Roberto

Resetare mesaj in bord pt service\revizie pentru toate Volvo-urile de dupa 2002

51 posts in this topic

Procedura de restere a indicatorului de service ( SRI ), cel care apare pentru a va reaminti ca e timpul pentru revizie. ( standardwartung durchfuhren, standard maintanance required, etc )

Conform sursei functioneaza pentru toate Volvo-urile incepand cu 2002 sau 2003.

Atentie : Secretul este sa efectuati operatiunea foarte rapid, chemati un amic daca nu reusiti, eu am descoperit pe propria experienta ca mai toate operatiunile astea care se fac prin apasarea butoanelor trebuie facute foarte rapid.

Deci :

Sursa in engleza :

The service reminder indicator (SRI) informs the driver that it is time for the car to be serviced. The text message is displayed for 120 s each time the ignition is switched on.

Proceed as follows to reset the service reminder indicator (SRI):

-Ignition position I

-Press and hold in the reset button for the trip odometer

-Ignition position II.

Note! Turn the key to position II within 2 seconds.

-Hold the reset button for the trip meter pressed in until the original value has been reset.

Note! For all vehicles from the 2003 model year a general yellow lamp will light when the reset button must be released.

-Release the reset button for the trip odometer within 4 seconds. The instrument gives an audible signal when resetting has succeeded

-If the trip meter is already reset the reset button should be held in for a minimum of 10 seconds and a maximum of 14 seconds.

Note! If the reset button for the trip odometer is not released within 4 seconds, the service reminder indicator (SRI) is not reset.

In romaneste :

Indicatorul SRI informeaza soferul ca este timpul ca masinii sa i se efectueze revizia periodica.Indicatorul se aprinde si ramane aprins pentru 120 de secunde de la punerea contactului.

Efectuati procedura astfel :

- Introduceti cheia si puneti-o pe pozitia I

- Apasati pe butonul de resetare odometru ( tzamburusul acela din bord pentru kilometrajul temporar ) si TINAND APASAT PE ACESTA puneti cheia pe pozitia II  IN MAXIM 2 SECUNDE

- Mentineti apasat tzamburusul pana cand valoarea kilometrilor temporari se reseteaza pe 0

Nota : La masinile din 2003 va aparea in bord indicatorul cu triunghiul galben, IN ACEL MOMENT nu mai tineti apasat tzamburusul.

- Lasati de tzamburus in maxim 4 secunde iar un semnal audibil ( un beep ) va va confirma daca operatiunea a decurs cu succes.

- Daca odometrul e cumva pe zero va trebui sa tineti apasat tzamburusul mai mult timp, minim 10 secunde si maxim 14 secunde.

Nota : Daca tzamburusul nu este lasat in 4 secunde de la semnalul audibil indicatorul de service nu se va reseta.

Nu am tradus mot-a-mo, am incercat sa explic mai babeste.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna treaba. Anul asta, fiind masina in garantie i-am facut revizia la reprezentanta dar, de anul viitor probabil o sa i-o fac in mare parte personal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai trebuie spus ca nu iese chiar din prima, dar pana la urma tot iese :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot secretul e sa fii foarte rapid, eu prima data am zis ca imi bag piciorul in el ca nu merge la mine, dar dupa o Cola rece am facut manevrele mai rapid si a mers perfect  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, deci secretul sta in COLA, o sa bag si eu una rece cand mai resetez :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un D5 din 2006 iar la mine SRI-ul se reseteaza in felul urmator.

Se pune contactul in pozitia I (aici nu sunt f sigur pentru ca eu am tinut tzamburusul apasat de cand am introdus cheile in contact :)) )

Se tine apasat tzamburusul pentru resetare km.

Se trece contactul pe pozitia II (tzinand tzamburusul apasat)

Se asteapta aproximativ 3-5 secunde.

Moment in care incepe sa palpaie beculetul pentru avertizare diverse mesaje.

Se asteapta sa palpaie de 3 ori dupa care se ridica imediat degetul de pe tzamburusul de restare km si gata

Atentie.

Tb ridicat imediat degetul dupa a 3 clipeala. Daca nu se face asta nu se reseteaza si trebuie incercat iarasi de la primul pas.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrebare, dupa ce scap de ledul de service, cand mai apare? dupa alti 10 000 km sau cand incep sa pice piese vitale pe masina?  ???:-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de cum e programata masinuta... Poate fi 10.000, 15.000, sau 20.000km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de cum e programata masinuta... Poate fi 10.000, 15.000, sau 20.000km...

... sau după ce se împlineÅŸte un an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau 6 luni ;D

Depinde cum e programat bordul,

-5000/7500/10000/15000/20000/25000/30000 km

-500/750/1000 ore functionare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verificat astazi.Merge perfect.

am observat din pacate, ca de fiecare data cand scot cheia din contact se reseteaza kilometrajul provizoriu si ceasul. asta dupa ce am resetat becul pentru service...

stie cive ce drecu sa-i fac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procedura de restere a indicatorului de service ( SRI ), cel care apare pentru a va reaminti ca e timpul pentru revizie. ( standardwartung durchfuhren, standard maintanance required, etc )

Conform sursei functioneaza pentru toate Volvo-urile incepand cu 2002 sau 2003.

Atentie : Secretul este sa efectuati operatiunea foarte rapid, chemati un amic daca nu reusiti, eu am descoperit pe propria experienta ca mai toate operatiunile astea care se fac prin apasarea butoanelor trebuie facute foarte rapid.

