Brava

Nisipurile de Aur - Bulgaria .

87 posts in this topic

Cred ca este cea mai buna alternativa la litoralul romanesc care stim cu totii cum este ..servicii proaste , foarte scump , foarte urat si Marea foarte foarte murdara  etc .

In schimb la bulgari lucrurile stau altfel , majoritatea hotelelor sunt de 4* si sunt 4* adevarate nu ca la noi  orice maghernita are 3-4* , cam toate hotelurile au All-Inclusive , servicii ireprosabile ( pana si femeia de serviciu te saluta in fiecare dimineata ) , apa foarte curata , plaja foarte curata , de preturi numai vorbesc sunt la jumatate .

Pana la "Zlatni Piasats" - Nisipurile de Aur sunt cam 350 km din Bucuresti si sunt 2 drumuri :

1.Bucuresti-Constanta-Vama Veche - Balchik - Nisipuri  sau 2.Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Shumen-Varna-Nisipuri

Pe varianta a-2-a pe langa Rovigneta bulgareasca care costa 25 de lei/saptamana mai costa si trecerea "Podului Prieteniei" 6 Euro .

Va recomand hotelul Goden Beach Park Hotel ( http://www.parkhotelgoldenbeach.com/eng/index.html ) este un hotel de nota 10+ .

post-1287-12877861354905_thumb.jpg

post-1287-1287786135635_thumb.jpg

post-1287-12877861362941_thumb.jpg

post-1287-12877861371035_thumb.jpg

post-1287-12877861378515_thumb.jpg

post-1287-12877861385033_thumb.jpg

post-1287-12877861391836_thumb.jpg

post-1287-12877861398519_thumb.jpg

post-1287-12877861406024_thumb.jpg

post-1287-12877861412712_thumb.jpg

post-1287-1287786141948_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ca timp,care drum e mai bun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun topicul Vadim. Poate chiar mai vin si altii cu pareri - despre locatii din Bulgaria unde s-au simtit foarte bine. Vacanta de vara se apropie si litoralul romanesc nu se mai lauda cu nimic nou, poate doar cu preturi crescute nesimtit versus servicii ZERO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fost si eu. Si la Balcic si la Nisipurile de Aur. Cred ca spun a 100 oara: EU IN ROMANIA LA MARE NU MAI MERG. Poate decat daca imi face o ofera Udrea "pe inserate".

Revenind on topic: recomnad drumul pe la Giurgiu prin Bulgaria: drumuri un pic mai proaste ca la noi, dar libere, aproape goale si nu trec prin localitati. Am fost de 2 ori si nu m-a oprit niciodata politia. Am incercat sa fiu sub viteza legala in apropierea oraselor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost pe ruta asta acum doi ani, de 1 Mai la Nisipurile de Aur, si am avut parte de un ghinion in lant, de la hotel, la locul de parcare pe care l-am gasit intr-o padurice de ma duceam in fiecare zi sa vad daca mai am masina sau nu, la restaurantul hotelului (4*) si altele, in plus cand am venit acasa, cu o zi mai devreme decat trebuie ca n-am mai rezistat la tot ceea ce mi se intampla, m-a luat si radarul la bulgari. Pe toata soseaua nu era nimeni, doar in zare un Bita de al lor care a iesit agale din masina si s-a pus in mijlocul drumului, m-am uitat in oglinda, nu era nimeni in spate deci era clar ca era pentru mine. In final s-a rezolvat totul, dar e clar ca pentru mine Bulgaria inseamna altceva decat pentru mare parte dinte voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io n-am fost niciodata in bulgaria. am auzit lucruri bune despre litoralul lor, insa , ca sa ma duc mi-e frica :

1. sa nu ma lase fara obiectul muncii (masina)

2. sa nu gasesc locuri de parcare sigure.

