Roberto

Ce tip de stergatoare aftermarket pt S40 ?

90 posts in this topic

Credca si-au dat duhul stergatoarele mele dupa atat timp si atatea diferente de temperaturi, cel de pe partea soferului a inceput sa lase o dara, i-a venit timpul...

Problema e ca nu stiu ce tip sunt si unde gasesc inlocuitoare si care sunt mai bune, chiar nu am avut de-a face cu stergatoare pana acum.

Nu am chef sa comand de pe ebay originale, vreau sa imi iau de aici si cat mai rapid.

Am vazut ca ar fi echivalent cu Bosch Aero sau Bosch Aero Twin sau ceva de genul dar am vazut mai multe modele si marci, care sunt mai ok si ce preturi au stergatoarele in ziua de azi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e pana in 2005 masina am eu nenea... da si tu o intrebare ca nu-tzi pica space-u'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu. MC, da un pret!

Share this post


Link to post
Share on other sites

270 originale si 175 de la Valeo Silencio X-Trim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare atentie la sistemul de prindere, eu am patit-o...pana n-am vazut n-am cumparat :)

Am cautat in toate benzinariile posibile Bosch Aero Twin si n-am gasit neam... Pana la urma am gasit la un magazin de piese auto stergatoare Valeo. Au costat 170 lei si sunt multumita de ele. La reprezentanta nu va mai spun cat costau  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

270 originale si 175 de la Valeo Silencio X-Trim

Hmmm... Mai stau putin cu astea pe care le am acum  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Difera modelul prinderii, se gasesc si din acelea, cam tot ala e pretul

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai mar interesa si pe mine undele tip lamela asa cum le am acum, sa am de rezerva ca sigur la iarna o sa se strice astea de acum si sa-mi pun altele noi la priavara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

originale eu am luat cu 130lei.made in belgium cu lamele siliconate identic cu alea de pe ea.

roberto :am luat din timisoara de la firma klemat.daca vrei iti dau nr baiatului care preia comenzile

la mine in oras este magazin care aduce originale cu 150lei.

adevarat ca eu le am cumparat acu 1an

Share this post


Link to post
Share on other sites

la reprezentanta in constanta stergatoarele originale made in belgia costa 250 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ thor4ever :  Zi-mi te rog cum se numeste si unde e magazinul din sebes care aduce stergatoare originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mondexpert...nr tel 0740286070

eu am avut focus 2 inainte si pt el le am comandat.si intre timp am avut accident si am luat s40.dar se potrivesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur sunt originale la 130 lei, thor4ever ?......am trecut pe la reprezentanta si cele originale costau 260 lei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da mai.is comandate din germania.100% originale.din cauza numelui VOLVO ii pretu asta.du te la ford sau alta marca din categoria s40 ca folosesc identic aceleasi stergatoare si acolo originale is mult mai putin.si de dincolo chiar si mai eftin.cum ziceam eu le am luat cand Euro era mai mic si acum 1an.daca nu ma insel au fost 30E cu reducere pt mine ca l stiam pe baiat.dar in magazinul mentionat mai sus mi s-a zis 150lei (40E)cam acum 1an.

daca vrei pot sa ma duc sa intreb la ce pret aduc(normal originale)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred ca mai are cum sa coste atat in zilele astea...la aprox 170 ron se gasesc Valeo/Bosch acum...si chiar si acum 1 an in urma...cam ieftine pt a fi originale..dar cine stie

pt cei pana in 2005, inclusiv ,codul este:574378-valeo sau 3397118953-bosch

Share this post


Link to post
Share on other sites

zi mi atunci te rog de ce cand mergi la revizia obligatorie de garantie sa zicem la 20,40mii la volvo platesti triplu ca la ford.eu am avut 4 ani focus 2 tdci .de la 0 km pan la 95 mii de cate ori am facut revizia schimband doar filtre ulei aer polen motorina plateam 6mil.sa zica careva cu volvo cat plateste.apoi du te frumos si vezi la piese import cat costa filtrele:focus vs s40.identic acelasi pret si crede ma ca stiu ca la motoarele 1.6 diesel sunt identice..acum zi mi de ce eu am platit 6mil si altcineva cu s40 peste 15mil.DOAR FIRMA.si cat timp sunt prosti care merg la reprezentanta si dau banii treaba merge.asa ca sa sti ca gasesti piese originale la pret muuuuult mai mic la cat ti se ofera pe piata romaneasca.

ex concret:am fost nevoit sa schimb rulment dreapta spate:Preturi la piese originala :bucuresti 12-14mil,timisoara 9-10mil,sebes-alba 8,5-9mil.asa ca am apelat la un amic din germania care lucreaza la service opel-mercedes si mi l a trimis cu 6mil.original.vezi si tu cat ii diferenta.concluzie:romanii te fura de nu te vezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai inteleg nimic:stergatoarele care le-ai luat cu 150ron erau ford sau volvo???

...da,probabil gasesti piese la pret mult mai mic decat pe piata romaneasca,dar cel mai probabil piese luate/date pe sub mana...oricum ma depaseste situatia...nu cunosc preturile de afara,dar cred ca la Volvo sunt oricum destul de piperate ca si aici

...anyway...e normal sa platesti firma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ford erau..si se potrivesc la volvo..au aceasi marime si sistem de prindere.pe cutie scrie ford permium,made in belgia.iar rulmentul nu a fost pe sub mana.a fost cumparat cu chitanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un volvo c30 din 2008 si ma chinui de ceva timp sa gasesc niste stergatoare, in primul rand nu gasesc tipul de stergator de care am eu nevoie are o prindere cu buton pt eliberarea stergatorului si nu gasesc sa cumpar direct 3 stergatoare pt masina mea.Ar fi ok si niste lame si sa le schimb eu dar nu gasesc pe marime adik am gasit unele da erau prea inalte si faceau ca naiba pe parbriz trebuie lame pt tipul potrivit de stergator. Daca stie cineva unde as putea gasi inafara de reprezentanta unde costa mai mult dekt enorm as fi recunoscator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene sectiunea ''Hai sa ne cunoastem!'' iti sta la dispozitie.apoi poate vei primi si niste raspunsuri.Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap..gata m-am inregistrat oficial..nu stiam de aceasta chestie ..dar acum am faqt-o..:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg cum s-au putut strica asa rpd.a mea este din 2005 si sunt tot alea,si inca merg ok.sterg f bine doar ca atunci cand nu este destula apa pe parbriz mai scartaie.la fel si pe ff2 dinainte tot 4 ani au tinut si mai mereau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au fost folosite si atunci knd era gheata pe parbriz pt indeparatarea ei (nu de mine) si s-a ciupit lama si acuma lasa dare asa multe pe parbriz si nu mai sterg eficient ...dupa ce sterg odata apa inca ramane..si nah nu am ce face tre sa le schimb..da cautam o varianta mai buna decat volvo bucuresti si preturile lor...da nu am gasit ce trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vb cu MC poate te ajuta el ;)

Si la mine se apropie de ''sfarsit'' exact din acelasi motiv,gheata de asta iarna+folosirea lor(adica lenea de a curata parbrizul inainte sau de a astepta sa se dezghete singur ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now