Maurice

Calatorie la Capul Nord (NordKapp Norvegia)

32 posts in this topic

Dupa cum se vede suntem (astia cu Volvo) niste posesori de masini mai mult de Romania.

In afara de Matrixxx si Iulirx care au mers la intalnirea Volvo restul cam subtire cu excursiile motorizare in afara, sau poate le tineti la secret.

Asa ca, precum scrie titlul, m-am gandit sa spal rusinea posesorilor de Volvo din nou, dupa excursia de anul trecut (tot prin zona nordica a Europei, vreo 8000 km).

Traseul pe care ne-am propus sa-l urmam ar fi cam asa:

Traseul de plecare

Prima etapa aproximativ 2200 km

Azuga - Brasov - Tg. Mures – Cluj – Oradea – UNGARIA - Debrecen – Miskolc – SLOVACIA - Kosice – Presov - POLONIA– Rzeszow – Stalowa Wola – Lublin – Suwalki – LITUANIA - Kaunas – LETONIA - Riga – ESTONIA – Tallinn

Traversare cu ferryboat-ul in FINLANDA la Helsinki

Etapa a doua aproximativ 1700 km

Helsinki – Tampere – Jyvaskyla – Oulu – Kemi – Tervola – Rovaniemi – Pello – Enontekio – NORVEGIA – Kautokeino – Sillsjavri – Eiby – Rafsbotn – Leipovuono – Smorfjord – Nodrmannset Ytre – Valan – NORDKAPP

Traseul de intoarcere

Prima etapa aproximativ 1900 km

NORDKAPP – Alta – Kvaerangen – Nordreisa – Olderdalen – Tromso – Malselv – Sorreisa – Elvevoll – Magesas – Sjovegan – Fossbakken – Fagernes – Drag – Vefsn – Steinkjer – Trondheim

Etapa a doua aproximativ 2150 km

Trondheim – Sel – Gulen – Bergen – Granvin – Kongsberg – Royken – Frogn – Halden – SUEDIA – Uddevalla – Goteborg – Malmo – DANEMARCA – Copenhaga – Lubeck – Hamburg

Etapa a treia aproximativ 1800 km

Hamburg – Berlin – POLONIA - Wroclaw – Cracovia – SLOVENIA – UNGARIA – Debretin – ROMANIA - - Oradea – Cluj – Tg Mures – Brasov – Azuga

Bineinteles ca traseul va suporta multe modificari, in functie de ce vom intalni pe parcurs.

Daca la plecare am ales o varianta scurta, la intoarcere facem un mare ocol pentru a marca din nou zona Bergen, cu superbul Eidfjord.

Speram sa putem mentine traseul propus pentru a vizita si vedea cat mai multe.

Vom pleca pe 25 iulie (sau 1 august) si speram sa ne intoarcem pana pe 16 august (sau 23 august), mai mult nu putem lipsi de la servici si constructia casei (care va intra intr-o scurta pauza pe durata concediului)

Prima parte pana la Tallinn am vrea sa o facem fara sa vizitam nimic in drum, ideal ar fi sa reusim in 2-3 zile, eventual un ferryboat luat spre seara si sa ajungem in Finlanda la Helsinki unde vrem sa stam 2-3 zile. Mai departe trebuie vizitat Tampere, Oulu, Rovaniemi, si cam atat, restul in Norvegia spre Capul Nord. Aici din nou 1-2 zile si intoarcerea.

La intoarcere se complica foarte mult situatia fiind foarte multe zone superbe de vizitat Tromso, Lofoten, Trondheim, Bergen si toate fiordurile aferente.

Oslo cred ca va fi evitat anul asta din lipsa de timp si mai ales ca am stat anul trecut 3 zile acolo.

Goeteborg mai va manca 1-2 zile fiind un oras superb care nu trebuie ratat.

Poate reusim sa ajungem si pe la Volvo, sa facem o tura cu trenuletul albastru (parca) prin ce-o mai fi ramas de vazut din vechile fabrici.

Malmo obligatoriu 1-2 zile fiind un oras care mi-a placut foarte mult si pe care l-am vazut doar eu, pe timp de iarna, aproape pe intuneric, pe perioada scurta de lumina eram la niste cursuri iar la ora 5 lumina zilei era de mult dusa.

Copenhaga nu intra momentan in plan chiar daca ne-ar place foarte mult, depinde de timp.

Mai departe ramane sa vedem ce ne va permite timpul, o goana nebuna pana acasa sau cateva opriri prin Hamburg, Berlin, eventual modificarea rutei prin Cehia pentru Praga, si acasa (de fapt la servici).

In limita conexiunii la internet va mai tin la curent cu pozitia noastra si mai trimitem ceva poze.

Masina nu cred ca va face figuri pe meleagurile natale (scandinave).

Rulota merge bine, toate instalatiile sunt revizuite si functionale (si cu piese de schimb la purtator), a trecut ITP-ul acum 2 saptamani cu brio, franele sunt beton, doar sa nu apara vreun rulment sau alta belea sa ne strice traseul ca altfel nu vad ce-ar putea interveni.

Mai vorbim in functie de evenimente.

