daann

DIY-schimbare radiocasetofon AR/CRxxxx cu HUxxx

10 posts in this topic

Desi am postat la sectiunea S/V40, acest topic este valabil cred ca pentru orice model care are din fabrica un radiocasetofon 1 Din CR/ARxx.

Marea problema este ca cele pe 1Din vin cu mufe standard ISO iar HU vine cu mufe speciale Volvo

Sfat:Daca luati un HU sh cereti mufele si in special cea de la antena radio

Eu personal nu am avut decat mufa de la antena(foarte importanta de altfel).

Unelte necesare:

1.20 bucati papuci

2.20 cm de tub termocontractil

3.cleste de sertizat sau pistol de lipit

4.un cutter

5.patent

6.surubelnita in cruce

Pasul 1-identificarea firelor din masina

Din fericire asta a fost simplu.Tot cablajul masinii(boxe, electrica,etc.)este grupat in 2 mufe.Trecerea de la cele 2 mufe la mufele ISO(mufe standard la CR/AR)s-a facut prin mufe adaptoare.Intre mufele adaptoare si cele ISO exista circa 20 cm de fire.Fiecare fir in parte are scris pe el functia lui.Spre exemplu firul galben are scris pe el 12Vswich.Deci, cum ziceam,identificarea a fost usoara :D

Pasul 2-prinderea papucilor

Daca aveti un cleste de sertizat(si rabdarea necesara)puteti sa sertizati fiecare fir in parte.

Eu unul(si persoana care m-a ajutat)am lipit fiecare papuc in parte.In total sunt 12 fire.Acum firele au in capat papuci si sunt gata pt a fi conectate la HU

Pasul 3-conectarea la HU

dos_HU.jpg

Exista 2 conectori:CONECTORUL A-este pentru alimentare si restu'

CONECTORUL B(cel gri)-este pentru boxe

Inainte de a conecta fiecare fir,se taie cam 4 cm de termocontractil si se baga pe fiecare fir

Ordinea pinilor este: 1 2 3 4 5 6

7 8 9 10 11 12 1 fiind in coltul Stanga sus cum privesti spatele HU-ului

CONECTORUL A

pinul 1=>A1

galben=>culoarea firului

12V=>functia

A1=>galben=>12V continuu

A2=>rosu=>12V swich

A3=>portocaliu=>speed(intensitatea luminii)

A10=>albastru=>antena(a nu se confunda cu firul coaxial de la antena)

A12=>negru=>ground(masa)

Dupa ce am conectat fiecare fir la pinul potrivit,se trage termocontractilul peste papuc si cu pistolul de lipit se incalzeste acesta,pana ce se contracta(muleaza)pe papuc si fir.

Atentie sa nu topiti firele ;D

Picture%20081.jpg

CONECTORUL B

eu am 6 boxe dar doar 4 canale.Adica cele 4 boxe fata sunt legate 2 cate 2

Aceiasi ordine a pinilor ca la A

pinul 1=>B1

ALB=>culoarea

"+"=>plusul boxei

2x=>NUmarul de fire de aceiasi culoare

fata dreapta=>boxa fata dreapta

B1=> + =>alb 2x=> fata dreapta

B2=> - =>alb dungat 2x=>fata dreapta

B5=> + =>gri 2x=> fata stanga

B6=> - =>gri dungat 2x=>fata stanga

B7=> + =>verde => Stanga spate

B8=> - =>verde dungat =>stanga spate

B11=> + =>mov=> spate dreapta

B12=> - =>mov dungat=>spate dreapta

La fel ca la conductorul A,dupa ce ati fixat firele,trageti deasupta termoconductilul si incalziti-l.Atentie la fire!!

Picture%20082.jpg

Mufa de la antena se leaga astfel:taiati cablul coaxial de langa mufa veche si putin de langa cea noua(una dreptunghiulara) si izolati cele 2 tipuri de fire.

Cam asta e tot!Daca acest post deranjeaza pe careva sau se considera a fi inutil rog adminii sa il stearga.Daca mai aveti intrebari sa stau la dispozitie.

P.S.Nu este necesar sa scoateti placa din spate.Eu am fost nevoit sa o scot sa pot identifica care pin face ce :D

P.P.S.Multumesc prietenului meu Radu care m-a ajutat enorm!

Picture%20072.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici un DIY nu este inutil., dragule.

Prin aceste operatii creste si curajul altora de a-si face singuri ceva la masina, de a vedea ca se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un HU655 si as vrea sa pun un player MP3 normal 1DIN. Se gasesc mufele adaptoare plug&play? si ce fac cu spatiul ramas? Amobservat ca am 2 difuzoare pe bord, doua in usile din fata, si doua in spate. probabil ca iesirea din HU e doar pentru 4, dar sunt legate cumva sa mearga toate. Ce dimensiuni au aceste difuri?

