Roberto

Toate cauciucurile s-au distrus ! De ce ?

42 posts in this topic

Am aflat in sfarsit de ce vibreaza masina mea intr-a 1-a si a 2-a pana la 50Km\h, dupa o gramada de verdicte si dupa ce eram inmpacat cu ideea ca trebuie sa strang cateva zeci de milioane ba pe planetare, ba pe tampoane, ba chiar volanta bimasica.

Am fost la un nene care stie meserie la o vulcanizare si........toate 4 rotile bat pe verticala, adica ca si cum ar fi ovale. Din 4, la 3 bate din cauciuc, la una singura bate putin si janta.

Sunt gume noi care nu au nici 1an luate de afara, cu care este adevarat ca am umblat ceva si vara, marca BlackHawk, nu stiu cat de bune sunt din punct de vedere calitativ dar sa se duca toate in asa hal...dezastru.

Imi vibreaza masina foarte nasol, acum am vb cu cineva sa imi iau niste gume all-season ca nu vreau sa mai merg asa cu ea cine stie ce rulmenti mai distrug, e destul ca am mers destule luni cat timp am tot incercat sa ii dau de cap.

De la ce credeti ca s-au facut asa ? Sunt pur si simplu vai de prastia lor de proaste sau e ceva de la masina? ceea ce ma indoiesc, nu vad logica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt niste cauciucuri proaste + drumuri proaste = combinatia perfecta.

Eu am la XC niste Goodyear NCT5 allseason si sunt la fel de gunoaie ca ale tale si costa de 3 ori mai mult.

Recomandarea mea e sa iei separat gume de vara/iarna, este cea mai buna afacere si iti recomand sa iei ceva de firma.

Nu o sa mai ai astfel de probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat si eu pe siteul lor. E prost facut, n-am reusit sa vad gama de produse asa ca am lasat-o balta. Chiar daca par a fi americani, sa stii ca au si ei junghiurile lor.

E foarte posibil sa fie de la cauciucuri, mai ales daca au fost cumva resapate.

Pentru anvelope un site bun este cauciucuri direkt, o sa vezi o gramada de review-uri, asa ca iti poti face o parere despre ceea ce vrei sa iei,

Parerea mea este ca la capitolul asta nu trebuie sa te zgarcesti, cauciucurile reprezinta elementul cel mai important in a ajunge teafar la destinatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ati linistit, credeam ca cine stie din ce cauza s-au facut asa.

Erau noi, ma rog le-am luat noi, sunt de iarna, de fapt mi le-a adus o cunostinta, si eu am fost sceptic in privinta lor cand am vazut marca asta BlackHawk ca nu am gasit nimic si eu despre ele pe net.

De zgarcit nu m-am zgarcit cam dat peste 400 de euro pe ele

Am sa imi iau acum unele de iarna, probabil Vredstein Wintrac la recomandarea lui BiriV, apoi cand vine primavara\vara unele de vara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca si GoodYear UltraGrip 7. Eu am si sunt deosebit de multumit de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E posibil ca anvelopele tale sa fie vechi ca an de fabricatie si sa le fi cedat structura.Am patit exact ca si tine la fosta masina cu toate ca am avut pe ea anvelope Continental, dar statusera vreo 3 ani prin cine stie ce depozit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce indice de viteza au? Sa nu fi fost cumva resapate. De vara  iti recomand Continental Sportcontact2 cu indice Z de viteza, le am de un an si ceva si sunt super-multumit de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe gunoaiele astea la DOT scrie UXU9 3106  ??? ??? ???

Deci au stat prin depozite din 2006 pana la sf lui 2008 cand le-am luat eu cu vreo 450 de euro ? ai ardale' faraon.

Asta e, nici cunostinta mea nu s-a priceput, desi e neamt de-al lor, deci isi dau si nemtii tepe unii la altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Deci au stat prin depozite din 2006 pana la sf lui 2008 cand le-am luat eu cu vreo 450 de euro?...

Anvelopele, ar fi fost in regula.

