Victor

Interval revizie

60 posts in this topic

Sunt foarte curios le ce interval faceti reviziile.

Ma intereseaza in mod special modelele identice cu a mea, iesite din garantie.

Sunt convins ca acest subiect este de interes general asa ca ii rog si pe ceilalti posesori sa ne "marturiseasca" daca depasesc sau nu intervalul recomandat. Nu se stie cand le schimbam sau cand un prieten are nevoie de un sfat  ;)

Rog sa fie specificate (pe langa celelalte date importante furnizate de voi) :

-intervalul revizie indicat de Volvo pt. modelul detinut;

-la ce interval efectuati;

-este sau nu in garantie;

-unde efectuati revizia;

Optional, schimburile efectuate, preturi, marca pieselor schimbate si tot ce mai considerati folositor.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Intervalul recomandat de Volvo credca e din 20k in 20k

- din 20.000 in 20.000 incerc sa o fac

- Iesita din garantie

- Da, am depasit termenul, nu e mare scofala ca nu e nimic batut in cuie

- Acasa sau in cel mai rau caz cand nu am ce scule trebuie sau trebuie facuta vreo operatie mai grea merg la mecaniul meu

495 de lei - filtre toate + uleiul Petro-Canada care la T5 intra 6 SASE litri.

Eu sunt super multumit de pret :D

Piesele le iau logic de la @MC  :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

S 40 model 2008 - 2.0 D

Eu am facut 2 revizii pana acum, la 10.000 km si la 20.000 km.  Din cate imi aduc aminte , intervalul recomandat era la 15.000 km.

La prima revizie  au fost schimbate: ulei motor, filtru ulei, filtru polen, filtru aer. Cost total revizie (inclusiv materiale si manopera) : 1100 lei.

La a doua revizie , in plus fata de prima, a mai fost schimbat filtrul de motorina. Cost revizie : 1300 lei.

Ambele revizii au fost facute la Primus.

Masina iese din garantie anul acesta in noiembrie, asa ca cel mai probabil voi mai face o revizie pana atunci, ca tot ma apropii de 30.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 mil, 13 mil ??  :violent1: :violent1: looool, imi dai mie 6 mil si ti le cumpar\montez eu  :D :D :D :D - Glumeam, nu imi trebuie nici un ban  :D :D

Sa vin la intrunire cu trusa de scule ??  :D :D

P.S : Acum am fost afara in masina sa resetez indicatorul de service ca uitai ieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

modelul...il stii Victor :)

din 15 in 15 mii fac, masina are 137km, reviziile ma ajung in jur de 5-6 milioane si mi le face cineva aici in BC  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intervalul recomandat pentru revizie este la 20.000 km sau la un an.

Am garantie, am 16.000 km si mi se cam implineste anul.

Daca ma inteleg cu cei de la service/volvo (din oras) la pret, si-mi permit sa stau langa masina pana isi fac treaba atunci o fac la ei. Daca nu, atunci ma duc in Ungaria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vineri sunt programat la schimb de filtre + ulei. Am o dilema. Filtrele oricum le schimb dar uleiul... Am 14.000Km de la ultima revizie facuta la Volvo Brasov. Au pus ulei 5W30 care din cate am inteles este long life si se schimba pe la 25.000Km. Un sfat este oportun mai ales ca nu ma dau banii afara din casa cam de 1 an  :D

A! Revizia la Bv. a fost facuta la data de 04.07.2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

draga victor, cind aud de uleiuri care "se schimba pe la 25.000" ma trec fiori pe sira spinarii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, in romania fara suparare, cine schimba uleiul la 25000 nu tine la motor, iar papagalii de pe la magazine/reprezentante care sustin ca poti conduce o masina mai mult de  1 an cu un schimb de ulei ar merita sa-l bea ei dupa schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indiferent de numarul de km uleiul trebuie schimbat la un an de zile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, gata, am inteles  :D  Schimb si uleiul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au spus 15000 km sau 1 an ( V50 2004).

In Ungaria( Debrecen) ulei( Elf 5W30), filtru ulei, filrtu motorina, filtru aer, filtru polen + manopera 1200 lei( aprox). Data viitoare o sa duc piesele si economisesc vreo 250 lei. Tot e mai scump decat unele scrise pe forum... Asta e...Eu nu il pot face...

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 mil, 13 mil ??  :violent1: :violent1: looool, imi dai mie 6 mil si ti le cumpar\montez eu  :D :D :D :D - Glumeam, nu imi trebuie nici un ban  :D :D

Sa vin la intrunire cu trusa de scule ??  :D :D

P.S : Acum am fost afara in masina sa resetez indicatorul de service ca uitai ieri.

Buna....imi potzi spune si mie cum se reseteaza indicatoru de service??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat vineri uleiul (cumparat de mine) si filtrele. Dupa 2h cat am stat la service si injuraturi de la mecanic privind noile masini si mai ales amplasarea filtrului de aer la Volvo, pot spune ca masina merge mult, mult mai bine. Vechiul ulei era Castrol Magnatec 5w30 si am trecut la Castrol Magnatec 5w40. Asta sa fie cauza?

In total m-a ajuns 560 lei cu filtre Mann si Malle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un S40 2.0D , am iesit din garantie..pana acum am facut revizia la PRIMUS,nedepasind 10.000km pe an , faceam revizia o data pe an, aveam cam 12.000km..am facut 2 revizii la ei la ce a 2 a nu mi au schimbat filtrul de motorina si am fost in alt service ptr a l schimba..ciudat a fost ca eu chiar am spus sa se schimbe la cei de pa PRIMUS, ei mi au spus ca nu e necesar..reviziile ma costau in jur de 600 lei, uleiul il duceam eu..doar filtrele si manopera..acum am 40.000 km si deja s a aprins becul ptr revizie..bineinteles nu o voi efectua la PRIMUS.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do It Yourself

Felicitari pentru iesirea din garantie, viata iti va fi mai usoara si mai ieftina  :yahoo: :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la intrebarea mea de ieri cu resetarea..mie imi apare TIME FOR REGULAR SERVICE...e acelasi lucru cu SRI?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la intrebarea mea de ieri cu resetarea..mie imi apare TIME FOR REGULAR SERVICE...e acelasi lucru cu SRI?

Da

SRI - Service Reminder Indicator ( Indicator de reamintire revizie periodica )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai drum prin Batistei / Aviatorilor si nu te descurci, ti-l resetez eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O idee buna..vorbim dupa ce i fac revizia..cred ca saptamana viitoare...multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta si ai grija la schimbatul filtrului de motorina, sa nu o chinuie degeaba la automat... Se tine contactul pe "II" 30 de secunde parca, si se amorseaza tot sistemul. Cei cu 2.0D, veniti cu procedura va rog

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o resetare de avertisment de revizie, data viitoare mai spune ceva? ( peste 15000 km sau 1 an). Sau nu Te mai aminteste niciodata de revizie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o resetare de avertisment de revizie, data viitoare mai spune ceva? ( peste 15000 km sau 1 an). Sau nu Te mai aminteste niciodata de revizie?

Iti aminteste bineinteles, asta e rolul sau

De aceea ii spune resetare ci nu anulare, nici nu cred ca se poate anula din soft.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now