rushenescu

Romania asa cum este ea

229 posts in this topic

Draga Iulirx.

Nu stiu foarte multe despre tine dar.... din cate am prins eu asa...

fara sa am intentia de a te jignii...

Pari un tip destept, trecut de prima tinerete, ai doi copii mari, la facultate sau angajati

Se pare ca ai si ceva bani, firma sau un salariu destul de mare, bravo tie, chiar te felicit pentru asta, esti un tip cu mult tupeu si destept....

De altfel, ai si o speranta mare ca vei apuca pensia....

Aici vin eu cu o intrebare... noi ceilalti, tineri si fara tupeul de a ne face o firma... deci cu banii mediu sau putini... ce sperante avem ca statul ne ajuta sa avem siguranta zilei de maine?

Ce sperante avem ca o sa avem o pensie sau ca o vom prinde?

Ce sperante avem ca o sa reusim sa avem copii la varste decente... asta cand putine femei au ramas femei si care isi mai stiu rolul de a fii alaturi de barbatul de langa ele.... si toate astea din cauza educatiei date de televiziune si presa 90% din stiri sunt crime, tepe ale smecherilor, si barfe ale asa zis "vedete"?

Ce sperante am ca atunci cand imi duc copilul la scoala, acesta sa nu se intoarca batut?

Ce sperante am ca atunci cand am o problema "publica" sa ii zic asa, sa nu fiu privit ca unul care nu are ce face acasa si vine la primarie, politie si ce o mai e pe acolo....

Si sunt multe ....

Desi ma astept sa explodezi totusi am curajul sa iti zic.

Daca maine, doamne fereste, se isca un razboi si "trebuie" sa ne inrolam in armata pentru a-ti apara tara... eu fug primul... si nu pentru ca sunt las asa cum ne acuzi ci pentru ca nu am chef sa mor pentru cei care ne fura.

Nu am chef sa mor pentru pitipoance, pentru manelisti, smecheri si conducatori hoti. Nu imi dau viata pentru Nastase, Becali, Basescu, Rege, Boc, Udrea, Ponta, Iliescu, Pepe, Dan Diaconescu... si cati sarlatani ne conduc...

Nu vreau asta, atata timp cat in tramvai merg cu geanta in brate, atata timp cat dimineata ma uit pe geam sa vad daca mai am masina si daca mai are oglinzi, cat imi e teama sa umblu noapte prin Bucuresti desi umblam cand erma mic noptile prin paduri dupa vaci sau in plimbari...

Nu cred ca sunt las... refuz doar sa apar ce nu mai e de aparat. Tara e facuta din oameni si oamenii reprezinta tara... eu mi-am pierdut si picul de mandrie ca sunt romana. E foarte neplacut ca atunci cand mergi in elvetia ca turist, sa fii controlat ca un hot, cautat si pipait prin buzunare, verificat prin telefon daca am facut ceva pe teritoriul elvetiei.... si toate astea ca scrie pe pasaport "ROMANIA" sau ca un neamt ne prezinta frumoasa lui masinuta de epoca si cand afla ca suntem romani, se urca in masina si pleaca....

Nu, eu nu mai am mandria ca sunt roman si nu ii condamn deloc pe cei care pleaca, chiar ii incurajez.... si cu prima ocazie care mi se va oferii, voi face acelasi lucru....

M-am saturat sa fiu "prost" in romania prefer sa fiu respectat in alta tara... chiar daca acolo sunt doar un amarat de emigrant.

Vreau o tara civilizata care spera intr-un viitor frumos, o tara cu perspective

Imi pare rau dar.... ne-am saturat sa speram.... facem asta de 20 de ani....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai ajuns la o anumita stabilitate materiala, te doare undeva de probleme marunte, iti permiti sa fii optimist si sa privesti cu detasare lucrurile.

Eu nu sunt anesteziat. Romania dupa parerea mea e o tara de RAHAT si cu asta-basta. Ca e vina locuitorilor, e partea a doua.

M-am saturat sa mi se tina lectii de cum trebuie eu sa-mi iubesc tara pentru Eminescu si Vlad Tepes, cand in momentul de fata sunt condus de Anastase si Basescu. Fiti voi optimisti, astia realizatii si priviti-ne de sus pe noi astia pesimistii.

N-am de gand sa fac copii in tara asta, ca sa fie carne de tun pentru toti schizofrenicii betivi. Faceti voi, sa perpetuam Miorita.

