Guest cr3tu

Brosura V40/S40 engleza

80 posts in this topic

Cine stie cun pot face rost de o brosura (sau un PDF) in limba engleza cel putin pt V40?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai usor este sa cauti pe torrent un programel numit VADIS (Volvo Aftersale Diagnostic and Information System). este un iso de DVD si acopera absolut toate modele incepand cu 1922 (parca) si iti spune absolut tot. din pacate soft-ul in lb engleza este mai greu de gasit, cel in suedeza fiind mai accesibil dar si de neinteles. mai caut si, daca vrei, ti-l trimit.

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am una, un User's guide, daca asta e ceea ce te intereseaza... Daca nu, la un moment dat era pe www.volvotechinfo.com pe site un link catre un "Owner's Manual" in engleza... Zi-mi de ce ai avea nevoie si ma uit in al meu si-ti spun. Am manualul strict pentru modelul 2000, din 2001 s-au mai modificat lucrurile (faruri dublu optice, cotiera, mici modificari la consola centrala).

VADIS-ul il am si eu, iti pot da link-ul catre torrent, chiar cel in engleza, dar acela este doar un soft in care poti vedea mai mult cum iti poti REPARA masina (ansamblurile sunt "explodate" in subcomponente). N-am gasit nimic acolo de ce butoane sa invarti ca sa aprinzi farurile de exemplu sau unde poti gasi cricul. Si acopera intr-adevar o gama larga, dar din 1975 pana in 2005.

Bafta !

VADIS il poti lua de-aici :

http://torrents.thepiratebay.org/hashtorrent/3512164.torrent/VADIS_volvo.3512164.TPB.torrent

Mai caut manualul de V40 online...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu am in vedere schimbarea farurilor cu cele duble (model 2001) insa tre sa mai strang un pic cureaua.....De butoane am tras singur pana acum....:)

Mai am o lista de imbunatatiri care cuprinde:

- aparatori noroi

- perdeluta luneta

- profil de crom la portbagaj

- cd - changer

- cotiera

- semnalizatoare fata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelea nu sunt in brosura... Exista o alta carte separata de accesorii originale pentru V40/S40, si o am si pe-aia :D (sunt maniac). Cand ajung acasa, imi fac un pic de timp si-ti scot P/N-urile (codurile de lista) pentru ce gasesc pe-acolo (perdeluta luneta NU cred ca au), profil de crom la portbagaj (cum e ala ?) sigur n-au, e aftermarket.

Ok, dar in toate astea unde e blonda de 1.75 si 100cm in piept ?  :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blonda nu o s-o vezi....ca trag perdelele....:)

Nu-mi trebuie codurile....le am.....si am si lista de preturi de la volvo romania......exista si perdeluta (30850 661-7) si exista si profil crom (sunt modele pe strazi care au - 30620 996-6)

Numai bune,

Alt maniac..:)

PS1: binenteles, bara pentru a creste rigiditatea/stabilitatea masinii e si ea pe lista.

PS2: orice alta informatie din cartea ta cu bunatati e binevenita.....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Mersi mult de linkuri, am mai aflat cate ceva, insa asa cum ai spus "owner`s manual" intr-un pdf pt v40/s40 2001 nu am gasit, la Volvo am incercat si la service si la vanzari insa se pare ca au doar viteza de marsalier la noi in Baia Mare.

    Ex: dupa 2 luni am aflat cum pot bloca usile spate pt a nu fi descise din interior, si asta dint-o greseala, navigatorul...am stat jumatate de ora sa ii dau o destinatie, iar cand mi-au schimbat motorul bineinteles ca au luat borna jos de la baterie si trebuia sa stea 2 ore cel putin pe pozitia I la contact pt a cere codul etc etc.

    Toate acestea sunt prezentate in carte insa a mea e in germana si  :), e greu cu limba astora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca in arhiva cu DVD-ul pe care o gasesti pe Torrent exista si o procedura de inregistrare, cu tot ce trebuie sa faci. Daca nu reusesti, da-mi un PM si te ajut.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voiati reusit sa folositi optiunea search in Vadis?

