rushenescu

Romania asa cum este ea

229 posts in this topic

Sincer .....eu nu sunt mandru , ...chiar imi pare rau ..atat pentru mine cat si pentru copii  mei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer .....eu nu sunt mandru , ...chiar imi pare rau ..atat pentru mine cat si pentru copii  mei .

Si eu sunt foarte deprimat si mihnit,cand vad atata nesimtire pe metru patrat.Pacat de tara asta care ar putea fi foarte frumoasa,insa toti guvernantii se gandesc doar la buzunarul lor,si nimic mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sint , de asemenea, mindru ca sint roman. pentru ca ma respect si respect ceea ce fac.

nu eu am ales sa fiu. nici unde sa fiu.

in schimb am ales sa stiu ce sint , cum sint, cu tot cu calitati si defecte. am ales sa privesc adevarul in fata si sa lupt s-o duc mai bine. intelectual si material.

dezamagirile exista in toti , peste tot si oricind. neputinta nu e o calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

claudiu si danyx  : voi sinteti ca pilotul care cere cea mai buna masina sa iasa pe primul loc.

incercati, voi si cei ca voi, sa iesiti pe primul loc cu masina mai slaba.

VOI NU VRETI SA AVETI NATIONALITATE !

nu va regasiti printre romini- din diferite motive- sinteti suparati pe romani - din varii motive, in schimb v-ar deranja ca cineva sa-l injure pe eminescu. valorile se creaza prin noi insine, nu prin altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e pproblema ...ca nu am cerut nimic , dar mi se ia .... TOT.

De ce as fi mandru ca sunt roman ?....prefer sa fiu mandru ca sunt OM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU exista OM fara nationalitate !!!!!

de cerut, probabil, n-ai cerut. de dat ? aici e problema : TI-AI DAT CEVA ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a zis nimeni ca anu am Nationalitate ...doar ca nu's mandru de ea .

MẤNDRU, -Ä‚, mândri, -e, adj., s.m. ÅŸi f. I. Adj. 1. (Adesea urmat de determinări introduse prin prep. „deâ€). MulÅ£umit, satisfăcut, încântat........

Share this post


Link to post
Share on other sites

claudiu si danyx  : voi sinteti ca pilotul care cere cea mai buna masina sa iasa pe primul loc.

incercati, voi si cei ca voi, sa iesiti pe primul loc cu masina mai slaba.

VOI NU VRETI SA AVETI NATIONALITATE !

nu va regasiti printre romini- din diferite motive- sinteti suparati pe romani - din varii motive, in schimb v-ar deranja ca cineva sa-l injure pe eminescu. valorile se creaza prin noi insine, nu prin altii.

Din pacate,ca vreau sau nu ,am o nationalitate,ghinionul meu ,pe cea romana.

Nu sunt mandru ca sunt roman,pt. ca in tara asta ,nimic nu se face cum trebuie,si ma opresc aici,desi as fi putut dezvolta foarte mult,dar n-are rost,pt. ca ne racim gura de pomana,nu ne aude nimeni. :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt mandru ca sunt roman, pt. ca in tara asta, nimic nu se face cum trebuie, si ma opresc aici, desi as fi putut dezvolta foarte mult, dar n-are rost, pt. ca ne racim gura de pomana, nu ne aude nimeni. :'(

De regula, nu scriu pe posturi deschise de membri care nu se prezinta dar, aici trebuie sa intervin pentru ca punctele de vedere exprimate ne pot afecta pe toti, in bine sau in rau.

:@: claudiu, ne â€aude†copiii nostri! Ei trebuie sa fie mandri de noi dar, pentru asta trebuie sa le oferim educatia si exemplul corespunzator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De regula, nu scriu pe posturi deschise de membri care nu se prezinta dar, aici trebuie sa intervin pentru ca punctele de vedere exprimate ne pot afecta pe toti, in bine sau in rau.

:@: claudiu, ne â€aude†copiii nostri! Ei trebuie sa fie mandri de noi dar, pentru asta trebuie sa le oferim educatia si exemplul corespunzator.

