200... in principiu nu exista camere decat un tuneluri (si sunt destule). de asemnea, pe autostrada sunt destui moto-politisti care apar imediat ce ai probleme si chiar am vazut cateva cazuri cand ma alergau niste masini. si mai sunt si masini fara insemna de politie care te pot opri (am vazut mercedes e classe).

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum e drumul pana in Croatia - ma refer dupa iesirea din tara? In afara de autostrada, cu cate benzi pe sens sunt? Asfaltul e ok? Sunt carute, caini, biciclisti? E aglomerat? Sau dupa iesirea din tara drumul e ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa iesirea prin Drobeta, drumul este asemanator drumului judetean din Romania. nu foarte drept, dar nici sa-ti rupi masina. viteza de croaziera 80+. treci prin sate, dar nu sunt caini, gaini, etc. si nici prea populate nu sunt, dar eu am trecut duminica...

aproape de Belgrad se intra pe autostrada care, in afara portiunii care traverseaza Belgradul - aglomerata si cam denivelata de la camioane, este super.

mai jos cateva poze...

M.

post-2-12877860687598_thumb.jpg

post-2-12877860689168_thumb.jpg

post-2-12877860690536_thumb.jpg

post-2-12877860691681_thumb.jpg

post-2-12877860692732_thumb.jpg

post-2-12877860693959_thumb.jpg

post-2-12877860695041_thumb.jpg

post-2-1287786069615_thumb.jpg

post-2-12877860697287_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine m-ar interesa  o excursie in Croatia. Deci as dori sa aflu mai multe detalii de drum, locuri de vizitat, politie etc.

Propun un nou topic in care cei care au fost si stiu sa ne spuna si noua, cei care vrem sa mergem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fain moto ai, mi-e cam ciuda  :P

Ceva taxe de drum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

io-s ala cu Suzuki :D... care intre timp a fost relacuit, schimbat stickere, etc. si a mai primit si o surioara mai tanara dar mai mare...

sincer sa fiu nu-mi prea aduc aminte acum de toate taxele. ceea ce stiu este ca dupa ce treci de Belgrad pana la granita cu Croatia ai o taxa de autostrada - aprox. 10 eur; granita -> Zagreb - 15 eur; Zagreb -> Trogir - 25 eur.

daca vi dinspre Austria-Slovenia, sunt cateva taxe de autostrada (pana in 10 eur), dar mai sunt si taxe pentru tunelurile prin care treci. daca-mi aduc bine aminte, erau 3 si au costat inre1,5 eur si 3 eur.

taxele depind foarte mult de distanta parcursa si sunt cam 0.06 eur/km.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am intors sambata din Croatia, foarte foarte frumoase locuri. Va recomand cu caldura.

Am mers asa:

prima zi: Pitesti, Craiova, Drobeta, Pozarevac, Cacak. Am dormit in Cacak la pensiunea Petrovic - 30 euro/ noapte, conditii decente.

a doua zi: am mers prin Muntenegru pana la Budva - am dormit in Budva (pe malul marii) cu 25 euro/ noapte, la o pensiune. Am vazut pe drum canionul raului Tara - o zona superba.

a treia zi Dubrovnik  - am stat doua nopti in camping, conditii f f bune. - 25 euro/noapte

a cincea + a sasea - Zadar, tot in camping - 20 euro/ noapte

a sasea - Plitvice - vizitat parcul national, absolut superb, dormit intr-o casuta in camping - 25 euro/ noapte

a saptea zi ne-am intors din Plidvice pana la Bucuresti, trecand prin Zagred si Belgrad.

Excursia pentru doua persoane a costat in total cam 900 de euro.

Drumul a fost intr-adevar foarte relaxant, cu trafic aproape inexistent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne poti spune, te rog, ce cheltuieli au fost pe drum, in afara de combustibil. Ma refer aici la visa, vigneta, taxa de autostrada, etc.

M-am intors sambata din Croatia, foarte foarte frumoase locuri. Va recomand cu caldura.