aveti informatii despre lucrurile astea ? (mersic!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost anul trecut la Nisipuri si am cam luat-o in freza. Parca Hotel Helios se chema. 5 stele, all inclusive (mai butin berea de la piscina hotelului, mai putin berea la barul hotelului dupa ora 23, de parca bei bere la mare pina la ora 23) Nu mai zic de bani care au fost ceva. La plecare, ma trezesc cu un ticket in bulgara si-mi spune la receptie ca lipseste un prosop. Ma duc sus verific, deja era femeia de serviciu in camera. O intreb de prosop si nimic. Cobor, certuri cu bulgarii, ca doar n-am platit o gramada de bani sa le fur prosopul, etc. Final.. am platit 15 Euro un prosop degeaba si nici la ei nu ma mai duc. Nimic de zis, nu se compara cu Romania dar nici cu Turcia sau Grecia. Sint Balcanici si ei. Cat despre masina, n-am avut nici un stres. Scria undeva ca parcarea in parcarea hotelului de 5 stele, se face pe raspunderea clientului... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poarta asa pentru ca sintem romani - daca eram alta natie mai rasarita din UE fii sigur ca nu-i punea sa plateasca prosoape si alte alea. Insa e de 100 de ori mai bine ca la noi pe litoral, nici nu incape termen de comparatie vizavi de preturi, servicii, curatenie, etc. Deci sa nu aruncam o bila neagra Bulgariei, macar de-am fi si noi asa ca ei. Tocmai ieri ma uitam pe link-ul pus de Vadim : hoteluri de 4 stele - 16 euro dubla...La noi nici la o stea nu stai in acele conditii. Sa fim seriosi.

De aceea, sint binevenite opiniile voastre in legatura cu locatiile unde ati fost, nu ca sfiiti sa puneti numele hotelurilor, detalii, etc.

Daca vrem sa ne simtim rasfatati, alegem Burj Al Arab, Birmingham Marriott, Sheraton Grand Resort Paradise Island, Ritz, etc. Noi vorbim de Bulgaria, totusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate. Sint invidios pe ei pentru servicii. Nici nu ma supar ca au luat Cadrilaterul. Altfel aveam un litoral mai lung si la fel de prost  :D Dar la fel ca noi sint si ei "balcanici" sa nu zic altfel. Una peste alta merita cu prisosinta, cel mai bun lucru e ca esti f aproape de casa. La intoarcere am venit in 6 ore. Nu se compara cu Romania cu siguranta, dar atentie la prosoape, nr de stele care nu este intotdeauna cel corect, (lipseste minim una dupa mine), altfel o.k. Jocuri pt copii, nu seminte pe jos, atenti, zambitori, o.k. Pe mine m-a deranjat rau faza cu prosopu', una ca ezitau, n-aveau manageri in ziua aia, n-aveau inlocuitori, n-aveau sefa de receptie, numai receptioneru' care o facea pe prostu si zicea ca daca nu-i platesc prosopu nu-mi da pasaportul. Cind m-am intors, am aflat ca la Bulgari faza cu prosopu, vaza, veioza ciobita, sunt lucruri de notorietate. Cu putina atentie, se rezolva zic. Nu vorbim de rasfat ca nu e cazu'. Poate la pensie ... ;)

Se poarta asa pentru ca sintem romani - daca eram alta natie mai rasarita din UE fii sigur ca nu-i punea sa plateasca prosoape si alte alea. Insa e de 100 de ori mai bine ca la noi pe litoral, nici nu incape termen de comparatie vizavi de preturi, servicii, curatenie, etc. Deci sa nu aruncam o bila neagra Bulgariei, macar de-am fi si noi asa ca ei. Tocmai ieri ma uitam pe link-ul pus de Vadim : hoteluri de 4 stele - 16 euro dubla...La noi nici la o stea nu stai in acele conditii. Sa fim seriosi.

De aceea, sint binevenite opiniile voastre in legatura cu locatiile unde ati fost, nu ca sfiiti sa puneti numele hotelurilor, detalii, etc.

Daca vrem sa ne simtim rasfatati, alegem Burj Al Arab, Birmingham Marriott, Sheraton Grand Resort Paradise Island, Ritz, etc. Noi vorbim de Bulgaria, totusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma intrebat : The room it's Ok ? si eu am zis : Yes , I think so ..!! Mi-a zambit si mi-a dat pasaportul .

