BogdanG

chiptuning la D5 de 163CP si 185CP hai sa ne dam in barci

124 posts in this topic

iulirix da intr-adevar  regenerarea se face singura, faptul ca ii mai dai din cand in cand 23x/25x este foarte bine, am crezut ca o ti pe loc in 3800/4200 turati...erea nasol pentru turbina.

Apropoo ms frumos pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, Mihai933 said:

Ca softu' tau ala de 200 de cai pe dreapta nu e nimic pe lume!

Loooogic B)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios cum aleargă aia 200 de cai ai tăi prin garaj ? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26.02.2017 at 8:29 AM, Bogdan G said:

Sunt curios cum aleargă aia 200 de cai ai tăi prin garaj ? :rolleyes:

As vrea eu 200 cai curati :)))) greu cu 2.4 asta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata m-am decis nu mai vand masina. Cine ma ajuta si pe mine cu un tuning de la 180cp pana undeva la 270cp din piese fara cip.

1. Ce anume trebuie sa modific?

2. costurile?

 

Edited by B102RED

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce anume vrei ? Cum adică piese fara cip ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica vrea turbo mai mare,ic mai mare,injectoare altele,ambreiaj altu,dar fara soft.Probabil la asta se refera.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dupa ce pui turbo si altele oricum trebuie sa ii explici ECU-ului ca are aer si motorina mai multa , deoarece amestecul este facut electronic : boost , fuel presure , injection timings etc.

Ieftin cu o simpla resoftare fara sa modifci nimic hardware.

Orice modificare hardware are nevoie de o modificare a softului .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G exact ce a zis lik mai sus.

Da Cristi numai ca aia se numeste adaptarea noilor componente, si nici decum soft(cip) pentru putere.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar este cam aceasi chestie .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dar este cam aceasi chestie .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Cum adica este aceias chestie?

Cip tuning este total diferit de adaptarea orcarei alte piese, adaptare nu inseamna si modificare.

Adaptare = pacalirea sistemului sa vada piesa noua

Cip tining = modificare valorilor, tempoul pieselor cat si modificarea softului original.

Care totusi au ceva diferente.

Nu ma pricep asa foarte bine dar totusi diferenta dintr-e o adaptare si u soft tuning este destul de mare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara un soft bun

Nu faci mare lucru 

Pacat de turbina si restul

O da fie un pic mai bine dar fara un comandant bun orice armata nu face ce trebuie

Trebuie un coordonator ok :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o luam altfel degeaba pui injectoare cu debit dublu daca pompa de injectie conform softului tot atata presiune o sa faca . deci adaptare e aceasi (alte valori) dar acelasi rahat ... singura diferenta intre un soft facut cu piese oem si un soft cu piese "mai mari" este ca poti scoate mai multa putere .

In loc sa vb degeaba , daca tot nu stii exact ce si cum dute in vizita la Bogdan G si iti explica el : cutia rezista pana la xxx nm etc. Si ai sa vezi ca tot la soft + piese oem ajungi

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi nu ma refeream la acel soft, ma refer la acel soft care da putere la motor fara a schimba piese, cand prin ex pun injectoare cu debit dublu si prin soft imi pune triplu , la acest soft ma refeream, iar pun turbina de 10 bari si prin soft sa dea 12 bari, si tot asa... adica soft cu valorile reale ale pieselor este ok dar nu vreau cu soft ce forteaza piesele

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 5/20/2017 at 1:30 AM, B102RED a spus:

Bogdan G exact ce a zis lik mai sus.

Da Cristi numai ca aia se numeste adaptarea noilor componente, si nici decum soft(cip) pentru putere.

 

Nu se intampla nimic daca pui alte componente si oricum pt motorul tau nu ai ce componente sa pui, nu exista injectoare de tip race (cum e la vag) nu exista turbina hibrid . 

La motorul tau Rica se lauda ca scoate 253cp, totusi din experienta mea un D5 E4 la peste 230cp scoate mult fum, deci obligatoriu trebuie anulat DPFul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este problema de DPF, eu am intrebat ce piese trebuie sa pun sau sa modific, pentru o performanta de peste 270hp, nu stiu dc primesc intrebari tot eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste raspunsul meu de mai sus .

Nu se intampla nimic dacă pui alte componente . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Bogdan am inteles trebuie un soft standar, pe accela il agreez, numai soft tuning nu agreez!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut 

Vreau sa fac și eu un chiptuning la al meu S60 2002 D5 163 de cai.  Dacă aveți recomandari....am văzut că sunt destul de multi băieți mulțumiți, dar nu prea am înțeles care, pe unde, și-a făcut chiptuning-ul.

O a doua recomandare de care am nevoie este în legătură cu ambreiajul: ambreiajul meu patinează, trebuie schimbat și nu știu dacă în afară de unul stoc, există și alte opțiuni mai bune(de principiu nu doresc sa cresc puterea suplimentar acestui chip)

Mulțumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, mulțumesc pentru link...

Ca sa pun punctul pe "I" si apropo de sugestiile tale: pentru 30 de cai in plus e suficient ambreiajul stock nou, sau sa mă gândesc la un stage 1?(sigur stage 2/3 nu sunt pentru mine)..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de cuplu. Daca o cresti de la 340 la 400 Nm.... nu stiu. S-ar putea sa reziste.

Eu am eliminat catalizatorul si ambreiajul a inceput sa patineze. Tot D5244T am. Dupa ce am inlocuit ambreiajul nu a mai facut figuri.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura problema e volanta la acest motor, ambreiajul rezista mult si bine . 

Totusi vorbim de un motor vechi de 15 ani, pt a rezista nu ai cum sa scoti tot din el pt ca nu mai e nou . O crestere de 20 cp este safe si suficient . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate cineva din romania sa tuneze D5 la stagiul 2? 255/265hp?

Edited by B102RED

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now