Daca ati merge prin tara mai mult decat in weekend, ati vedea ca râul nu mai este, ramul nu mai este. Aurul se duce si el imediat, cum s-a dus si petrolul si Delta.

Sa raman sa apar o groapa sapata de altii? Nu multumesc, il urmez pe Vali in caz de ceva. Sa ramana Capitanul pe punte.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tara e facuta din oameni, si oamenii reprezinta tara. Ok. Asa e !

Lumea traieste greu, se sufoca. Da asa e !

Nu exista siguranta, nu exista speranta, da, asa e !

Nu se poate asigura copiilor o educatie corespunzatoare, un viitor demn, da, asa e !

Nu vrei sa aperi ce nu e de aparat, BRAVO! NU esti de condamnat pentru asta ! Nici eu n-as apara nenorocitii de azi !

Vrei sa pleci sa te realizezi, asa e, pleaca !

Insa : CE LEGATURA are tot ce spui tu, pe buna dreptate!, cu MINDRIA DE A FI ROMAN ?

Faci aceeasi GRESEALA ca Irina : Consideri ca mindria de a fi ROMAN isi are izvorul in Prezent. Fals ! Isi are izvorul in TRECUT ! In ISTORIE!

Asta va cer : Respectati TRECUTUL si nu-l mai minjiti cu trecatoarele bube ale prezentului.

Realizati ca a spune ca nu esti mindru ca esti ROMAN, e ehivalent cu ati bate joc de toti inaintasii , si prin asta, si de toti contemporanii tai !

Voi nu puteti fi mindri de trecut decit cu burta plina in prezent ?

Hai, ca nu trebe sa fii academician ca sa intelegi asta !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrisoare de pe front:

"20 Sectembre 1942

Scumpa sotie si parinti in primul rand va potu comunica ca suntu sanatosu pana in prezentu. Am primit c.p. [n.r. cartea postala] si plicu pe care mileati scris; suntu tare mulumitu ca sunteti sanatosi. Iar pe Ghiorighe si Lisandru ii doresc dar nustu cand sa-i mai vad. Marioara sa ai grija lor, sa-i inbraci de iarna si lui Ghiorighe sa-i cumperi ceva de incaltatu; fa si tu cum crezi ca este bine. Pana acum vam scrisu cat mai desu iar de aci inainte sa imi credeti ca nu prea mai am c.p. iar cand imi scrieti mai atasati cate un c.p. ca sa va raspund ca nam de unde cumpara. Spune si de Codin ca este sanatosu si este totu cu mine. Al D-va fiu si sotu care va doreste, Radu.

Sold. Nedelcu Radu,

Comandamentu M.U., compania 45 Asanare"

Cartea postala din 20 februarie 1942 face parte dintr-o colectie mai mare in care sunt adunate mesajele scrise de pe front, colectie ce a fost transmisa, de la o generatie la alta, ajungand in mainile nepoatei. Intr-una dintre scrisori, soldatul povestea ca "ar vrea sa fie o vrabiuta, sa zboare de pe front, sa isi vada baietii si apoi sa se intoarca".

Nedelcu Radu, originar din partea Ialomitei, si-a dat viata pe frontul de vest. A murit in 1945, la varsta de 24 de ani, luptand in Ungaria. "A fost ranit la picioare si a ramas in Ungaria. Sotia a ramas sa creasca singura doi copii"

Cred ca s-a jertfit mai mult fara voia sa, fiind trimis intr-un razboi imposibil de catre niste descreierati!

Cinste lui ca a reusit sa-si pastreze seninatatea si dragostea ptr. familie!

Celor care recita patriotismul din gusa nu le doresc decat o zi de razboi adevarat!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx, imi pare rau de toti stramosii nostrii.... dar eu nu mai sunt patriot, nu am pentru cine.... :(

Imi pare rau, mi-am pierdut patriotismul in cei 20 de ani in care vad toti smecherii care au furat ca sunt achitati.... din nefericire am vazut cum gandesc smecherii, am vazut cum gandesc cei care fura, nu au suflet, nu se gandesc la tine, te calca in picioare si dupa aceea te scuipa....

Am avut experiente triste.... foarte apropiate si destul de recente....

Mi-am dat seama ca eu sunt probleme, sunt un neadaptat.... si sincer... imi e greu sa ma adaptez la nesimtire, indiferenta, tupeu, hotie.... deh, educatia parintilor si a profesorilor pe care i-am avut. Pe ei trebuie sa ii "acuz" ca eu sunt "fraier" acum.