La orice Hotel se platesc prosoapele disparute , pahare , etc. Si mi se pare normal sa se plateasca . Anul trecut  am avut o mica incurcatura cu paharele , pt ca am fost grup mare si ne plimbam cu ele din camera in camera si le lasam pe unde apucam , iar la plecare a durat ceva pana le-a gasit pe toate  :D . Catalin poate l-ai uitat pe la piscina sau la luat vantul de pe balcon  :P

Cat despre masina no prbl , am platit 80 de lei la hotel dar a fost safe  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo, Vadime... nu subtilizez prosoape omule  ;D. Daca subtilizam nu ma suparam, problema e ca nu mi-au adus prosopul cu pricina in camera si logic au iesit mai putine la numaratoare. Le schimbau zilnic, camera pt 2 adulti si un copil, in total cred 9 prosoape. Copilul il stergeam cu prosopul de-acasa asa ca n-am stat sa numar prosoapele. Asa cum am spus si alte cunostinte au patit acelasi lucru, deci e o metoda de a mai scoate ceva, probabil. Oricum a fost un episod de kaka la sfarsitul sejurului din fericire. Repet, nu se compara cu ce-i la noi. Din pacate am jurat ca la noi pina nu se remediaza problema nu mai am ce cauta, asa ca este o solutie, dar nu acel hotel din Nisipuri. Am fost si prin altele si-a fost o.k. In general nu mergeti la hoteluri f mari.  ;)

Pe mine ma intrebat : The room it's Ok ? si eu am zis : Yes , I think so ..!! Mi-a zambit si mi-a dat pasaportul .

La orice Hotel se platesc prosoapele disparute , pahare , etc. Si mi se pare normal sa se plateasca . Anul trecut  am avut o mica incurcatura cu paharele , pt ca am fost grup mare si ne plimbam cu ele din camera in camera si le lasam pe unde apucam , iar la plecare a durat ceva pana le-a gasit pe toate  :D . Catalin poate l-ai uitat pe la piscina sau la luat vantul de pe balcon  :P

Cat despre masina no prbl , am platit 80 de lei la hotel dar a fost safe  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

voua vi se pare normal ca la hotel de 4* sau 5* sa iti numere paharele???? sau prosoapele??? mie unul nu. revelion 2007-2008 l-am facut in spania (palma) am stat la hotel de 3 stele da aia nici nu m-au intrebat de camera. daca mai ii  televizor sau telecomada sau pat.....

deci 4* si 5* inseamna cu totul altceva. mergeti in grecia si mai ales in turcia sa vedeti servicii. bulgarii is la fel ca si noi numai un pic mai destepti......

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai laudati fratilor asa tare grecia .eu am fost in corfu,hotel de 4*,agios gordios hotel,si am fost foarte dezamagit de ei in general,si am jurat ca nu mai ajung acolo. >:(

si de bulgari ,care este adevarat ca sunt cu 10 clase peste noi,sunt tot balcanici,ce va mira ca sunt nesimtiti,doar se trag tot de peacolo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru cei care vor sa mearga in bulgaria mare atentie la masini si nu exagerez cu nimic cand spun asta.cunosc trei cazuri de furt de autoturisme.primul caz e varul meu care a ramas fara un golf 5 la intoarcere din grecia din luna de miere.s-a oprit la un McDonalds in bulgaria sa manance ceva si acolo a ramas.masina nu am mai gasit-o.cazurile doi si trei la niste cunostinte care au patit cam la fel.si daca astea vi se par neconcludente va mai spun de am patit chiar eu.am o societate de transport si detin doua microbuze cu care fac turism.cum pe aeroportul kogalnicianu din constanta de doi ani nu a mai aterizat nici un avion,majoritatea turistilor care inca mai vin pe litoralul romanesc sosesc prin aeroportul din bulgaria de la varna.vara trecuta una dintre masini a fost bagata pe transfer de la varna la constanta.de obicei sunt mai multe microbuze din romania pe aeroport in momentul in care soseste un avion.langa mine in parcare din aeroport era un alt microbuz din ro.chiar am stat de vorba cu soferul dupa care am plecat impreuna in aeroport la sosiri sa ne gasim turistii.la intoarcere surpriza,microbuzul celui de langa mine disparuse subit.va dau cuvantul meu de onoare ca nu exagerez cu nimic.am aflat dupa ceva timp ca au reusit sa-l gaseasca dar in alta ordine de idei aviza amatorilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am auzit despre furtul de masini. mare atentie si la fake police. se imbraca nenorocitii in uniforme de politie si te fac de bani shi de masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, deci mai bine dam 80-100 de euro/noapte pe un jaf de cazare de pe litoralul nostru imputit, ascultam manele pe plaja jegoasa in timp ce ni se vinde(tipa in urechi) invitatii la ultimul spectacol jalnic sau alte oferte greu de refuzat: banane, porumb fiert, noroi la pahar (pardon, namol original), seminte, etc, asteptam la masa pentru o amarita de ciorba cite o ora... Insa raminem cu masinile nefurate (doar zgariate sau vandalizate) si cu multumirea unui concediu de vis in raport cu mormanul de bani cheltuiti. Cool.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am mai fost la noi din 2005 si nici nu am sa mai merg.