Eu nu am reusit pana acum....si tare bine mi-ar prinde sa vad si eu piesele cum se leaga intre ele....:)

Any idea?

Thx,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa cauti "FREE TEXT" sau "PART DESCRIPTION". Default e sa cauti dupa PART NUMBER.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut pe toti membrii acestui forum, si banuiesc ca in acelasi timp si posesori de volvo

Astazi m-am hotarat in cele din urma si dupa adanci sapaturi ca voi achizitiona un volvo s40 (luni sper sa merg cu ea), si cum este normal am inceput sa caut documentatie....Astfel am descoperit acest forum, iar dupa ce l-am "frunzarit " am ramas foarte placut impresionat. Felicitari !

Am descarcat "brosura", am urmat indicatiile de instalare din acel fisier .doc, dar cu toate acestea cand incerc sa deschid programul (dupa ce l-am instalat desigur) imi apare o fereastra cu un mesaj de eroare "...Data not completely installed, please check instalation or reinstall!". Este vreun bug al acestei variante iso sau am pierdut ceva din vedere ?

Catalin

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Catalin si bine-ai venit ! :)

Acea "brosura" este de fapt un intreg manual de service si catalog de piese ;D - daca te referi la VADIS.

Programul trebuie instalat TOT-TOT pe hard-disk (ocupa cam 5-6GB) ca sa iti mearga ! Nu stiu daca l-ai scris pe CD sau ai folosit un emulator de CD virtual, insa tot ce stiu este ca e CRITIC sa dai data la calculator inapoi si sa instalezi si "baza de date" pe HDD. Altfel nu doreste.

Daca inca ai probleme incercam sa te ajutam !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit reinstalandu-l. Nu stiu prin ce momente de cumpana a trecut pcul meu prima data, dar acum functioneaza.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Vadisul nu reusesc nimic, linkul catre torent imi deshide doar o optiune de unde pot salva un document de 21kB. Va rog sa imi dati ceva instructiuni folositoare. 10x.

Inca o intrebare Vadis = VIDA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

VIDA este un VADIS mai nou. Documentul de 21kb trebuie sa-l incarci intr-un client numit BitTorrent sau BitComet si abia cu ALA vei lua ISO-ul.

Cauta pe google "BitTorrent" si afli tu ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca tot a venit vorba, gasim un torent si pentru VIDA ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista si nici nu va exista. VIDA este un sistem complex si centralizat. Practic nu mai exista CD de instalare ci pe baza unui abonament ti se permite sa te conectezi la EI in Suedia, unde totul este sub forma de pagini WEB. Pa-pa manual de-acum incolo. Macar il avem pe-asta pana in 2005 ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

10x Alex, am reusit, sper sa vina, daca ma impotmolesc voi cere din nou ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No problem, daca mai ai intrebari, sunt bucuros sa te ajut !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep, am reusit din prima urmind instructiunile, e fainut, mai trebuie sa stii si sa cauti si te descurci. 10x 4 all.

Am si un VCT2000 update pe acolo, este softul pentru masina?

Daca stiti ceva ponturi pt programul asta sunt bine venite.

Vadis-ul are ceva optiune de update sau update-ul e VIDA? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep, am reusit din prima urmind instructiunile, e fainut, mai trebuie sa stii si sa cauti si te descurci. 10x 4 all.

Am si un VCT2000 update pe acolo, este softul pentru masina?

Daca stiti ceva ponturi pt programul asta sunt bine venite.

Vadis-ul are ceva optiune de update sau update-ul e VIDA? :)

VCT2000-ul este interfata de comunicatie cu masinile (si care costa de la 6-7000Eur in sus). VIDA este atat noul nume pentru VADIS cat si softul de comunicatie cu VCT2000-ul. Din pacate la VADIS 2005 s-a cam oprit accesul nostru la manuale de service pt. ca accesul la VIDA este acum EXCLUSIV online, pe baza de username si password. Asa ca...  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now