Totusi, sunt mandru de educatia pe care mi-au dat-o... ei aveau aceeasi educatie a bunului simt pe care si-au dorit sa o dea catre viitor. Eu le multumesc dar le spun ca educatia pe care ei o ofera nu mai e in ton cu "moda", moda pe care romania a adoptat-o.

O sa mai cred in romania cand o sa vad asa ceva: http://www.mediafax.ro/externe/presedintele-germaniei-christian-wulff-demisioneaza-9243207 si nu cum a facut Adrian Severin.... toti cei din Parlamentul European l-au marginalizat pentru ca era un corupt dar tot el era cu gura mare..... si exemple avem multe in tara. Becali risca patru ani de puscarie dar el se foloseste cu mandrie de statutul de Eroparlamentar ca sa scape.

In concluzie: Sa nu ii mai condamnam si judecam pe cei care pleaca.... si aici ma gandesc la oamenii cu bun simt care isi vor un viitor pentru ei si copiii lor... Un om care pleaca e sacrificat... el, dar copiii lor au o sansa sa fie bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer sa privesc catre prezent si viitor cu ochii mei. Trecutul, istoria e vazuta prin multi alti ochi, a fost interpretata foarte grandios, adevarul e altul.

Asa ca de ce sa ma agat de niste povesti nemuritoare si sa ignor realitatea din fata mea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca ati reusit sa ma enervati, cu plecarile voastre, cu neputinta voastra.

Plecati cu totii. Viitorul e sumbru doar daca si voi, astia mai tineri si cu capul pe umeri, care mai tin balanta, alegeti sa fiti sclavi in alta tara - adica "respectati in alta tara", auzi ce idee.

Sa ne scrieti cit de bine o duceti si cit de bine v-ati adaptat la stilul de viata extraordinara de-acolo. Parca tocmai v-am spus DE CE tarile alea faimoase sint bogate si a noastra nu e, dar preferati sa cititi in treacat tot ce nu va convine, tot ce nu intelegeti.

Si ce cuvinte scrieti pe aici, ce ginduri...

Si ce daca au murit batrini, copii, femei, barbati pentru rahatul asta de mandrie nationala ? Ca sa va nasteti voi, dupa ani si ani in rahatul asta de tara ? Si, ma rog, ce se naste intr-un rahat de tara, ce este ? Si cei care vor sa se adapteze in alta scorbura mai frumoasa, fugind din rahatul asta de tara, ce sint ? E frumos cum suna ? Cam nu prea...

Unde esti tu Zamolxe...vino sa-ti biciuiesti tradatorii, pe acordurile ultimei manea la moda.

Nu mai astept replici dure, sint tabacit. Dar rezist, no problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx >:D<. Da, nu are rost sa ne mai intristam si cu de astea....

Nu are rost sa te enervezi. Din fericire mai sunt si oameni optimisti, foarte optimisti ca tine :)

Eu ii admir pe cei ca tine.

Dar iti mai spun o mica poveste. una mica si ma opresc

Acum doua zile am fost cu nepotelul (8 ani) la teatru.

A fost foarte frumos, mi-a pus multe intrebari la care totdeauna imi face mare placere sa ii raspund.

La un moment dat ma intreaba:

"Vali, intr-o zi, treceam incet pe langa masinile parcate pentru ca alunecam pe gheata dar in acelasi timp a ajuns si un tractor si fiindca mergeam incet, nenea ala a iesit si a inceput sa ma injure si sa urle la mine ca merg incet si ca unde imi e capul. De ce a facut asta? Pe mine m-a marcat!"

Incidentul s-a petrecut acum un an, il stim toti cei din familie pentru ca era in cartier la el chiar langa casa.... el l-a tinut minte chiar si dupa un an, deci clar l-a marcat....

Nu am putut decat sa ii spun ca lumea, uneori, e rea si ca reactioneaza urat si ca el trebuie sa fie puternic si sa invete sa selecteze intamplarile din viata lui si sa nu se lase marcat de orice prostie. Mai mult, ce puteam sa ii spun? Sa il mint si sa ajunga la 18 ani si sa isi dea seama ca lumea e altfel?

Matrixxx, iti inteleg supararea... ti-o inteleg forte bine mai ales ca eu am plecat de la Motru, acolo unde imi era drag si bine doar ca nu aveam ce muncii, nu puteam sa imi arata adevarata valoare (scuze pt lipsa de modestie in acest caz, dar o valoare cred ca am si eu una mica cum o fi ea)

Deci eu am mai "emigrat" o data, cunosc dorul de vatra.... si nu am plecat de acolo ca imi era bine dar am avut eu chef sa plec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi priviti mindria de a fi ROMAN ca pe o obligatie pe care o aveti fata de tara asta de acum, fata de concetatenii vostri ! NU este asa ! N-aveti nici o obligatie fata de tara asta asa cum este ea, nici fata de concetatenii vostri, asa cum sint ei. (exceptind obligatiile legale).