Pana la un punct,ai dreptate,poate sunt eu mai sceptic,si mai neincrezator

Sper ca peste 10-15 ani sa fie altfel ,si copii nostri,sa poata fii mandri :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

noi traim viata pe care ne-au pregatit-o altii mai in virsta ca noi, parintii.

copiii nostri vor trai ceea ce noi, acum , le pregatim.

de ce nu-ti inveti copilul (copiii) sa NU fie mindri ca sint romani ?

"parintii nostri au trait o viata grea , inconjurati de neispraviti. d-asta n-au facut aproape nimic sa ne fie noua , acum, mai bine. daca ei n-au putut, inseamna ca nici noi nu vom putea" cam asta spunem si noi, si vor spune , la rindul lor, copiii nostri.

TRIST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la un punct,ai dreptate,poate sunt eu mai sceptic,si mai neincrezator

Sper ca peste 10-15 ani sa fie altfel ,si copii nostri,sa poata fii mandri :(

Si cum o sa-i faci sa fie mandri de tine ca "tata roman" ?Doar daca iei atitudine. Crede-ma, si eu am fost atins de situatia asta. Acum incerc sa separ Romania de roman. Romania e reprezentata de persoane  fara scrupule. Intrebarea pe care mi-am pus-o : cum sa fac , ca, copii mei sa nu creada  ca toata tara e la fel , ci doar inconstienta oamenilor, care din lacomie, aduc in fata oameni fatarnici si fara caracter.Incerc sa arat ca in tara asta oamenii destepti si capabili asteapta momentul oportun de a demonstra ca prostia si incultura sunt in agonie ....IMI DORESC SA FIE ASA!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa facem un exercitiu de revenire la valorile acestei tari si sa privim si partea plina a paharului. Indiferent ce se intampla, marturisesc: SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN.

Va doresc o zi buna

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

Sunt mandru ca m-am nascut intr-o tara asa  frumoasa , insa nu sunt mandru ca sunt roman ( pt ca suntem foarte des confundati cu "rromanii" si majoritatea cetatenilor acestei tari se comporta precum "rromanii").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal sunt mandru ca sunt roman. Sunt perfect de acord cu iulirx.

Ceea ce ne face sa nu fim mandri este atitudinea unora dintre conationali. Dar si atitudinea lor poate fi accentuata/modificata prin atitudinea noastra a celor care sunt saturati de a fi romani. In fapt, nu cred ca vreunul dintre noi s-a saturat de a fi roman, ci s-a saturat de a fi alaturat unor indivizi fara o minima cultura si educatie. Ghinionul este ca cei mai raspanditi dintre acestia sunt din Romania.

Am avut ocazia in studentie sa stau 4 luni in Franta. Cand am vazut incultura unora dintre ei, eram pe cale sa cred ca toti francezii sunt prosti. Dar cu o saptamana inainte am stat de vor cu alte persoane, mai in varsta, si am inteles atunci ca nici acolo adultii nu sunt multumiti de directia luata de tinara generatie, si ca le pare rau ca in anumite situatii acestia ii fac de rusine pe ei francezii.

Deci, nu va fie teama de a spune ca sunteti romani. Fie-va teama de a va comporta cum se comporta cei pe care ii detestati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal sunt mandru ca sunt roman. Sunt perfect de acord cu iulirx.

Ceea ce ne face sa nu fim mandri este atitudinea unora dintre conationali. Dar si atitudinea lor poate fi accentuata/modificata prin atitudinea noastra a celor care sunt saturati de a fi romani. In fapt, nu cred ca vreunul dintre noi s-a saturat de a fi roman, ci s-a saturat de a fi alaturat unor indivizi fara o minima cultura si educatie. Ghinionul este ca cei mai raspanditi dintre acestia sunt din Romania.

