d_mitrea

Stie cineva cum se rezolva sticla de la faruri matuita?

52 posts in this topic

Am nevoie de sugestii pentru sticla de far (cred ca sunt de plastic) matuita la un XC90, cineva zicea ca se lacuiesc?! dar eu nu cred ca va rezista, sau alte variante ca se trateaza usor termic..., ati mai auzit ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Exista prin supermarketuri un polish special pentru sticla si plastic.nu stiu cat de bun este pentru ca nu l-am incercat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie intii sa identifici exact materialul. Daca este policarbonat sau plexiglass. Sint solutii diferite. Daca e plexi gasesti la Sellgros un tub verde, nu mi-aduc aminte cum se cheama, arata ca pasta de dinti oarecum si costa in jur de 30 roni care este special pentru plexiglas. Oricum incearca inainte pe un colt. Se freaca foarte mult pina iese fain, da iese. Asa ca spor la frecat... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei sa te convingi incearca cu o pasta de lustruit pentru caroserie (3Mfina la mina)daca nu da o fuga la un service ce il cunosti ,si face si vopsitorie si roagal sa tile lustruiasca ,merge sigur,dar cu o masina de lustruit cu reglaj eletronic al turatiei ,ieu deja leam facut avind aceiasi problema,bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe la accesorii auto (spume de tapiterii, cirpe, aditivi, polishuri, etc)

@Catalin: Ai idee pe la ce raion?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se foloseste solutie 3M si ies ca noi, daca se ia lacul la polish atunci trebuiesc iar lacuite .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa caut pasta de lustruit pentru caroserie 3M? Exista prin supermarketurile noastre de c..t ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU este produs de supermarket, cauta la mag de piese auto sau mai degraba la mag specializate in vopseluri auto .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar daca este zgariat se foloseste smilgher ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, voi vorbiti cumva de Xerapol?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu bre, vorbim de 3M adica cel mai bun polish din lume .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu bre, vorbim de 3M adica cel mai bun polish din lume .

Produsele 3M sunt demetiale, dar spune-mi daca stii unde gasesc si eu un magazin in Romania, sau un magazin online ceva, caut si eu ceva produse de la ei si in Arad nici urma de 3M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in capù` strazi, toata gama 3M de la bureti la smilgher ;D

Online nu gasesc nici eu dar sunt magazine si in Arad stai linistit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea bogdanu'... e SMIRGHEL, nu SMILGHER, asa cum e MARSHARIER, nu MASALIER... si PORTBAGAJ, nu "BORPAGAJ" cum i-am auzit pe unii... ;D

Pupa tata...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma scuzati domnu ;D

Da io tot porcbagaj am nu portbagaj .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am rezolvat cu polish. Iese fain dar sa ai grija cum freci. Si trebuie frecat nene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma tata tiam mai zis si cred ca teai convis nu spun povesti sint tinichigiu -vopsitor  in italia de 10 ani lucrez aici si nu te invat prostii dute in un service mai calumea da la baieti de o bere si tile fac noi cu masina de lustruit ,bafta la cautat ca in moluri nu gasesti 3M sint produse care se vind numai prin reprezentanti si orcun nu iti convine sa cumperi un produs care e la 1 lt si costa cam mult pentru 200g cit iti trebuie tie  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logic ;D

Costa 180 RON 1L si este nevoie de toate cele 3 sticlute, abraziv, mediu si fin. Deci sa dai 500RON + inca 200 pe bureti pentru a face 2 faruri este cam absurd.

Eu am baiat care la face cu 50-100 RON, lucreaza cu 3M si le face foarte bine ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca m-as risca sa incerc cu displex, solutia aia de lustruit ecrane de mobil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Catalin: Sa inteleg ca a iesit treaba si cu pasta de supermarket ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut la un prieten care a folosit si a iesit ok. Xerapol se cheama cum a zis Alf.

@Catalin: Sa inteleg ca a iesit treaba si cu pasta de supermarket ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu XERAPOL am rezolvat si eu un far care avea cateva zgarieturi capatate in urma unui usor acrosaj. Dat cu jmirghel de la 800 pina la 2000 si pe urma xerapol si frecat calumea. Transpiri de inebunesti, faci scurta la mana, dar iese pina la urma.  ;D Cu o masina de slefuit cred ca ar fi fost mult mai usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now