Nu cumva au fost de iarna?... Parca asa imi amintesc! Daca au fost de iarna si ai facut cu ele vreo 2.000 km, nu trebuie sa te mire ca s-au stricat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De iarna sunt da !

Stiu ca se uzeaza daca umbli vara cu ele si sunt praf la aderenta dar chestia e ca nu s-au uzat mai deloc, aderenta ioc nici vara dar nici iarna.

Nu stiu, oricum am vorbit cu cineva sa imi aduca cat de curand un set de iarna.

Numai ghinioane am eu cu rotile, mi-am indoit jantele din cauza idiotilor de muncitori care au lucrat la sinele de tramvai pe un pod si au lasat o pavela pe banda 1, mi-am rupt si sarma in 2 gume de vara care mai mergeau cel putin o vara intreaga, acum s-au facut praf si gunoaiele astea canadiene ( cica made in canada ) si am si o janta indoita iarasi.

Imi iau jante de tabla, nu ma intereseaza cum va arata masina  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De iarna sunt da !

Stiu ca se uzeaza daca umbli vara cu ele si sunt praf la aderenta dar chestia e ca nu s-au uzat mai deloc, aderenta ioc nici vara dar nici iarna.

...

1. Cauciucurile de iarna, vara au aderenta mai buna decat cauciucurile de vara dar, nu se pun pentru ca se uzeaza vazand cu ochii.

2. Te-ai uitat pe suprafata de rulare si ai spus ca nu s-au uzat dar, folosindu-le vara se distrug si insertiile care duc implicit la deformarea anvelopelor direct proportional cu temperatura la care sunt expuse.

P.S.

Eu am vrut sa-mi tin anvelopele de iarna pe balcon in saci dar, cand a auzit cel care mi le-a schimbat, m-a atentionat ca trebuiesc tinute intr-un loc cat mai racoros. Pe balcon, in niciun caz iar despre cauciucurile de vara mi-a spus ca trebuiesc depozitate intr-un loc peste limita inghetului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Numai ghinioane am eu cu rotile, mi-am indoit jantele din cauza idiotilor de muncitori care au lucrat la sinele de tramvai pe un pod si au lasat o pavela pe banda 1, mi-am rupt si sarma in 2 gume de vara care mai mergeau cel putin o vara intreaga, acum s-au facut praf si gunoaiele astea canadiene ( cica made in canada ) si am si o janta indoita iarasi.

Imi iau jante de tabla, nu ma intereseaza cum va arata masina  ;D

Ti-ai indoit jantele din aliaj din cauza drumurilor MADE IN ROMANIA si vrei sa-ti cumperi jante din tabla. Eu am distrus un S 60 (de 4 ani) din cauza drumurilor si... ce ar fi trebuit sa-mi cumpar?

Nu mai gandi asa. O sa fii mai atent, sa poti anticipa pericolele din drum si o sa ai masina incaltata tot cu jante estetice.

Revenind la ... canadiene, ti-am spus de ce ele n-au avut nicio vina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-ai indoit jantele din aliaj din cauza drumurilor MADE IN ROMANIA si vrei sa-ti cumperi jante din tabla. Eu am distrus un S 60 (de 4 ani) din cauza drumurilor si... ce ar fi trebuit sa-mi cumpar?

Nu mai gandi asa. O sa fii mai atent, sa poti anticipa pericolele din drum si o sa ai masina incaltata tot cu jante estetice.

Revenind la ... canadiene, ti-am spus de ce ele n-au avut nicio vina.

Un Tanc ? :))))))

Da adevarat ce zici tu, dar eu tot sunt de parere ca sunt niste gunoaie, uite de exemplu am un prieten de familie cu un Chevrolet ( ma rog Daewoo ) Captiva care tot pe gume de iarna umbla de 1 an si ceva, s-au uzat dar nu s-au ovalizat in halul asta, ce-i drept sunt Michelin nu....vulturul negru  ;D ;D cu am eu.

In orice caz nu mai are importanta, bine ca le-am dat de cap ca ma pregateam sa schimb planetara fata dreapta sau cine stie ce..