Am avut ocazia in studentie sa stau 4 luni in Franta. Cand am vazut incultura unora dintre ei, eram pe cale sa cred ca toti francezii sunt prosti. Dar cu o saptamana inainte am stat de vor cu alte persoane, mai in varsta, si am inteles atunci ca nici acolo adultii nu sunt multumiti de directia luata de tinara generatie, si ca le pare rau ca in anumite situatii acestia ii fac de rusine pe ei francezii.

Deci, nu va fie teama de a spune ca sunteti romani. Fie-va teama de a va comporta cum se comporta cei pe care ii detestati.

Iti dau pefecta dreptate dar...una la mana suntem condusi de niste specimene care pun pe primul loc indesarea buzunarului prpriu si nu dau doi bani pe noi si doi la mana suntem reprezentati in Europa de EBE si Becali si mai mult, cei din afara au avut ca prim contact cu Romania pe "emisarii" nostri, hotii, proxenetii si cersetorii care si-au mutat "punctele de lucru" in afara tarii. De multe ori cand mai mergeam in concediu si ma intrebau, de exemplu la magazine cand cumparam ceva, de unde sunt iar in urma raspunsului meu, vedeam o schimbare de atitudine in "prestatia" repectivei persoane, dar cum nu sunt un fin observator al psihicului uman nu-mi dau seama daca in bine sau rau ...cred ca in rau....cred

Daca sunt mandru ca sunt roman...da, sunt, iar motivele sunt multiple incepand de la Eminescu, Brancus, Vuia si altii pana la nivelul de cultura al majoritatii locuitorilor, care este dupa parerea mea peste cel european. Ce nu-mi explic totusi este DE CE ne lasam condusi de lepre...probabil pentru ca ne complacem sau credem ca nu putem schimba ceva, nu stiu...Si totusi ecuatia e relativ simpla: Furi ->ai bani->faci partid->iti permiti campanie, ca de, furi in continuare->esti ales. Un om destept care ar putea sa faca ceva este eclipsat total de umbrla celor cu bani...

Daca v-am plictisit imi cer scuze, dar de...sunt mandru dar frustrat

Share this post


Link to post
Share on other sites

sintem condusi de majoritate

nu putem noi, nu poate nimeni, sa faca prostii, destepti.

cei care spun ca nu sint mindri ca sint romani confunda mediul in care traiesc cu ceea ce reprezinta locul in care traiesc.

multi PATRIOTI au murit ca tembelii ca noi sa putem spune ca ne doare-n "fund" de ei !

aveti cumva impresia ca pe vremea lor erau mai putini din tagma celor de azi ?

credeti ca prostia s-a nascut dupa revolutie ?

inca o data : nu cereti sa fiti buni intr-un mediu bun (asta poate orice timpit) , fiti buni unde va aflati !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

va uitati mereu la altii, uriti ,tembeli, inculti , rapace si -sic!- considerati ca ei va reprezinta !!

uitati-va IN VOI!

voi sinteti romania, nu aia.

romania nu are 20,1,60 de milioane de romani, nu ! romania are romani !

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am fost in aproape toata europa.

nimeni, dar, absolut nimeni, nu se considera norocos ca s-a nascut in tara in care traieste.

dar asta nu-i face sa spuna ca nu sint mindri de tara lor.

(cind ma refer la cei care se considera ghinionisti, sa nu credeti ca ma refer la timpiti, ci la oameni culti, cu ,sau fara bani)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum vin carcotasii,in alte tari pot fi facute poze la fel. Dar acele tari nu au un vangelie ridicat la rang de primar.Am fost si eu pe alte meleaguri si sa stiti ca am vazut romani la care le era rusine sa vorbeasca romaneste,inclusiv eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord, poze ca cele din link-ul de mai sus se pot face in orice tara si ce e mai important, acele poze reprezinta niste OAMENI nu tara.

Eu nu prea am fost prin est-ul tarii dar cand am fost la intrunire la Vatra Dornei mi-a placut ff mult peisajul desi pe unele locuri mai erau pet-ul goale si gunoaie tipice dar overall mi-a placut mult, potential exista, problema e ca "N-ai cu cine, niste tarani.."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now