Sign in to follow this  
Followers 0
misu_servici

Upgrade becuri faza scurta.

6 posts in this topic

  M-am hotarat sa-mi schimb becurile de faza scurta si dupa un "tur" de net m-am hotarat la Osram H7 12 V NIGHT BREAKER Duo Box . Am cautat si am gasit la diferite preturi si in final m-am hotarat si am comandat de pe siteul : http://ezone.com.ro/becuri-auto-osram-becuri-c-83_118.html

    Foarte promti cei de la firma respectiva. Am dat comanda , a doua zi m-au sunat pt confirmare si urmatoarea zi le-am si primit.Pret cu tot cu TVA 120 ron + 23 ron curierul. Cutia din plastic cu becuri este sigilata cu timbru Osram si sunt produse in Germania.Am mai gasit si la pretul de 43 ron  becul dar sunt la bucata si nu stiu provenienta lor.LA farul din stanga mi-a sarit siguranta care prinde becul  cand am incercat sa o scot din gheara de metal si a trebuit sa demontez carcasa de la filtrul de aer pt a o putea pune la loc. La cel din dreapta desi spatiul de manevra e mai mic l-am schimbat in aproximativ 5 minute avand experienta de la celalalt. Procedura este urmatoarea: se scoate capacul de plastic ce protejeaza becul , se scoate mufa de la bec, apoi cu un deget se impinge clema inainte si apoi spre dreapta dupa care se poate scoate becul.Trebuie evitat contactul cu partea din sticla a becului apucandul de partea metalica din spate.Totul se face la simtul degetelor, tactil. In cazul in care nu  reusiti sa schimbati in acest mod becurile trebuie demontate farurile ceea ce implica demontarea barii  fata.

  Diferenta este vizibila fata de celelalte becuri pe care le aveam inainte.In final s-au meritat juliturile de la mana si orele petrecute.Acum cred ca le-as schimba pe amandoua un maxim 20 minute dar pt cineva care nu a mai facut operatia asta mai ales ca nu vezi nimic si trebuie facut totul la simt e cam dificil.

post-77-12877866868768_thumb.jpg

post-77-12877866869394_thumb.jpg

post-77-12877866869981_thumb.jpg

post-77-12877866870578_thumb.jpg

post-77-12877866871152_thumb.jpg

post-77-12877866880436_thumb.jpg

post-77-12877866906446_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erau si alte locuri de unde le puteai lua ? Eu iti puteam comanda cu 73 de lei transport inclus din UK.  ;D

P.S : Nu reusim nici cum sa facem o comparatie cu Philips Extreme Power H7  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau Rune (sorry de reclama)

Mai nou, au adus Osram, preturi va pot da maine.

Shoot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am pus si eu Osram  NIGHT BREAKER, nu mi se par deloc fantastice. Nu fac deloc mai multa lumina decat Philips Blue Vision. Poate o lumina putin mai galbuie. Din punctul meu de vedere nu merita investitia.

Sau ...poate nu imi dau eu seama ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

halogenul fata de xenon e ca si o lumanare fata de lumina zilei  :D 

Orice halogen, vreau sa zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, mare adevar ai grait! Eu am la Mazda halogen si la Volvo xenon. Cand am mers prima data noaptea cu Mazda mergeam cu 60 ca aveam impresia ca nu vad nimic, atat de mult ma obisnuisem cu xenon. Xenonul este de recomandat, dar trebuie montat acolo unde se poate, iar un consilier de nadejde este Bogdan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0