"Prefer sa privesc catre prezent si viitor cu ochii mei. Trecutul, istoria e vazuta prin multi alti ochi, a fost interpretata foarte grandios, adevarul e altul.

" - Irina f

Irina, poti privi spre viitor cu ochii tai, cu propriile tale convingeri, e excelent ca judeci asa !

Intr-adevar, istoria a mai fost si contrafacuta ! Asta NU inseamna ca TOATA istoria a fost contrafacuta ! Nu poti spune asta ! Sint lucruri pe care chiar dusmanii nostri ni le recunosc, macar in astia poti avea incredere ca nu mint ! Si mai poti avea incredere si in bunul tau simt si intelgenta !

Unde gresesti ? Uite aici, cind legi aceste doua propozitii in raport de conditionalitate : "Asa ca de ce sa ma agat de niste povesti nemuritoare si sa ignor realitatea din fata mea?"

Ambele propozitii contin afirmatii adevarate, insa fraza cu totul e complet FALSA !

Poti, bine-mersi , sa nu te agati de niste povesti nemuritoare - in speta sa consideri adevarat din istorie ceea ce bunul tau simt si inteligenta considera ca merita a fi luat in seama - SI nici sa ignori realitatea !

Le poti face pe ambele IN ACELASI TIMP ! Una NU o exclude pe cealalta !

Deci iti poti iubi ce vrei tu din trecut fara a fi nevoita sa fii oarba la ce se intimpla in jurul tau !

Numai o femeie putea imbirliga asa lucrurile, glumesc !

Asa ca gluma : Cind vezi ce dezastru e in jurul tau, cit de cumplit traieste lumea, cit de jos am ajuns, ITI dai foc cumva la pozele facute acum ...ani , la casatorie, la botezuri, etc ?

Oare de ce nu le dai foc la pozele bunicilor, la scrisorile de dragoste din tinerete, la cartile de povesti nemuritoare ?

NU CUMVA , PENTRU CA ELE REPREZINTA CEVA PENTRU TINE ? ? ? Te deranjeaza ele in a privi obiectiv lumea in care traiesti ?

Think again !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca am simplificat lucrurile, nu le-am imbarligat.

Respect oamenii ca indivizi. Admir pe cei care au principii si nu le incalca oricare ar fi repercusiunile, pe cei care s-au sacrificat pentru binele celorlalti.

Exemplele demne de respect , sunt cateva si la noi nu neg lucrul acesta, dar nu ei formeaza poporul roman. Ei sunt exceptiile.

Romanii ca popor nu au nici un merit pentru ceea au realizat exceptiile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahh, asta imi place la nebunie "Romanii ca popor nu au nici un merit pentru ceea au realizat exceptiile." !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ahh, asta imi place la nebunie "Romanii ca popor nu au nici un merit pentru ceea au realizat exceptiile." !

Denot cumva ironie in afirmatia ta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din contra! E o afirmatie sincera.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tara e facuta din oameni, si oamenii reprezinta tara. Ok. Asa e !"

Ionesco, Cioran, Eliade, Brâncuşi, Tzara, Caragiale etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din intamplare (sau nu) toti cei de mai sus au "activat" in strainatate. Niste tradatori! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintr-un singur punct de vedere ii inteleg pe cei care pleaca definitiv din tara. Trebuie sa fie groaznic sentimentul ca traiesti aici si nu iubesti România.

Eu consider ca a iubi România cuprinde si speranta ca facand ceva poti si tu sa pui umarul la schimbarea in bine. Fara asta, nu ai cum s-o iubesti, deci nu ai ce cauta aici.

E ca si cum ti-ai urî parintii si copiii. Cum sa mai traiesti langa ei, daca ii urasti ? Divortul de tara nu s-a inventat, dar se practica.

In ce ma priveste, am mai spus-o : aici m-am intrupat si tot aici îmi voi sfarsi zilele. Sunt român si ma mândresc cu asta, chiar daca pot fi catalogat ca demodat sau neadaptat la realitatile momentului. Iar limba româna e pentru mine cea mai dulce de pe pamânt, macar si pentru un singur motiv : pot sa-l citesc pe Eminescu in original !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

irinaf: "Responsabilitatea de a oferi copiilor un trai civilizat bate orice urma de rahat de mandrie nationala! "

Horia Roman Patapievici, despre civilizaţie:"A fi civilizat înseamnă mai mult decât a fi modern: înseamnă să trăieşti în actualitatea valorilor superioare."

