Roberto

Ce tip de stergatoare aftermarket pt S40 ?

90 posts in this topic

Pai...

Valeo nu are negreala,dar face zgomot,spoiler ingust...Poate am prins eu un exemplar nasol...

Bosch are negreala,dar nu face zgomot,spoiler mai mare...Acelasi pret cu Valeo...Dar imi e frica ca acest grafit se va duce repede si apoi sa nu inceapa sa scartaie...

SWF nu are negreala,nu face zgomot,spoiler la fel de ingust ca si Valeo,DAR E MAI SCUMP...De fapt SWF si Valeo s-au incuscrit,deci ar fi cam acelasi lucru,dar mai scump...

Sunt in dubiu acum,dar daca Vita_Fresh zice ca merge bine Boschul,o sa raman pe Bosch...Daca fac figuri,imi cumpara el altele :D

@Trancenergy:poate avea gheata pe el?

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb ca si eu vreau sa le schimb in primavara. Am Bosch de aproximativ 3 ani si jumatate. De cateva luni, mai exact de prin octombrie - noiembrie au inceput sa nu mai dea acelasi randament, in acelasi timp incepand sa se rupa usor usor cauciucul in capat. Prin urmare, cred ca voi ramane si eu tot pe Bosch :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu isi fac treaba, dau o tura doua prin oras si iti fac eu rost de vreo 2-3 seturi :-p

Cand am luat masina avea originale pe ea si au tinut si alea vreo 2-3 ani si aratau la fel ca Bosch-urile, deci tind sa cred ca tot Bosch erau.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am experimentat mai multe brand-uri (Valeo, Piaa, Bosch) si am ajuns la concluzia ca Bosch sunt cele mai bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch am si eu din vara , sunt foarte bune inca , inainte foloseam ceva lamele cu grafit (15 lei) dar in jumate de an scartaiau si parca nici nu stergeau bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Trancenergy:poate avea gheata pe el?

si dupa 8 ore de stat in parcarea subterana? nu era gheata, ca il curatasem. Calitate indoielnica, lucruri sa tina cat mai putin, societate de consum.

Mizeria luata din auchan sterge la fel ca valeo cand era nou, si nici zgomot nu face. Diferenta este doar la scor, 3 lei versus 120

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeo Silencio X-trim (100 lei) mi se par mai proaste decat stergatoarele OEM (produse de Bosch) care erau deodata cu masina (6 ani).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun...Bosch-urile schimbate iarna trecuta dau semne de oboseala...deja lasa dare...partea buna e ca darele sunt la extremitati,si nu ma incurca momentan...

Tura urmatoare voi reveni la Valeo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi experienta o am si eu cu bosch , m-au tinut cam 2 ani , acuma ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 20 de lei la o pereche de stergatoare care tin 1-2 ani, nu merita sa cumperi altceva decât originale Volvo. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Daca va incumetati sa schimbati voi personal lamela stergatorului, vedeti ca exista de cumparat doar lamelele si eu chiar am nimerit niste lamele de foarte buna calitate. Nu-mi mai amintesc exact ce marca erau si nici de unde naiba le-am cumparat, stiu doar ca am dat circa 7-8 lei pe 1 set de lamele pe care le-am montat singur pe niste stergatoare si sterg inca foarte bine, desi sunt la al 3-lea sezon pe masina. Atentie, nu erau lamele ieftine, cele ieftine se invarteau pe la 3 lei / set.

Montajul e relativ simplu, va prindeti imediat cum sta treaba, ideea e sa aveti niste scule cat de cat la indemana, putina indemanare si rabdare. Atentie doar sa nu ciupiti sau deformati buza lamelei care vine pe parbriz si sa introduceti lamela pe stergator exact pe ghidajul potrivit (vedeti cum era prinsa cea originala), altfel le stricati.

Decat sa dati cine stie cat pe stergatoare originale sau AM Bosch, Valeo, etc., mai bine incercati varianta propusa de mine. Costurile sunt minime si e relativ distractiv sa schimbi lamelele. Eu mi-am belit putin degetele pana m-am prins de toate schepsis-urile insa nu mi-a parut rau, am avut o senzatie de maxima multumire cand am desavarsit capodopera si am vazut cat de bine sterg.

Succes!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erau cu grafit ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Cristi, cu grafit insa era ceva de calitate superioara, 100% nu era grafit de "targ Vitan (AutoVit)", nu vand aia asa ceva nici in visele lor cele mai umede.

Stau si acum sa-mi storc mintile de unde am cumparat lamelele respective. Daca-mi amintesc bine predomina galbenul pe ambalaj. Mi-au sarit in ochi imediat prin rafturi si apoi am observat ca erau cele mai scumpe lamele din tot ce era expus in raft. Nu-mi amintesc nici brandul din pacate ca sa va dau un indiciu despre ce sa cautati. 

Oricum, sunt la al 3-lea sezon si inca isi fac treaba foarte bine, exceptand o foarte mica mica bucatica din partea de jos a stergatorului de la sofer unde nu-mi bate mie bine stropitoarea de parbriz si acolo a sters mai mult pe uscat => lasa niste dare mici de la uzura prematura a lamei cred. 

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am procedat si eu ca tine , cu lamele , tot ceva cu grafit mi-am luat , erau ceva mai lungi(necesitau taiere) , au costat 15 lei , dar in jumatate de an scartiau , si nu mai stergeau . 

Dar bosch de 130 de lei (nu imi amintesc cu exactitate pretul) au tinut 1 an , dar am facut putin peste 50 k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now