Roberto

Demontare schimbator de viteze si manson

23 posts in this topic

Pentru cutii manuale

Nota : Schimbatorul de viteze se scoate foarte usor, se apara pe el si se roteste 90 de grade in sensul invers acelor de ceasornic, problema e ca eu nu am reusit, m-am tot chinuit pana am lasat-o balta, oricum pentru scopul meu nu era necesar sa demontez si schimbatorul.

Am desfacut azi mansonul de la schimbator ca sa curat mizeria care se baga intre marginea mansonului si aluminiul de la consola, mizerie imposibil de scos cu aspiratorul sau cu orice altceva.

63517IMG_1003.JPG

63555IMG_1004.JPG

1 - baza mansonului are 4 clips-uri, unul pe centrul fiecarei margini, se desface foarte usor dar trebuie sa va folositi de degete pentru ca orice unealta ar putea lasa urme in pielea sau cauciucul mansonului.

63856IMG_1009.JPG

2 - Ok, incepeti sa trageti cu degetele de partile laterale usor pana cand vedeti ca incepe sa iasa, apoi continuati neaparat cu clipsul superior dinspre consola nu cel dinspre bricheta deoarece eu am tras incepand cu cel dinte bricheta unde tabla e mai slaba datorita formei, deci incepeti cu lateralele apoi cu cel dinspre consola si in final scoateti-l pe cel dinspre bricheta.

64215IMG_1005.JPG

Umpic de curatenie

64330IMG_1008.JPG

O privire in gaura  :D

64432IMG_1006.JPG

3 - Curatat si montat inapoi

64647IMG_1010.JPG

Iar acum extra detalii pentru cei ce vor sa scoata mansonul ca sa il repare, inlocuiasca, etc.

Dupa ce se scoate schimbatorul si baza mansonului, se intoarce mansonul pe dos.

Ve-ti observa o siguranta pe care va trebui sa o desfaceti, dupa care puteti scoate mansonul.

Imagini luate de pe Swedpeed

05.jpg

06.jpg

08.jpg

09.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ar interesa daca stie cineva cum se demonteaza  schimbatorul la un S40 1999 deoarece s-a rupt mansonul de vinilin si treb schimbat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare Roberto si multumim pt idei...Te rog pe viitor daca poti sa faci un tutorial si cum scoti "carpa" de pe frana de mana ca sa o pot spala,caci este deschisa la culoare si se afla intr-o zona greu accesibila pt a fi curatata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si a mea e imbacsita cu scame si e greu accesibila pentur caratat, a mea e si cauciucata si al dracu de greu se sterge cu carpa, o sa vad cand ma pun si la aia, 100% o sa fac tutorial don't worry  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Curatat si eu la a mea, inclusiv la bricheta si DSTC. Multam fain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am reusit sa scot maciulia. Apesi pe ea si o rotesti 90 de grade spre volan. Iese maciulia cu tot cu carpa. tija ramane goala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am reusit sa scot maciulia. Apesi pe ea si o rotesti 90 de grade spre volan. Iese maciulia cu tot cu carpa. tija ramane goala.

Spre volan ? Deci in sensul acelor de ceasornic ? Inseamna ca de aceea nu am reusit eu sa scot maciulia, in ghid scria Counter-Clockwise deci in invers acelor de ceasornic dar credca stiu si de ce, credca era vorba de Volvo cu volan pe dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spre volan, deci invers acelor de ceasornic. Asta daca nu esti englez si ai volan pe dreapta. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda am luat-o eu razna :)), da asa vine, invers acelor de ceasornic, e bine atunci.

Ce face caldura din om  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D oricum da-i inainte cu topicurile daca mai demontezi ceva, ca furnizezi informatii valoroase. multumim si pentru poze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ar interesa daca stie cineva cum se demonteaza schimbatorul la un S40 1999 deoarece s-a rupt mansonul de vinilin si treb schimbat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai intreaba pe sectiunea dedicata S/V40.Aici e alta mancare de peste.Incearca si in VADIS,VIDA.Eu momentam nu am instalat pe niciunul,deci nu te pot ajuta,sorry...

Share this post


Link to post
Share on other sites

la s60 se demonteaza la fel ?

Edited by zapata

Share this post


Link to post
Share on other sites

este cineva din cluj zalau care poate desface "nuca" de la schimbatorul de viteze .. Ma revansez...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce?Nu ai reusit sa o desfaci prin metoda scrisa anterior?

S G S3 on J B

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat nu pot sa zic ca lam fortat am pus la liber apasat si virat spre volan contra ceas si nu merge :(

Daca stii spune si la altii ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am atasat un pdf unde este explicat pentru cutii automate si cutii manoale inclusiv cu poze ... demontare schimbator si manson ...

O zi buna in continuare...

Gear knob volvo s40 v50.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am atasat un pdf unde este explicat pentru cutii automate si cutii manoale inclusiv cu poze ... demontare schimbator si manson ...

O zi buna in continuare...

Poti sa pui pdf-ul asta sa-l vad si eu? Nu-mi apare nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru a schimba nuca schimbatorului e nevoie de viteze cu un alt model e nevoie de taierea Nucii , in capul de sus al nucii este un surub dupa desfacerea surubului , iese si nuca de fier afara , o sa observati in poze

post-5193-0-83121900-1384972671_thumb.jp

post-5193-0-58026700-1384972683_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de ras cat de usor iese maciulia schimbatorului pentru manuale conform instructiunilor standard.

Deci, intr-adevar, se apasa pe schimbator, ca si cum vrei sa intri in marsarier, dar, ce nu spune nimeni, trebuie sa continui apasarea cu inca 1-2 mm si abia apoi rasucesti spre volan. Iese atat de usor ca nu-ti dai seama :)) Dupa cum se vede in pozele de mai sus, are un fel de piedica....este exact la fel ca la capacul unui flacon de medicamente babyproof :) apesi pe capac apoi rasucesti. 

Sper ca ati inteles procedura :) 

Edited by lucipher

Share this post


Link to post
Share on other sites

iese usor si la s40 cu mtx-75? am o nuca de pe un s60 R si l-as pune:)) nu stiu daca trebe multe schimbari drastice dar l-as pune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now