Deci :

Sursa in engleza :

In romaneste :

Indicatorul SRI informeaza soferul ca este timpul ca masinii sa i se efectueze revizia periodica.Indicatorul se aprinde si ramane aprins pentru 120 de secunde de la punerea contactului.

Efectuati procedura astfel :

- Introduceti cheia si puneti-o pe pozitia I

- Apasati pe butonul de resetare odometru ( tzamburusul acela din bord pentru kilometrajul temporar ) si TINAND APASAT PE ACESTA puneti cheia pe pozitia II IN MAXIM 2 SECUNDE

- Mentineti apasat tzamburusul pana cand valoarea kilometrilor temporari se reseteaza pe 0

Nota : La masinile din 2003 va aparea in bord indicatorul cu triunghiul galben, IN ACEL MOMENT nu mai tineti apasat tzamburusul.

- Lasati de tzamburus in maxim 4 secunde iar un semnal audibil ( un beep ) va va confirma daca operatiunea a decurs cu succes.

- Daca odometrul e cumva pe zero va trebui sa tineti apasat tzamburusul mai mult timp, minim 10 secunde si maxim 14 secunde.

Nota : Daca tzamburusul nu este lasat in 4 secunde de la semnalul audibil indicatorul de service nu se va reseta.

Nu am tradus mot-a-mo, am incercat sa explic mai babeste.

Merci, la mine a mers din prima (S80 2003)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, la mine a mers din prima; (S80 2003)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procedura de restere a indicatorului de service ( SRI ), cel care apare pentru a va reaminti ca e timpul pentru revizie. ( standardwartung durchfuhren, standard maintanance required, etc )

Conform sursei functioneaza pentru toate Volvo-urile incepand cu 2002 sau 2003.

Atentie : Secretul este sa efectuati operatiunea foarte rapid, chemati un amic daca nu reusiti, eu am descoperit pe propria experienta ca mai toate operatiunile astea care se fac prin apasarea butoanelor trebuie facute foarte rapid.

Deci :

Sursa in engleza :

In romaneste :

Indicatorul SRI informeaza soferul ca este timpul ca masinii sa i se efectueze revizia periodica.Indicatorul se aprinde si ramane aprins pentru 120 de secunde de la punerea contactului.

Efectuati procedura astfel :

- Introduceti cheia si puneti-o pe pozitia I

- Apasati pe butonul de resetare odometru ( tzamburusul acela din bord pentru kilometrajul temporar ) si TINAND APASAT PE ACESTA puneti cheia pe pozitia II IN MAXIM 2 SECUNDE

- Mentineti apasat tzamburusul pana cand valoarea kilometrilor temporari se reseteaza pe 0

Nota : La masinile din 2003 va aparea in bord indicatorul cu triunghiul galben, IN ACEL MOMENT nu mai tineti apasat tzamburusul.

- Lasati de tzamburus in maxim 4 secunde iar un semnal audibil ( un beep ) va va confirma daca operatiunea a decurs cu succes.

- Daca odometrul e cumva pe zero va trebui sa tineti apasat tzamburusul mai mult timp, minim 10 secunde si maxim 14 secunde.

Nota : Daca tzamburusul nu este lasat in 4 secunde de la semnalul audibil indicatorul de service nu se va reseta.

Nu am tradus mot-a-mo, am incercat sa explic mai babeste.

La mine a mers resetarea si fara a auzi acel beep.

Share this post


Link to post
Share on other sites

indicatiile sunt foarte bune, eu am un v40 , 1.9, din 2001 si la mine a mers multumesc mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 din 2005 am tinut apasat pe butonul de reset odometer, am mutat cheia pe pozitia 2 tinand apasat in continuare si am asteptat pana cand triunghiul galben din bord (care era aprins deja) a inceput sa clipeasca. Apoi am luat degetul de pe butonul de reset odometer (cca 2 secunde) si mesajul de service reminder a disparut!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anii trecuti mergea si la mine dupa "indicatii", anul asta am reusit astfel:

cheie in poz I, tinut 30 sec, cheie in poz II, asteptat sa clipeasca de trei

ori, dat drumul la buton, service-ul s-a stins si nu s-a mai aprins ... da m-am

scobit ceva pana am gasit jmecheria, tot incercam ca la carte si nu se stingea

neam ... masina e din 2002, iulie ... poate are mai multe programele, sau cum

sa le zic ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit [si eu] din prima

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa incerc maine dimineata si la mine dar daca ai spus ca doar modelele din 2003 incoace, nu am sanse sa rezolv. La batrana mea din '98 stie careva secretul cum sa fac sa-mi dispara "service" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa incerc maine dimineata si la mine dar daca ai spus ca doar modelele din 2003 incoace, nu am sanse sa rezolv. La batrana mea din '98 stie careva secretul cum sa fac sa-mi dispara "service" ?

Interfata KKL si Vol-Fcr ar trebui sa rezolve "problema"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Cristi apreciez mult ca mi-ai raspuns dar ce ai scris tu acolo pentru mine e chineza. Eu am mai spus ca sunt afon la chetii din astea. :) Am crezut ca merge si la mine o "smecherie" cu cheia in contact

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Cristi apreciez mult ca mi-ai raspuns dar ce ai scris tu acolo pentru mine e chineza. Eu am mai spus ca sunt afon la chetii din astea. :smile: Am crezut ca merge si la mine o "smecherie" cu cheia in contact

Citeste asta:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now