CLAUDELLUS

Pilot automat

70 posts in this topic

Buna,

acum am primit un telefon de la reprezentanta si m-au anuntat ca daca doresc sa montez pilot automat pe un s40 ce nu a fost prevazut din fabrica cu asa ceva trebuie sa dau 340 lei pentru butoane si aproximativ 3000 lei pentru soft. Aberant. Am intrebat daca nu se poate "rezolva cumva" partea de soft si au zis ca acesta se downloadeaza din suedia pentru fiecare masina in parte.

Stiti ceva baieti ce se pot ocupa de asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si baietii de unde sa ia softul? Suedia e departe :))

Este o politica normala zic eu, la fel este si cu optiunea de programare incalzire auxiliara care costa 700E daca o pui ulterior .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca-n conditiile astea o trecere de la un sistem de sunet basic la unul premium trebuie sa coste ceva enorm. NU prea mi se pare ok politica asta, mai ales ca nu inteleg cum un volvo clasa de mijloc cum e s40, fabricat in 2007 sa nu aiba mufa aux si un sistem de sunet mai performant. Totusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Butoanele sunt 250 de lei la Alex, tot aprox 250 la Boston Volvo inclusiv transport si soft-ul cand am vb cu cei din Szeged mi-au spus 180 de euro fara manopera, dar banuiesc ca nu dureaza mai mult de 1 ora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Butoanele sunt 250 de lei la Alex, tot aprox 250 la Boston Volvo inclusiv transport si soft-ul cand am vb cu cei din Szeged mi-au spus 180 de euro fara manopera, dar banuiesc ca nu dureaza mai mult de 1 ora.

multumesc de update-urile la preturi. Mult mai mici fata de ce in Cj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! am facut recent un drum de vreo 700 km(dus intors).La dus am activat cruise control pentru 200-250 km, la 140 km/h.A functionat impecabil(cu activarile si dezactivarile de rigoare).Consum 5,4-6,2 la 2900 rotatii.La intoarcere(dupa o noapte de repaos) in vitezele 3-4-5  nu am putut sa trec de 2900 ture ...cu pedala la fund.mai atimgea uneori 140 km .............la vale, dar peste.......nu a trecut.Am oprit motorul de vreo cateva ori , am activat si dezactivat cruise control(functioneaza doar butonul de minus...ala de plus...este mort)  NIMIC, nu am reusit sa trec de 2900 ture.Daca aveti ceva idei...eu va multumesc anticipat.Oricum o sa merg cu ea la un tester sa vad ce eroare are....pentru ca in bord nu-mi apare nimic.                 Are vre-o importanta ca am alimentat cu un alt tip de motorina(decat cel cu care alimentam in mod normal)???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca era in mod de regenerare DPF si din cauza aia nu ai putut trece de 2900rpm, poate ca un tester o sa zica mai multe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

CLAUDELLUS DA DE CE NU PLATESTE VOLVO BUS CORPORATION PILOTUL?

SAU TI-AI LUAT S40?

P.S:LA MULTI ANI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

CLAUDELLUS DA DE CE NU PLATESTE VOLVO BUS CORPORATION PILOTUL?

SAU TI-AI LUAT S40?

P.S:LA MULTI ANI!

La multi ani si tie,

mai, eu inca nu am cumparat, ca nu e nevoie, iar VBC sunt sigur ca nu-si permite sa dea atat pe un "moft" personal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am solicitat si eu o oferta de pret pentru instalrea pilotului automat la cei de la Exclusiv Auto, raspunsul a fost asa cum ma asteptam: 329 ron butoanele, ceea ce mi se pare ok si 2382 ron soft-ul, ceea ce nu mi se mai pare ok. Nu dau vina pe dealer, am vazut ca acestea sunt preturile practicate. Intrebarea mea este: In cazul in care nu gasesc pe cineva sa-mi instalaza soft-ul la un pret rezonabil (si se pare ca nu gasesc), as avea posibilitatea sa cumpar de la dezmembrari o piesa (CEM sau ce o fi, nu stiu), de pe o masina cu pilot automat si sa functioneze pe a mea?

Daca am scris prostii va rog nu dati cu pietre, dar 2382 ron pe un amarat de program :(

Sau daca stiti pe cineva in Cta-Buc.(pe o raza de 300 km fata de Cta), care ar putea rezolva problema la un cost rezonabil , va rog frumos sa ma anuntati.

PS. Stiti daca in afara de butoanele de pe volan, mai sunt necesare si alte instalatii conexe? am vazut undeva o pompa pt. ambreiaj, dar cred ca este pentru S40-ul model mai vechi. Mentionez ca motorizarea este 1.6 D.

Va multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic..

De ce nu ai cumparat maisna cu acesta optiune "Cruise Ctrl".Softul costa mult mai cu seama ca Volvo tine bine informatiile si nu sint mocca pe net precum alte marci.Exista servere cu acces platit si ai putea incerca acolo si vezi preturi.

