alexandrubog

Pro sau Contra prelata pe masina

37 posts in this topic

Ce parere aveti,prelata este benefica pentru o  masina sau in loc sa o protejeze mai mult deterioreaza vopseaua?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la praful din romania clar o faci varza (parere mea).

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu ma gandeam sa o pun si sa o scot zilnic...dar intre tone de gainatz si alte lichide cazute de prin copaci,ma gandeam ca e de preferat o husa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ai mare grija la gainatz. Si asta mai ales cand ii cazut pe componentele de plastic vopsite(spoiler, eleron, oglinzi). la masina lu nevastamea varza i-a facut spoilerul spate. Parca a fost ars cu tigara.

In rest nu stiu ce sa zic de prelata. Mi se pare destul de incomod sa o tot iei si sa o pui. Dar ma gandesc ca in vremurile noastre sunt ceva huse destul de destepte din materiale calumea care nu prea atrag praful. Taicameo avea una la dacia, cand o punea in portbagaj se umplea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba cauta un loc de parcare sub cerul liber poate ai noroc , desi cu popularea accelerata a soselelor patriei cu masini cam greu  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

te-ai gandit si la varianta ca daca parchezi pe "locul" altuia iti poate taia prelata?suntem in Romania si se poate intampla orice.eu am parcat o data in locul unei vecine si a 2-a zi m-am trezit cu pamant pe capota ( abia ce spalasem masina ) si cu biletel in geam ca imi sparge geamurile daca mai parchez acolo.bineinteles ca acum parcheaza ea pe locul unde parcam eu de obicei,insa cel mai inteligent cedeaza.asa ca mai gandeste-te sa nu ai surprize neplacute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DACA totusi alegeti sa va luati prelata, alegeti ceva din material TEXTIL, nicidecum ceva ieftin din plastic / fâş. Daca o luati din plastic, de la atata pus / scos o sa vi se toceasca vopseaua pe la coltzurile masinii unde e tensiunea si frecarea mare la punere / scoatere !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce e buna prelata? Ca eu chiar nu imi dau seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii f buna daca ai prea mult timp:). Puneo pe masina, dao jos de pe masina :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorba lui mao, inviorarea de dimineata si miscarea de seara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca asta e tot. Sa stea uda pe masina nu e bine, sa o pui seara peste praful strans peste zi iar nu e bine... Daca bate soarele in ea, si se incinge carpa aia peste vopsea, o fi bine? Doar la gainat este cat de cat buna, dar...

In Sinaia se inchiriaza cu 150 ron pe an locurile de parcare. La mine la bloc, daca se vor lua toate (si se vor lua), primaria ne da cadou o copertina peste toata parcarea. Pai io zic ca e mai bine asa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca este destul de greu sa gasesti o prelata "inteligenta" pe la noi.... ia in considerare ca nu trebuie sa tina apa sub ea dar nu trebuie nici sa o lase sa intre sub prelata.... deci sa permita circulatia apei si mai ales a vaporilor doar intr-un sens....

Eu as prefera o ceruire la spalatorie este mai "estetica" necesita mai putzin timp etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun din proprie experienta sa nu folosesti prelata.

Masina nu o sa o ai spalata tot timpul si odata trebuie sa fie mai friguros afara dimineata sa vezi cum se face pe suprafata. In plus cum tot o fosnesti pe masina toata mizeria o freci de vopsea. Cand o sa vii odata cu masina uda 100% nu o sa stai sa o usuci inainte sa pui prelata, apoi sa vezi cum se face masina daca pui prelata peste ea uda.

Eu am folosit pentru ca tot mi se urcau pisicile pe masina, dar am renuntat , am trecut la un par de lemn pentru pisici si am renuntat la prelata.

Nu merita

Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

personal nu folosesc masina zilnic si am locul de parcare sub un copac in care au sediu zeci de vrabii...daca las masina o saptamana gasesc tone de gainatz pe ea,ma gandeam ca prelata ar fi o solutie buna desi nici eu nu sunt mare admirator al prelatei,dar nu stiu daca e de preferat sa stea pe ea gainat...pe de alta parte daca vopseaua se coace vara sub acea prelata sau se deterioreaza din cauza condensului ...nici nu stiu ce sa zic..( apropo de cele spuse de midnight caller,in comert n am gasit prelate din material textil ci doar nylon sau tot ceva plastice )

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 - Copertina, cum am zis mai sus. Exista unele chiar faine, pe cadru metalic.

sau

2 - Fa schimb de loc cu un vecin, gasesti tu o metoda sa il aburesti (e la 13 pasi de intrarea la bloc si esti superstitios, etc.)

sau

3 - Cumpara copacul de la Primarie si taie-l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau pune banda dublu adeziva pe crengi. In felu asta o sa fi si pasarile ale tale :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prelata din material textil o poti face la o croitorie mai serioasa dar nici eu nu recomand folosirea ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In schimb, pentru momentul in care gainatul a afectat vopseaua (stand 2 saptamani in acelasi loc) ce sfaturi aveti?

Ieri, dupa ce am spalat masina, am observat ca am o portiune de cca 3 cm diametru urat afectata de gainat. Pare matuita vopseaua acolo, ca si cum o pelicula s-ar fi format peste lac. E clar ca-i afectat.

Voi ce credeti? Exista vreun tratament de inlaturare a "bubei"? Dupa parerea mea, gainatul fiind acid, "damage"-ul este ireversibil si n-ai ce-i face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu s-a format pelicula peste lac ci a "mancat" lacul. Solutia e din pacate revopsirea si folosirea internetului pt a afla ca un gainat lasat peste 48h acolo se lasa cu ce am spus mai sus...

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

In schimb, pentru momentul in care gainatul a afectat vopseaua (stand 2 saptamani in acelasi loc) ce sfaturi aveti?

Ieri, dupa ce am spalat masina, am observat ca am o portiune de cca 3 cm diametru urat afectata de gainat. Pare matuita vopseaua acolo, ca si cum o pelicula s-ar fi format peste lac. E clar ca-i afectat.

Voi ce credeti? Exista vreun tratament de inlaturare a "bubei"? Dupa parerea mea, gainatul fiind acid, "damage"-ul este ireversibil si n-ai ce-i face.

Se spala masina bine si apoi se "rezolva "lacul cu smirghel de apa granulatie 2000-3000 si ulterior se lustruieste(poliseaza).In linii mari vorbesc.Un polisat total costa cam 100E(sau peste ),depinde de persoana care iti face treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu iese la polish se trece la varianta B, adica se vopseste piesa afectata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@B ..He, he.Daca nu iese la polishat ,schimba persoana si merge la altcineva :smile: .Vorbim aici de cazul colegului

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pe toate polish-urile folosite, chiar si pe ceara, am vazut scris ca este contraindicat sa fie folosite pe suprafete cu lac afectat de astfel de "intemperii".

Acum ceva timp am avut si eu 2 astfel de medalii pe eleronul "duck tail", cam de marimea unor monezi de 50 de bani. Am dat cu polish si ceara... intamplator sau nu, acum e exfoliat aproape total.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O prelata de la Volvo (pt s40) costa in jur de 1200Lei. Oare ce face de banii aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now