Am mers asa:

prima zi: Pitesti, Craiova, Drobeta, Pozarevac, Cacak. Am dormit in Cacak la pensiunea Petrovic - 30 euro/ noapte, conditii decente.

a doua zi: am mers prin Muntenegru pana la Budva - am dormit in Budva (pe malul marii) cu 25 euro/ noapte, la o pensiune. Am vazut pe drum canionul raului Tara - o zona superba.

a treia zi Dubrovnik  - am stat doua nopti in camping, conditii f f bune. - 25 euro/noapte

a cincea + a sasea - Zadar, tot in camping - 20 euro/ noapte

a sasea - Plitvice - vizitat parcul national, absolut superb, dormit intr-o casuta in camping - 25 euro/ noapte

a saptea zi ne-am intors din Plidvice pana la Bucuresti, trecand prin Zagred si Belgrad.

Excursia pentru doua persoane a costat in total cam 900 de euro.

Drumul a fost intr-adevar foarte relaxant, cu trafic aproape inexistent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu voi pleca in Croatia in 1-9 august. Am inchiriat un iacht (dormitor 3 pers, aragaz, frigider, wc, dus,...) cu 2160 euro.

Ma mai costa mincarea, ceva motorina(depinde cit voi naviga) si bere cit cuprinde.

Am de platit o taxa de turist 1euro/zi/pers si 120 euro accesul in orice port din Croatia cu iacht-ul.

O noapte pe drum la dus si una la intors aprox 200 euro.

THAT'S ALL.

post-1082-12877862928624_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am platit o taxa de mediu de 10 euro la intrarea in Muntenegru si vreo 20 de euro pentru 400 de km de autostrada (Croatia+Serbia). Vigneta nu se compara nicaieri iar vizele sunt gratis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutari , eu am fost anul trecut in Croatia  chiar aici :  http://kastela-info.hr/  la un particular am negociat de la 55 e / apartament la 40 euro/apartament compus din living cu clima , tv-sat, combina muzicala , coltar imens , masa cu 4 scaune , 2 balcoane , chicineta totul electric si vesela de inox ,filtru de cafea ..cu cafea si zahar .. , Baia cu vana , boiler electric de 100l ..., Dormitorul mare un pat imens , 2 dulapuri , Dormitor mic cu 2 paturi de 1 pers. pt. copii, curte cu gazon , garaje 2 , masa si banci ,gratar in curte... magazin linga, brutarie si la 800 m de plaja. Totul a costat 900 euro drumul , mincarea , cazarea , autobanda in Croatia, si vizitarea la retur a Lacurilor Plitvice inclus biletele, parcarea.

Traseul a fost Timisoara - Szeghed-Barcs- Zagreb - Trogir - Kastela la tur .., la retur am venit pe fosta autobenda a Ex-Yugoslaviei numai prin munti direct il Lacuriel Plitvice am ajuns unde si vroiam sa vizitam totul, - Barsc - Szeghed - Timisoara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua , as vrea si eu sa merg prin croatia ,cei care ati fost , imi puteti recomanda o statiune pe malul marii , in zona de nord (pana in Zadar) as dorii sa vizitez si lacurile Plitvice (as dormii o noapte in zona lacurilor ) apoi vre-o 4 nopti pe malul marii (senj /sveti juraj/lukovo etc)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eforie Nord, dormi o noapte pe marginea lacului Techirghiol si apoi 4 zile pe plaja la Vama Veche :D

Edited by paunionutz
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua , as vrea si eu sa merg prin croatia ,cei care ati fost , imi puteti recomanda o statiune pe malul marii , in zona de nord (pana in Zadar) as dorii sa vizitez si lacurile Plitvice (as dormii o noapte in zona lacurilor ) apoi vre-o 4 nopti pe malul marii (senj /sveti juraj/lukovo etc)

Salut,

Alege oricare din ele sunt foarte frumoase cu specific la fiecare - ai Kormati, si pe urma pe partea celalalta Brijuni - neaparat. Fosta resedinta de vara a lui Tito e extraordinara ca si parc national - http://www.np-brijuni.hr/en/

Insa eu as merge si un pic mai jos spre Makarska // Split - ai si acolo multe altele de vazut care ar trebui bifate neaparat - insula Korcula, insula Brac. Pe aceste insule poti face excursii de o zi din Split.

Eu daca as fi in locul tau, as face toata coasta, fie de la Nord la Sud fie invers - poate o legi cu concediul din Franta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact asta vreau sa fac , sa o leg cu Franta apoi . mersi de sfaturi Mav :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now