de aia nu pot sa vin la nationala ca nevasta a rezevat in italia.....

la noi sa mearga cine cumpara 3 la 10 mii, vorba ta NEO :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

start offtopic

eu ce nu pricep din toata discutia: de ce pasaportul vostru e la hotel???

am fost in multe tari si in hoteluri de categorii diferite, dar inca nu mi s-a intamplat sa imi retina careva un act de identitate/pasaport (cum nici un polizist din alta tara nu are dreptul sa-mi ia carnetul daca incalc regulile si asa ar prevede legea). nici nu au dreptul sa-l retina, asa ca...

end offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

fan-volvo, unde scrie ca pasapoartele sint la hotel ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"... numai receptioneru' care o facea pe prostu si zicea ca daca nu-i platesc prosopu nu-mi da pasaportul..." :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

fan-volvo, unde scrie ca pasapoartele sint la hotel ?!

"... numai receptioneru' care o facea pe prostu si zicea ca daca nu-i platesc prosopu nu-mi da pasaportul..." :-*

poi presupuneam ca daca nu ii platesti prosupu si nu iti da pasaportul ar trebui sa fie la hotel, ca altfel nu are cum sa iti spuna ca nu iti da pasaportul. sau nu inteleg ceva bine? daca inteleg mai incet, am scuze, sunt din maramures ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand si eu Bulgaria, are dreptate Vadim. Am fost la Balchik si Nisipurile de aur si a fost foarte bine. Singurul lucru de care mi-e frica e sa nu-mi dispara masina. Cu masina prietenilor merg cu placere in Bulgaria  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La bulgari la 5 stele, iti retin pasaportul si iti dau o bratara de identificare in loc. Fara aia nu manainci, nu bei, nu piscina, etc. Daca totul e o.k. n-ai "furat", mazgalit prosopul, etc iti primesti pasaportul inapoi. Asta e regula pt toti. Am vazut 2 autocare de israelieni care au venit, s-au dat jos cu bagaje cu tot, au comentat indelung in receptie, s-au suit in autocare si au taiat-o???.

Referitor la politia care nu-ti face nimic: are tot dreptul sa-ti retina permis, talon, absolut orice. Cand esti intr-o tara straina te supui legilor acelor tari, nu bunului plac. Deci, ti se pot retine documente gen permis de conducere si se trimit la politia domiciliu prin ambasada. Urmand cele afirmate de tine inseamna ca poti merge cu 300 la ora, beat, pe banda din mijloc, dind flashuri, cu masina varza ca nu au dreptul sa-ti retina permisul. Este gresit ce spui, au dreptul sa-ti retina documentele (daca legea de-acolo cere acest lucru) si o si fac. Nu au dreptul sa-ti retina permisul abuziv, asta da.

start offtopic

eu ce nu pricep din toata discutia: de ce pasaportul vostru e la hotel???

am fost in multe tari si in hoteluri de categorii diferite, dar inca nu mi s-a intamplat sa imi retina careva un act de identitate/pasaport (cum nici un polizist din alta tara nu are dreptul sa-mi ia carnetul daca incalc regulile si asa ar prevede legea). nici nu au dreptul sa-l retina, asa ca...

end offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt de acord ca au dreptul sa iti retina permisul ....cat despre pasaport nu cred ca cei din hotel au vre'o justificare LEGALA sa iti retina pasaportul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now