Am dat-o pe citate, sper să nu deranjez.

Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului. Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic. Nu ma pot imagina francez, englez, german, adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam. Sunt roman prin vocatie, ca altfel nu pot sa ies. Tot ceea ce gandesc devine romanesc.

Petre Tutea, citat despre tara

"Romania este o tara pe care cu cat o cunosti mai bine, cu atat o intelegi mai putin."(Jonathan Scheele)

Eu de-asta o iubesc!

"Nu cred că se află ţară europeană în care să existe atâţia intelectuali cărora să le fie ruşine de neamul lor, să-i caute cu atâta frenezie defectele, să-şi bată joc de trecutul lui şi să mărturisească în gura mare că ar prefera să aparţină, prin naştere, altei ţări."(Mircea Eliade,1933)

Ultimul citat, promit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce dar.... nu ma simt prost, nu sunt nici indiferent, dar toate citatele de mai sus nu ma fac sa ma simt prost. Poate tara asta ar trebui sa se simta prost pentru ca prin actiunile ei m-a/ne-a adus la acest dezgust fata de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestiune de obisnuinta! Daca prin "absurd" eu maine plec impreuna cu familia. In mod practic, fiul meu de 3 ani se va obisnui dincolo, astfel ca la 20 de ani va fi integrat complet. Eu sigur nu! Acasa va fi Romania cum spune Nicu.

Dar prin comparatie el ar avea o viata mai buna (asa cum au avut si emigrantii italieni in USa in anii 50). Acuma, el va mai avea aceleasi dileme de "patrie" desi e roman? Va cauta sa revina sa schimbe ceva aici? Istoria altor popoare spune ca NU! Voi ce credeti?

Exemplu concret: Am in familie o verisoara care are bunicii maghiari 100%. Bunica ei care traieste ii tot indruga cu Ardealul....... Verisoara mea care e maghiara, dar nascuta aici....cred ca stiti ce crede.....Mai da-i in aia a mea cu prostiile lor de unguri.... Care dracu nu e patriot? Cine e subiectiv si cine obiectiv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine locurile nemurdarite de "civilizatie" si de "romani" ma fac sa ma simt patriot. Din pacate sunt din ce in ce mai putine si mai izolate.

Si daca tot vrem sa fim patrioti, cand a stat tara asta, prin reprezentantii ei, dreapta? Cand a avut coloana vertebrala? Cand a fost consecventa in drumul urmat? Cand nu si-a asasinat sau izgonit conducatorii valorosi?

Sa-mi pun tricolorul pe balcon si sa ascult mandru manele de la taranii de la restaurantul de vis-a-vis?.

SI intr-adevar, chiar daca as pleca, tot aici ar ramane "acasa". Ca un apartament cu tavanul gaurit, igrasie si gandaci, dar de care m-am atasat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg un lucru. De ce sa fiu mandra ca sunt romanca, daca singurul lucru care a determinat asta este faptul ca aici m-am nascut? Ce am realizat prin asta?

De ce sa ma mandresc cu oameni ca Brancusi, Caragiale, Eliade, Eminescu,Cioran, Panculescu, Coanda etc. ? Asta ar insemna sa imi acord merite care nu imi apartin. Nu imi plac conotatiile cuvantului asta "mandrie"... prea inclina catre fuduluie. Pe oamenii astia exceptionali nu pot decat sa ii privesc ca pe niste modele demne de urmat.

Nu as putea sa fiu mandra decat de ceva ce am realizat eu, nu altii.

Din cauza ca nu am sentimentul de patriotism probabil ca nu o sa il inteleg niciodata pe deplin.

Pot sa solidarizez cu o cauza nobila, cu actiuni de protest in fata nedreptatii, dar nu cu cineva (sau ceva) doar pentru faptul ca e roman (sau romanesc) .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aci ! PH-07-CAI. E luata inaintea fordului (2009). 1-0.

"Nu as putea sa fiu mandra decat de ceva ce am realizat eu, nu altii." Te referi , bine-nteles , inclusiv la copiii tai, nu ? Inclusiv la frati, surori, sot, parinti, si toate rudele tale ! Cu tine, Irina, am 2-0, si e scor final !

Te rog las-o mai moale!

[mesaj editat]

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now