Daca ar fi VAG , Opel ,poate s-ar gasi softuri mai mult sau mai putin originale, dupa net,banuiesc. :smile:

Si inca ceva ,acest soft nu este o simpla codare de casetofon sau cod de imobilizator ,de aceea este asa de ieftin si ca sa cumperi un Volvo "chel" ca ulterior sa ii faci udate de optionale este cea mai mare greseala financiara.Vorbesc de modele cel putin dupa 2006-2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

.....

......., dar 2382 ron pe un amarat de program :(

.......

Amărâtul ăla de program, cum spui tu, face mult mai multe. Şi pentru asta s-a investit în el o grămadă de resurse.

Nu-i o aplicaţie de telefon ce îţi dă random un horoscop - şi chiar şi aia nu e aşa simplă dacă vrei să meargă bine.

Orice opţiune pusă ulterior e cel puţin cu 50% mai scumpă.

Una este când un bec se pune în veioză în fabrică şi alta e când vine la tine acasă să îl schimbe. :)

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveam nevoie de sarcasm stiam unde sa ma adresez.In cazul in care nu ma puteti ajuta cu o informatie viabila, mai bine va abtineti.

Nu cred ca vine cineva din Suedia cu softul in brate pana in Romania, deci exemplul cu becul si veioza nu isi are rostul. Pot sa va spun sigur ca la VAG si implicit Skoda, instalarea unui cruise control aftersale este pe undeva pe la 500 ron, ai naibi soft-isti nemti, astia nu au investit resurse in soft si il dau asa, la un pret derizoriu.

Multumesc pentru informatii, dar rog pe cineva, mai informat sa-mi zica daca bat campii, sau se poate rezolva prin una din cele 2 variante?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dumi, suna la Casa Auto Iasi, la Primus si fa o cerere oferta. Sa-ti faca o factura proforma. Daca pretul este acelasi inseamna ca nu prea ai de ales. Ori te lipsesti de pilotul automat ori platesti suma ceruta. Dintre cei priceputi in softuri pe forum este Bogdan G. Dar nu cred ca te poate ajuta. Tot ce implica softul masinii se face doar la reprezentanta.

PS: la ce iti foloseste pilotul automat? Eu am pe masina si nu stiu daca l-am folosit de 5 ori. Daca ai drumuri lungi, autostrada etc atunci merita. Daca stai cu masina prin oras ...

Vorbim sambata si vedem. Poate da Exclusivul un discount. Nu cred ca va fi mai mare de 5-7% in cel mai fericit caz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta cu CEM-ul nu este buna pentru ca:

1. Daca schimbi CEM-ul trebuie sa schimbi si restul calculatoarelor de pe masina (adica toate), pentru ca nu o sa le mai recunoasca

2. Trebuie sa schimbi contactul si cheia (tot dupa aceeasi masina donatoare)

3. Masina ta o sa preia VIN-ul masinii donatoare

4. Ca sa faci aceasta operatiune, masina donatoare trebuie sa aibe cel putin aceleasi optiuni ca a ta, plus pilot automat

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ms frumos Ionut. Nu imi ramane dcat sa ma obisnuiesc cu ideea :smile:. @Ionut, era comod pentru drumurile Cta-B si Cta - Valea Prahovei,iti mai amorteste piciorul pe acceleratie, dar asta e.

O zi buna tuturor.

PS.Scuze. Acum mi-am dat sema ca sunteti 2 Ionuti :))

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dumi e practic cruise-ul eu il folosesc non stop , ideea este ca nu vei imbatrani alaturi de acest volvo , si urmatoarea masina o vei alege cu dotarile care iti plac .

inainte de a avea cruise conduceam (distante lungi) vara descult , si pui doar degetul mare pe acc si nu iti va amorti piciorul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au mai fost discutii legate de pilot si tot sume astronomice, le-a cerut si celorlalti, pentru soft ma refer. Deci nu cred ca vei avea sanse sa rezolvi ceva, sub 2000 de lei

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Incercati ca dupa ce primiti o oferta sa spuneti "e mult! se poate obtine un discount la suma aceasta?"

E posibil sa obtineti discounturi, dar nu va asteptati sa picati sub jumatate din pretul oferit initial, insa e posibila o scadere de 25-30 % din pret cred.

Bafta!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am spus cat costa softul polestar in suedia pt. Masina mea adica 760 euro vs. 1000 la noi , mi-au spus ca imi fac o diagnoza gratuit (si testare in mers au specificat) dar pretul de 1000 euro este ferm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor a gasit oferta de sarbatori la polestar cu 800 euro parca. Deci se apropie. Depinde de momentul ales.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai era la oferta cu 1000 euro , initial fiind 5400 lei , de la 180 la 205 Oare merita 1000 euro ?

La masina lui victor nu se poate pune polestar , sau cel putin eu asa am inteles

Share this post


Link to post
Share on other sites

De meritat nu stiu daca merita. Eu am masina cu motor mic

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De sarbatori la Primus erau mai multe oferte...printre ele si Polestar cu 800€, indiferent de motorizare

Sent from my iPad

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate la anul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now