ValiU

Intretinere vopsea caroserie

10 posts in this topic

Dragi volvisti.

Sunt un pic disperat din cauza excrementelor de la pasari.

Mai exact a porumbeilor.

Cum pot proteja vopseaua impotriva lor. Credeti ca ceruirea are un efect pozitiv?

Spuma activa dauneaza caroseriei si vopselei?

Sfaturi sunt bine venite

Multumesc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Sunt un pic disperat din cauza excrementelor de la pasari...

Pentru asta, am in volvo un pachet de servetele umede fara alcool si cum vad un rahatel, il sterg imediat.

O data / saptamana sau la 2 saptamani, spal masina cu spuma activa, nu o las sa actioneze prea mult si, o si ceruiesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru asta, am in volvo un pachet de servetele umede fara alcool si cum vad un rahatel, il sterg imediat.

O data / saptamana sau la 2 saptamani, spal masina cu spuma activa, nu o las sa actioneze prea mult si, o si ceruiesc.

Este relativ buna varianta cu servetelele umede ,dar in mom. cand stergi ''rahatelul'' s-ar putea sa zgarii lacul masinii.

Este mai bine cu un bidon de apa la-ndemana,udat  rahatelul,lasat  cateva secunde sa se inmoaie,si apoi udat din abundenta cu apa si sters in acelasi timp cu mana.

Din pacate nu exista ceara sau alt polish care sa-ti protejeze masina de astfel de rahatei :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu personal evit pe cat se poate spuma activa, ca ataca mai ales garniturile si stergatoarele... cel putin am senzatia ca merg foarte prost stergatoarele dupa curatare cu spuma activa. spal de mana pe cat se poate de des.

si o ceara foarte buna este swizol, nu e ieftina dar prezinta o protectie foarte buna

http://www.swizol.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu personal evit pe cat se poate spuma activa, ca ataca mai ales garniturile si stergatoarele... cel putin am senzatia ca merg foarte prost stergatoarele dupa curatare cu spuma activa. spal de mana pe cat se poate de des.

si o ceara foarte buna este swizol, nu e ieftina dar prezinta o protectie foarte buna

http://www.swizol.com/

Cum speli cu mana ? Spunemi si mie ca eu odata am incercat si mi-am traznit o zgarietura de numa numa.

Am wap cu presiune dar nu am lance pt spuma. De obicei dau cu wapu' dar fara spuma ramane stratul acela de praf fin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua domnilor. Apropo de ceara ptr masini SWISSVAX, in perioada 23-25 oct va avea loc un tirg, aici in orasul unde stau, unde va avea un stand si aceasta firma. Din cite se pare acestia au linii complete de ingrijire a masinii( ceara, detergenti, etc), interior si exterior. Am sa revin cu amanunte,  ??? despre aceste produse, bineinteles ptr cine intereseaza.                                                         

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine isi rasfata masina cu ceara solida? Intentionez ca cumpar si eu o cutie, numai ca sunt atatea brand-uri, de diferite categorii si implicit preturi, de m-au bagat in ceata in alegerea potrivita.

So ... voi ce folositi? 2+2 o mai avea traditie sau sunt cu mult depasiti? Sugestii? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc un produs de la Ravenol.Iar dovada se poate vedea in Galerie.

post-312-0-85498900-1433476468_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa dureze cat mai mult protectia(ceara), trebuie aplicata in conditii cat mai potrivite:

- nu in soare

-masina spalata si decontaminata(chimic si mecanic)

-o trecere cu un paint cleaner pt a face suprafata cat mai curata pt aplicarea protectiei(daca nu aveti asa ceva,stergeti toata masina cu alcool izoprpilic,dilutie 1:1 cu apa distilata)

-si aplicat ceara

Pentru inlaturarea excrementelor de la pasari eu folosesc Optimum no rinse in dilutie de QD(quick detailer la 1L apa  53 Ml solutie).

Eu pulverizez pe gainat ,pulverizez si pe un servetel(uscat), acopar gainatul cu servetelul ,mai pulverizez inca odata si il las cateva secunde.

Nu insistati mecanic ca se vazgaria.

 

Edited by Cristian14
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic.... am gasit 2 excremente de pasari pe capota , cand afara erau 34 grade , le-am lasat acolo pana am ajuns acasa( aprox 1,5 h) acasa le-am inlaturat cu apa si a fost afectat lacul in acea zona , pe plafon am aplicat autocolant aproximativ culoarea vopselei  pentru a evita astfel de neplaceri; mai am o masina alta marca , de culoare rosie si nu am patit asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now