yonutz_2010

eventuale probleme de la gpl

11 posts in this topic

fratilor sfatuitima si pe mine este bine sa pui gple care ar fi problemele care ar putea aparea din cauza lui se merita sau nu si ce instalatie este buna masina este un 460gle cu motor 1721cm 78kw b18ep benzina si cam cel mai consumator de la clasa eieu sunt cam ne dumerit ??? si cer sfatul vostru multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem aceeasi masina dar eu nu as pune GPL pe ea. Mecanicii astia de peste tot nu pot repara o masina normala ce sanse crezi ca ai avea cu una GPL+BENZINA ( si VOLVO pe deasupra ) Poate gasesti o instalatie originala VOLVO . E adevarat ca tipul asta de motor are consumul cel mai mare . Ei si ? Pentru un consum mic se recomanda MATIZ  :D . Cred ca o instalatie GPL buna + montaj te duce pe la 2000 euro . Cred ca nu te-ai gindit sa iei vreuna de la METRO ? Eu am un consum de 10-11% in oras multumitor zic eu . Daca consumul tau depaseste valoarea asta mai bine fa niste reglaje pe la motor . Obisnuiesc sa schimb treapta de viteza pe la 4000 si surpriza masina merge parca mai bine si are consumul de mai sus . Am avut si  15% dar atunci mergeam de parca transportam oua :D . Incearca sa conduci mai sportiv si ai sa ai satisfactii mai mari la acelasi consum ( n-o sa-ti mai para rau ca iti consuma mult  ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei cred ca merita sa pui gpl. numai sa iei o instalatie mai buna, nu pe cea mai ieftina. eu sunt multumit de cum merge masina mea cu gpl. si nu o sa te coste in nici un caz 2000 de euro...cu 500 o rezolvi sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am avut un 440 cu motor 1.8 consuma tot 11-12% se merita in schimb gpl-ul ducea consumul in oras la 6-7% (echivalent benzina). dar aveam probleme cu instalatia pentru ca era pusa prost evident... eu personal nu mi-as mai lua masina cu GPL decat daca e GPL de fabrica. Mai mult pretul gazului cand am luat eu masina era 16mii/litru, 6-luni mai tarziu era 23mii/litru. In primele doua luni a fost insa fericire mergeam de rupeam cu 500mii :)) ... vezi si tu in cat timp/km iti recuperezi investitia si atunci afli daca se merita sau nu

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratilor eu fac naveta munca acasa in fiecare zi cite 110km si nu pre se merita la salariu de 800roni iar treaba aia cu matizul va inselat cu consumul mic am unul la munca si consumul nui cu mult mai mic decit a mea iar la pret nu imi fac probleme cu instalatia am dat comanda in italia 200 euro cu drum 350 euro 200roni montaj 100 roni omologatul la rar si instalatie buna nu ori ce circ sa am probleme cu ia am pe cineva acolo care mio trimite si de asta imi convine daca nu sunt nevoit sa renunt la gama volvo pentru un diesel cu un consum mai mic :crybaby:nu prea ma in dur dar nu am ce face mai ales ca am investit in ia munca si suflet o sa revin si cu citeva poze curind si o sa va placa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu MATIZ-ul a fost doar un exemplu ;) . Daca deja ai comandat instalatia succes si asteptam feedback-ul si pozele . Sunt curios daca o sa reuseasca montajul GPL pe masina ( scuze daca sunt cam pesimist ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ii montata calumea o sa isi scoata consumul la jumate (echivalent in benzina) in oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut batranilor ! eu am un 460 gl pe injectie din 1992 si am gpl din 2000 nu am avut probleme niciodata consumul nu l-am facut dar merg pe 10 la suta am fost multumit si pe scoala cu ea atat ca nu este omologata in 2000 mergea omologata dar mi-a fost sila sa merg la r a r dupa cativa ani s-au schimbat treburile si nu am mai putut. La i t p dau jos vaporizatorul si nu am probleme

post-3188-12877867306218_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine-ai venit . Instalatia e originala VOLVO sau e aftermrket ? Ceva poze cu masinuta ? Completeaza-ti si tu profilul sa stim cu cine avem onoarea  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem aceeasi masina dar eu nu as pune GPL pe ea. Mecanicii astia de peste tot nu pot repara o masina normala ce sanse crezi ca ai avea cu una GPL+BENZINA ( si VOLVO pe deasupra ) Poate gasesti o instalatie originala VOLVO . E adevarat ca tipul asta de motor are consumul cel mai mare . Ei si ? Pentru un consum mic se recomanda MATIZ  :D . Cred ca o instalatie GPL buna + montaj te duce pe la 2000 euro . Cred ca nu te-ai gindit sa iei vreuna de la METRO ? Eu am un consum de 10-11% in oras multumitor zic eu . Daca consumul tau depaseste valoarea asta mai bine fa niste reglaje pe la motor . Obisnuiesc sa schimb treapta de viteza pe la 4000 si surpriza masina merge parca mai bine si are consumul de mai sus . Am avut si  15% dar atunci mergeam de parca transportam oua :D . Incearca sa conduci mai sportiv si ai sa ai satisfactii mai mari la acelasi consum ( n-o sa-ti mai para rau ca iti consuma mult  ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze e mai greu la inceput daca vrei mai adaug ceva poze ce tin de gpl,instalatia se numeste ''stefanelli'' dar nu am avut probleme niciodata cu piesele doar la inceput am avut probleme cu pompa de benzina ptr ca nu afost legata corect. Merita gpl-ul daca o folosesti zilnic si nu prea ceri multe de la ea daca doresti sa o dai pe benzina o k in 2sec a trecut si te bucuri din nou de putera motorului ;) Succes!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now