Sign in to follow this  
Followers 0
fan-volvo

tunisia

3 posts in this topic

locatie: port el kantaoui

hotel: soviva, 4 stele

perioada: 01.09-08-09

pret pe pers: 420 euro

tip: all inclusive

despre hotel: hotelul corespunde 4 stele pe litoralul romanesc, nu 4 stele in partea occidentala a europei. a fost relativ curat si femei de servici a schimbat la 3 zile lenjeria de pat (contra cost: 5 euro). in prima camera aerul conditionat nu a functionat, asa ca dupa o reclamatie am primit alta camera, dar nici in noua camera nu s-a putut obtine o temperatura mai mica de 25 grade in camera. mancarea a fost buna, dar nu foarte variata si lucrurile bune trecau relativ repede (motiv: multi estici -romani, rusi etc - umpleau farfurile cat nu puteau manca si apoi se arunca mancarea; prada si abuz excesiv). bauturile erau gartuite (si cele alcoolice), dar nu erau de marca, si se servea tot in cantitati de cate 50ml si apoi trebuia cerut din nou. plaja era la aprox. 800 m de hotel. problema aici: sezlonguri pt cei cu all inclusiv for free, dar prea putine pt toti cazatii, asa ca angajatii de acolo facea cate un ban in plus rezervand sezlonguri.

activitati: noi ne-am dat cu prasuta trasa de barca (nu stiu cum se numeste: paraglide parca?!), si a costat 20 euro pe pers. e o senzatie intersanta cand esti tras la aprox 100 deaupra apei si a cladirilor. atv-ul a costat 25 euro pt 4 ore, dar am fost intr-un tur special (doar 3 oamni) pe unde am vrut noi si fara limita de viteza etc. de altfel am mai fost la scufundat (cost 40 euro de pers) care include iesire cu barca pe mare, echipament, butelie cu oxigen. trebuie avut doar grija ca ei duc si incepatori: pt cei care nu se pricep sa fie dusi la 10 m adancime si lasati singuri cu o bucata de paine in mana din care ciugulesc pestii poate fi stres.

despre oras: orasul este foarte intretinut. am inteles de la localnici ca si presedintele/premierul tunisiei isi fac acolo concediul. sunt foarte multe restaurante si baruri, shopuri pt amintiri etc. in afara statiunii si a orasului haos total: am trecut pe langa o plantatie de maslini si atatea peturi si plasticuri nu am mai vazut nici la groapa de gunoi din baia mare.

recomandare: merita de mers cu prieteni, nu singur si trebuie avut grija ce cumparati. oricum preturile sunt toate negociabile si ei ar vrea sa traga banii de pe turisti.

%7Boption%7D

post-2285-12877861724092_thumb.jpg

post-2285-12877861724694_thumb.jpg

post-2285-12877861725272_thumb.jpg

post-2285-12877861725891_thumb.jpg

post-2285-1287786172644_thumb.jpg

post-2285-1287786172715_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost anul acesta in Tunisia, si pot spune ca cu mana pe inima ca NU o sa mai merg in viata mea in tara aia sau in orice alta tara araba, care apartine lumii a 3-a. e mult mai mult mizerie e strazile lor decat la noi. In afara de excursia de 2 zile din sahara[ care e chiar distractiva si foarte amuzanta ] nu exista nici un alt motiv logic sa vrei sa te duci in Tunisia.  Sunt mai rau decat tiganii de la noi.

P.S.: Daca sunteti pretentiosi la mancare aveti sanse foarte mari sa mancati toata perioada cat stati acolo salata de rosi si castraveti sau cipsuri.

>:( >:(>:( >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

...din ciclul: ha, ha,ha + bla,bla,bla = "am cu ce"ma lauda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0