kalyyyyyy

Rulment Distributie (intinzator, rola intinzatoare, etc.)

3 posts in this topic

Cand am luat masina (acum 8 luni ) am schimbat cureaua de distributie .Nu am schimbat si rulmentul , pe motiv ca mi se parea prea scump si nu avea joc. Acest topic este pentru oamenii care gandesc cum am gandit si eu , sa nu faca asa . Pozele sunt cu rulmentul vechi pe care l-am schimbat azi iar petele negre de pe el sunt parti topite din curea. Norocul face ca nu s-a rupt cureaua si nu s-a intamplat nimic la motor dar asta s-ar fi intamplat inevitabil daca mergeam asa in continuare. Cu vechea curea nu se intamplase asa pentru ca nu era destul de intinsa (are un arc care o intinde automat iar praful si mazga faceau ca arcul sa nu actioneze cat trebuie). Motivul este ca un rulment uzat se incinge mai tare decat trebuie. Concluzia: NU va jucati cu distributia ,schimbati ce trebuie la timp si fara economii inutile. Si apropos de economii, luati piese originale volvo sau piese aftermarket de calitate (scumpe) .Am comandat initial rulment INA (Slovacia) , si am facut 2 retururi la piesa pentru ca aveau joc din fabrica. Pana la urma am luat SKF (Germania) care pe langa ca nu are joc are si garnituri de izolatie vizibil mai bune. Rulmentul din poza este tot INA.

post-2131-12877865870316_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca l-ai schimbat la timp. Am mai vazut mizerie pe role- o mazga formata din praf si niscaiva ulei dar in pelicula foarte subtire, dar la tine vad ca aveai depuneri sanatoase. Ai facut singur operatiunea de schimbare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la mine sunt bucati topite din curea, asta e clar.Am facut intradevar singur operatia, e foarte simplu, mai ales ca nu a trebuit sa dau partea a doua a capacului jos si nu a trebuit sa desfac fulia de pe vibrochen.Smecheria a fost ca am fost atent cand am indepartat rola de pe axul cu came si de pe intinzator sa nu imi sare de pe roata de la vibrochen si deasemenea sa nu se miste asa cu came.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now