Daca vreti ceva piese originale din patria muma a masinilor noastre Suedia, sa-mi spuneti, sa stiu ce nu v-am adus la fiecare  ;D:D

Glumeam, oricum nu am timp de alergat dupa piese, timpul fiind foarte limitat.

Poate reusesc sa ajung la vreo intalnire de-a lor.

Mai vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ai drum bun  si sa te bucuri de frumusetile naturii intilnite in traseul tau.Doamne ajuta! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Indraznet itinerariul dar merita, mai ales fiordurile norvegiene. Iti las cateva poze cu destinatia ta finala, facute de pe mare....

Drum bun si peisaje frumoase!

post-1831-1287786456057_thumb.jpg

post-1831-12877864563823_thumb.jpg

post-1831-12877864567838_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

succes !

inteleg ca pleci in viitorul foarte apropiat.

o sa fac un post si eu pentru o excursie in nordul europei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare traseul ....dar al meu va fi mai palpitant ....vreau sa ma duc pana in IKEA :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 4200 km am ajuns la NordKapp.  ;D

post-770-12877865173228_thumb.jpg

post-770-12877865174004_thumb.jpg

post-770-12877865174748_thumb.jpg

post-770-12877865175495_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand o sa imi cumpar rulota, ma bag si eu la un drum ca asta. 

SUPER.... te invidiez  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos traseu Maurice, cum mie imi plece muntele si racoarea, mi-ar fi placut si mie acolo. Felicitari pentru vacanta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racoare de te dor oasele.

Acum sunt 8 grade, ceata de o tai cu laserul (laser frate ca-n reclama) si ploua de aproape 2 zile.

Cand am ajuns aici pe la 23.30 a fost super, soare, cald.

A doua zi cand ne.am sculat a trebuit sa merg pe jos sa caut iesirea din camping ca nu se vedea nimic de ceata.

Masina a "implinit" 50.000km exact cu 6 km inainte sa ajung la NordKapp, poate daca nu veneam la o intalnire ajungeam exact la 50.000km la capatul Europei :D

post-770-12877865176392_thumb.jpg

post-770-12877865177161_thumb.jpg

post-770-12877865178319_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:slap: :slap: :slap::laughing6: :laughing6: sepukku ....tare rau afirmatia asta imi aminteste de o faza super tare :

(offtopic)

Aveam cam 16-17 ani , 2 prieteni foarte buni cu care faceam tot felul de idiotenii . Intr-o zi unul dintre noi a ramas singur acasa , ne gandim noi sa o facem lata, cunosteam o tipa care era frumoasa rau de tot numai ca avea o problema ....drogurile , se injecta fata la greu, din aceasta cauza era si cam bagabontica. Ne gandim noi ca nu ar fi o idee rea sa o chemam si sa facem un show ... Buun se lasa seara ne strangem noi impreuna cu fata , ne procuram vre-o 3 filme xxx, ca de ...noaptea'i lunga :smile: , si dupa ce bem noi ceva .....mancam una alta .....ce sa mai era chef de "distractie" o lasam pe fata sa isi faca "tratamentul" si dam play la film . Dupa 30 min cand toti aveam prohaburile gata sa plesneasca , plini de nerabdare cu gandul la ce o sa urmeze , tipa era acaparata de actiune ..... cand la un moment in timp ce se uita la scula unuia din film  exclama cu un patos de nedescris :

    - MAMA CE VENE ARE ALA!!!

Va dati seama ...esec total ne-a pierit tot cheful ....am preferat bautura  :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, ieri fusei in fabrica si vazusi cum se fac masinile noastre, o parte din ele, XC70, XC90, V70, S80.

Misto, farmacie, relaxare, pana si in sectia preselor era aproape liniste, oricum ghida se auzea fara probleme.

Poze inauntru nu am avut voie sa facem dar pe afara si la shop da.

post-770-12877865462846_thumb.jpg

post-770-12877865463653_thumb.jpg

post-770-1287786546477_thumb.jpg

post-770-12877865465812_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa va mai arat o parcare la ICA (un fel de Billa).

Ma simt de parca as avea Logan la noi in Romania (sau chiar mai ceva)

post-770-12877865466853_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa va mai arat o parcare la ICA (un fel de Billa).

Ma simt de parca as avea Logan la noi in Romania (sau chiar mai ceva)

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

extraordinar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa va mai arat o parcare la ICA (un fel de Billa).

Ma simt de parca as avea Logan la noi in Romania (sau chiar mai ceva)

;D ... sigur nu au locuri speciale pt posesorii VOLVO???  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ...... uitati-va ce parcare ...cata curatenie .....cat de aliniate sunt .....nu ca la noi de iti parcheaza un agaric asa aproape ca tre sa intrii pe partea cealalta ...daca ai loc  ;D .....io cred ca aia is mai civilizati ca noi  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D ... sigur nu au locuri speciale pt posesorii VOLVO???  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, e ciudat sa vezi atatea masini Volvo la un loc. Seamana cu intalnirile voastre din Buc.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce model e cel din a 3-a poza ? seria 200 cumva ? Arata beton, imi plac la nebunie genul ala de maisni cu 2 usi Mob Style

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now