Edited by bendercasim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista adaptoare pentru a monta un mp3(se gasesc pe ebay).Spatiul ramas il ocupi cu o protectie de plastic,iar dimensiuni nu stiu sa iti spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi frumos. Asa este. pe ebay sunt astfel de adaptoare, despre difuri cand le schimb anunt pentru cei interesati de care sunt.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un HU 1205 si nu gasesc sa bag si harta Romaniei. Merge oare resoftat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai folosit optiunea "Cautare" pe forum inainte ? E plin de discutii legate de topicul asta

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista harta RO pt o chestie moarta si ingropata, ce naiba nici nu se mai fabrica S40-ul nou dapai ala vechi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Eu am un HU-605 34W344T / RY-605-2 si vreau sa-l schimb cu un dvd clasic 1D.

Am urmarit schema facuta de @daann si am urmatoarea problema:

in mufa originala verde, am mai multe fire decat cele 5 enumerate de el. (am fire si la A4,A5, A7, A8, A9 si nu am la A10).

Imi puteti spune care este rolul lor ? E clar ca am mai multe fire decat mi-ar trebui teoretic.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 23.05.2009 at 6:03 PM, daann said:

Desi am postat la sectiunea S/V40, acest topic este valabil cred ca pentru orice model care are din fabrica un radiocasetofon 1 Din CR/ARxx.

Marea problema este ca cele pe 1Din vin cu mufe standard ISO iar HU vine cu mufe speciale Volvo

Sfat:Daca luati un HU sh cereti mufele si in special cea de la antena radio

Eu personal nu am avut decat mufa de la antena(foarte importanta de altfel).

Unelte necesare:

1.20 bucati papuci

2.20 cm de tub termocontractil

3.cleste de sertizat sau pistol de lipit

4.un cutter

5.patent

6.surubelnita in cruce

 

Pasul 1-identificarea firelor din masina

 

Din fericire asta a fost simplu.Tot cablajul masinii(boxe, electrica,etc.)este grupat in 2 mufe.Trecerea de la cele 2 mufe la mufele ISO(mufe standard la CR/AR)s-a facut prin mufe adaptoare.Intre mufele adaptoare si cele ISO exista circa 20 cm de fire.Fiecare fir in parte are scris pe el functia lui.Spre exemplu firul galben are scris pe el 12Vswich.Deci, cum ziceam,identificarea a fost usoara :D

 

Pasul 2-prinderea papucilor

 

Daca aveti un cleste de sertizat(si rabdarea necesara)puteti sa sertizati fiecare fir in parte.

Eu unul(si persoana care m-a ajutat)am lipit fiecare papuc in parte.In total sunt 12 fire.Acum firele au in capat papuci si sunt gata pt a fi conectate la HU

 

Pasul 3-conectarea la HU

 

 

dos_HU.jpg

Exista 2 conectori:CONECTORUL A-este pentru alimentare si restu'

CONECTORUL B(cel gri)-este pentru boxe

Inainte de a conecta fiecare fir,se taie cam 4 cm de termocontractil si se baga pe fiecare fir

 

Ordinea pinilor este: 1 2 3 4 5 6

7 8 9 10 11 12 1 fiind in coltul Stanga sus cum privesti spatele HU-ului

 

 

CONECTORUL A

 

pinul 1=>A1

galben=>culoarea firului

12V=>functia

 

A1=>galben=>12V continuu

A2=>rosu=>12V swich

A3=>portocaliu=>speed(intensitatea luminii)

A10=>albastru=>antena(a nu se confunda cu firul coaxial de la antena)

A12=>negru=>ground(masa)

 

Dupa ce am conectat fiecare fir la pinul potrivit,se trage termocontractilul peste papuc si cu pistolul de lipit se incalzeste acesta,pana ce se contracta(muleaza)pe papuc si fir.

Atentie sa nu topiti firele ;D

Picture%20081.jpg

 

CONECTORUL B

eu am 6 boxe dar doar 4 canale.Adica cele 4 boxe fata sunt legate 2 cate 2

Aceiasi ordine a pinilor ca la A

 

pinul 1=>B1

ALB=>culoarea

"+"=>plusul boxei

2x=>NUmarul de fire de aceiasi culoare

fata dreapta=>boxa fata dreapta

 

B1=> + =>alb 2x=> fata dreapta

B2=> - =>alb dungat 2x=>fata dreapta

 

B5=> + =>gri 2x=> fata stanga

B6=> - =>gri dungat 2x=>fata stanga

 

B7=> + =>verde => Stanga spate

B8=> - =>verde dungat =>stanga spate

 

B11=> + =>mov=> spate dreapta

B12=> - =>mov dungat=>spate dreapta

La fel ca la conductorul A,dupa ce ati fixat firele,trageti deasupta termoconductilul si incalziti-l.Atentie la fire!!

Picture%20082.jpg

 

Mufa de la antena se leaga astfel:taiati cablul coaxial de langa mufa veche si putin de langa cea noua(una dreptunghiulara) si izolati cele 2 tipuri de fire.

 

Cam asta e tot!Daca acest post deranjeaza pe careva sau se considera a fi inutil rog adminii sa il stearga.Daca mai aveti intrebari sa stau la dispozitie.

P.S.Nu este necesar sa scoateti placa din spate.Eu am fost nevoit sa o scot sa pot identifica care pin face ce :D

P.P.S.Multumesc prietenului meu Radu care m-a ajutat enorm!

 

Picture%20072.jpg

 

 

Salutare!

Ma intereseaza cateva poze sau un video explicativ pentru realizarea conexiunilor intre fire daca se poate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now