BogdanG

Demontare/Montare saboti frana de mana XC70 (valabil si la S60/S80/V70)

20 posts in this topic

[attach=#]

1. se desface husa de la frana de mana

[attach=#]

2. se desface surubul de 10 aproape de tot

[attach=#]

3. se ridica masina pe cric si se da roata jos

[attach=#]

4. se desfac suruburile care tin etrierul

[attach=#]

5. se desprinde etrierul folosind metoda din pozele 5 si 6

[attach=#]

6. se desface surubul de 10 care tine discul de frana

[attach=#]

7. se agata etrierul, mare grija sa nu se rupa conducete si firul de la senzorul ABS

[attach=#]

8. se ciocaneste bine bine pana iese discul de frana

[attach=#]

9. ete ce se ascunde dupa disc :)

[attach=#]

10. sabotii vechi

[attach=#]

11. sabotii noi

[attach=#]

12. se monteaza arcul mic si distantierul pe sabotii noi

[attach=#]

13. pt a se desface sabotii vechi trebuie desfacut arcul blucucas, se impinge si se trage in lateral, invers se monteaza

[attach=#]

14. se monteaza arcul mare

[attach=#]

15. se monteaza discul de frana si se strange surubul de 10.

[attach=#]

Atentie, se strange surubul din poza 2 pana se intinde cablul, cursa manetei trebuie sa fie 6 clickuri, eu asa am reglat si nu greaca sabotii si frana tine bine .

SUCCES !!!

post-993-12877867312222_thumb.jpg

post-993-12877867314683_thumb.jpg

post-993-12877867316442_thumb.jpg

post-993-12877867318571_thumb.jpg

post-993-12877867320427_thumb.jpg

post-993-12877867322523_thumb.jpg

post-993-12877867324779_thumb.jpg

post-993-12877867328716_thumb.jpg

post-993-12877867331442_thumb.jpg

post-993-12877867334965_thumb.jpg

post-993-12877867342447_thumb.jpg

post-993-12877867347309_thumb.jpg

post-993-1287786734992_thumb.jpg

post-993-12877867352831_thumb.jpg

post-993-12877867355311_thumb.jpg

post-993-12877867357448_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos. detaliat, tot tacimul. Felicitari pentru "sharing"-ul experientei. Cu fiecare asemenea topic, devenim si noi , incet incet, un forum adevarat, cu aceste  DoItYourself-uri de valoare.

:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt multe chestii pe care le-am facut la masina da e al dracu de greu sa stai sa editezi pe forum, normal trebuia explicatie dupa fiecare poza, din pacate nu se poate si a trebuit sa redenumesc numele pozei ca sa incapa ceva explicatii.

Cel mai bine este de facut un PDF dar nu am softul necesar, oricum multe DIY se gasesc pe marile forumuri de afara.

ROG un admin sa faca o rubrica de DIY, eu nu am gasit si am pus aici dar posesoru de S60 sigur nu o sa caute la XC70 desi multe repere sunt identice .

Mai am ceva rezolvari pt pierderile de ulei servo la S60/v70/XC70/S80 care merita niste poze si explicatii dar nu stiu unde sa le postez, o sa le pun tot aici si vedem dupa cum si unde le mutam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo jupane !!!  :-*

Poate fac si eu un DIY cu asamblarea motorului  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga mare, ma suni inainte sa incarc bacteriile la NIKON :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

io vin cu(,)CANON-ul daca e nevoie....

am auzit eu ca nu prea tin bateriile la NIKON :)

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG se POATE explicatie dupa fiecare poza, foloseste cu incredere optiunea "ataseaza imagine in mesaj"

Te prinzi tu

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam' frumos, dragule. uite ca e bine sa vizitezi totul....  ;D

eu am 10 dinti la frana de mana. sotia nu poate sa o........ actioneze ca lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gaseste acel arculet "buclucas", cum l-a numit Bogdan, pe undeva? La mine s-a rupt unul (l-am gasit rupt in doua) si are o sarma care sa-mi tina sabotul, sa nu frece pe disc. Automat nici frana de mana pe roata respectiva nu mai tine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gaseste separat arcul, ai cod in vadis .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa-mi schimb si eu placutele pe spate, dar nu pot da jos etrierii din cauza celor 2 suruburi. Nu mai au floarea si nu le mai pot desface.

Aveti vreo idee de unde fac rost (doar) de suruburi trebuie ? Intentionez serios sa le tai cu autogenul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce le tai si reusesti sa le dai afara cauti niste suruburi care sa mearga acolo, daca vrei originale numai la Volvo si ai de asteptat dupa ele ca nu au pe stoc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa-mi schimb si eu placutele pe spate, dar nu pot da jos etrierii din cauza celor 2 suruburi. Nu mai au floarea si nu le mai pot desface.

Aveti vreo idee de unde fac rost (doar) de suruburi trebuie ? Intentionez serios sa le tai cu autogenul :D

Salut,

Poti folosi un extracor pentru suruburile care au capul tocit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce le tai si reusesti sa le dai afara cauti niste suruburi care sa mearga acolo, daca vrei originale numai la Volvo si ai de asteptat dupa ele ca nu au pe stoc .

Pai mi-e ca nu se gasesc asa usor si stau ca vita cu masina pe butuci :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok dar trebuie neaparat  papuci sau se pot schimba si in adidasi? ;Dprotectia muncii.arata-ne cum se fac lipiturile la rece de la ceasurile din bord,daca vrei binenteles

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha Ha Ha, nea Florine iti arde de glume ;D

O sa fac un DIY cu partea de amortizoare la V70, la XC70 am schimbat dar nu am apucat sa fac poze .

Cu bordul in alta viata poate, din asta traiesc nu pot sa-mi iau painea de la gura, ar mai fii si HU, RTI, calc ABS, climatronic, pica destule la V70. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha Ha Ha, nea Florine iti arde de glume ;D

O sa fac un DIY cu partea de amortizoare la V70, la XC70 am schimbat dar nu am apucat sa fac poze .

Cu bordul in alta viata poate, din asta traiesc nu pot sa-mi iau painea de la gura, ar mai fii si HU, RTI, calc ABS, climatronic, pica destule la V70. 

Eram sigur si precis ca nu ne arati,dar cat tin lipiturile la rece date de tine la un bord(ceasuri)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minim un an jumate, oricum acum am schimbat tehnologia si tin mai mult ca lipiturile facute de fabrica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sabotii la frana de mana cand se schimba?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand observi ca nu mai tine frana de mana sau cand se dezlipesc ferodourile de pe saboti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now