Brava

Stiri Volvo .

245 posts in this topic

Nu vor vinde in Europa masini fabricate in China, asta e clar. Daca le dau la americani sau la australieni, sa le fie de bine, dar nu e treaba mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din câte am înțeles producția S90 / V90 se mută exclusiv în China.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica sa vânda in toata Europa cu taxe vamale si cu transport pe vapor tocmai din China? Greu de crezut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul este relativ si stirea de la Digi e asa ca sa fie umplutura.

Toti producatorii mari de masini au fabrici in China.

Din pacate in cativa ani chinezii ne vor inghitii la propriu din toate punctele de vedere, financiar, economic, politic, militar, asta daca nu vor avea vreo criza majora asa cum prezic toti analistii (lui peste prajit) economici.

Ca o paranteza mai cautati pe goagle ala si altceva in afara de filme cu curul gol:

https://www.statista.com/statistics/327626/china-monthly-passenger-car-sales-by-country-of-origin/

Mai jos vanzarile pe octombrie numai in China:

Atentie: este vorba de masini cu firma mama in tara respectiva, nu de masini fabricate in tara mama, adica de exemplu VW produs in China cu firma mama din Germania

China 1.058.000

Germania 424.000

Japonia 344.000

USA 285.000

Korea 160.000

Franta 59.000

Daca luam o medie de 7.500.000 masini vandute pe luna in intreaga lume si faptul ca in China se vand peste 2.200.000 buc iar productia chinezilor este de aproximativ 2.100.000 masini pe luna inseamna ca la ora aceasta nici cererea locala nu si-o acopera din productie interna.

Piata lor reprezinta o treime din piata mondiala e normal ca toti sa mearga acolo ca la Mecca.

Mai este un alt aspect (sper sa nu ma contrazica istoria), guvernul Suediei si al Belgiei nu sunt atat de proaste ca al nostru si cu chilotii in vine fara vasilina la orice investitor strategic arab, indian, chinez, italian sau rus.

Edited by Maurice
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și, totuși, V90 Cross Country e mașina de care m-am îndrăgostit :banghead:

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu ai gusturi rele . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, Maurice said:

Eu inteleg ca nu-i place R version ca nu aduce nimic fata de standar in afara de design.

Tocmai asta. Ar fi trebuit să aducă ceva semnificativ în plus în afară de design (suspensii, motorizare, CP, etc.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Curiozitate:

Credeti ca va reusi Volvo sa-si indeplineasca promisiunea referitoare la faptul ca din 2020 nimeni nu va mai muri sau va suferi rani grave intr-un Volvo nou ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer să fiu, nu cred că Volvo poate garanta lucrul ăsta, fără a pune situația într-un context și fără a da niște reguli sau limite de viteză la impact.

Ai aici un exemplu pentru noul XC90:

Este și o strategie de marketing, fără doar și poate, însă nu cred că pot garanta viață într-un Volvo în orice condiții.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu nu-i chiar asa greu de realizat ca nu e Loganul sau Matiz. E adevarat ca daca insisti poti muri in orice masina.

Pentru cultura generala un raport din SUA pentru modelul vechi de XC90, mai erau si altele 9 modele in total dar nu ne intereseaza:

http://www.ibtimes.com/safest-cars-nine-models-including-toyota-highlander-volvo-xc90-have-zero-driver-1799268

Here are the nine “zero club” models that had no driver fatalities in accidents from 2009 to 2012:

.

.

.

* Volvo XC90 4WD midsized luxury SUV.

Edited by Maurice
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 5/24/2017 at 6:26 AM, alin89 a spus:

Curiozitate:

Credeti ca va reusi Volvo sa-si indeplineasca promisiunea referitoare la faptul ca din 2020 nimeni nu va mai muri sau va suferi rani grave intr-un Volvo nou ?

Este cam greu la noi, afara sigur se poate pt ca au șosele,  la noi masina poate încerca însă dacă vine nea Gica și pune basculanta pe tine pt ca el era nedormit de 2 zile .....e mai greu sa te salveze masina . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai trebuie sa o faca sa "mearga" si pe sub apa si gata  B)

Iti dai seama cat de usoara e cea din poza ? Cred ca trece cu brio orice test de impact  :toothy9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O

Acum 10 ore, Matrixxx a spus:

...

Iti dai seama cat de usoara e cea din poza ? Cred ca trece cu brio orice test de impact  :toothy9:

O simplă raţă o face varză. Și uite așa cina e gata: rață pe varză!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/24/2017 at 6:26 AM, alin89 said:

Curiozitate:

Credeti ca va reusi Volvo sa-si indeplineasca promisiunea referitoare la faptul ca din 2020 nimeni nu va mai muri sau va suferi rani grave intr-un Volvo nou ?

Uite, am dat peste un video care este un foarte bun exemplu. Un spaniol, care conducea un Volvo, are un accident cu un camion care se răstoarnă peste ei. Și nimeni nu este rănit.

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/24/2017 at 6:26 AM, alin89 said:

Curiozitate:

Credeti ca va reusi Volvo sa-si indeplineasca promisiunea referitoare la faptul ca din 2020 nimeni nu va mai muri sau va suferi rani grave intr-un Volvo nou ?

Uite, am dat peste un video care este un foarte bun exemplu. Un spaniol, care conducea un Volvo, are un accident cu un camion care se răstoarnă peste ei. Și nimeni nu este rănit.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now