Ms tuturor de sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

... mai gandeste-te, si compara motorul tau cu al lui, el sigur nu are T5; conteaza si greutatea si drumul. Am fost anul trecut in Arad si drumurile..., nu erau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai mers pe macadam e normal. Se rup armaturile din cauciuc si se ovalizeaza. Am patit-o si eu dar nu cu toate. Eu am pe masina Michelin, le-am pus acum 30 si ceva de mii  de km si n-au nici pe dracu. Cred ca nici nu le-am mai umflat de-atuni :D si merg de rup. Mi le-a recomandat un prieten care vinde gume si aa avut  dreptate. Super cauciucuri. Sint de vara all seazon dar le-am pus iarna trecuta. N-am avut nicio problema sa raman pe undeva. Si cred ca am dat pe ele cat tine, daca nu ma-nsel... ;) Bine cu discounturi si alte alea,  dar cit pot sa fie astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cauciucuri ieftine, calitate , pe masura.

nasol e faptul ca mori si daca e criza !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauciucurile se uzeaza, nu se deformeaza decat daca sunt proaste.

Exemplu: Vredestein Sportrac 2 nu este o anvelopa stralucita ca performante dar tine excelent la bubuituri. Gura de canal -> janta indoita -> anvelopa nevatamata la profil 45. Continental in schimb se face zdrente. Aici mai sunt si alte conotatii... Continental se fabrica si la noi sau la turci, dar si in Germania. Profilul este identic... materialele nu.

Daca vreti si performanta pentru vara indreptati-va spre Dunlop, iar pentru iarna spre Toyo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Daca are mai mult de 3-4 ani  atunci este radiera.Iei orice cui  ,se taie in orice .Pirelli ,Firestone si Uniroyal  le-am gasit ca fiind  ok..Continental sint f. sesnibile la socuri primite mai cu seama daca au protectie pt.janta xl,Fr.Sint in Germania cele mai uzuale ,comune. Totusi Yokohama ramin ,dar nu prea sint la indemina .Parerea mea.

  Dar Victoria sau Danubiana  nu erau bunee!!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauciucurile se uzeaza, nu se deformeaza decat daca sunt proaste.

Exemplu: Vredestein Sportrac 2 nu este o anvelopa stralucita ca performante dar tine excelent la bubuituri. Gura de canal -> janta indoita -> anvelopa nevatamata la profil 45. Continental in schimb se face zdrente. Aici mai sunt si alte conotatii... Continental se fabrica si la noi sau la turci, dar si in Germania. Profilul este identic... materialele nu.

Daca vreti si performanta pentru vara indreptati-va spre Dunlop, iar pentru iarna spre Toyo.

complet fals !

cauciucurile proaste asa sint ele si nimic mai mult !

cu cit sint mai ieftine cu atit sint mai proaste ! deci faceti-va socotelile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

vrei sa mergi ca un om normal : 3-4 milioane cauciucul(vara , iarna)

vrei sa mergi tare (8-10 mil cauciucul)

vrei sa fii mama omida , 15, si peste ! (caucicul)

esti in criza,250.000 cauciucul  si pina la 500 luminari !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci eu nu stiu ce continental ati avut voi, dar ale mele, cu protectie de janta, 205/50/zr16 n-au nici pe dracu dupa 20000+ km de gropi de romania, inca nu bat la 200+ la ora. Cum a zis iuli, cat dai atata face, cauciucurile de vara rezista iarna, alea de iarna vara no way, mai ales daca-s marci consacrate-n cambodgia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

continental sint PROASTE !

nu meria !

(scuze xydexter) n-au raport calitate pret ! si nici nu sint prea performante. relativ la curse.

a se observa ca NU SPUN care sint mai bune ! cautati si veti afla !

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai de ce sa-ti ceri scuze, eu asa am luat masina, incaltata cu ele si am fost multumit , nu le promovez, nu am actiuni la continental  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt destul de multumit de Continental. Am luat o groapa pe la 90-100 de am zis ca se rupe roata si anvelopa nu a avut nici pe naiba. Oricum dupa acea experienta am mai mers 6-7000 cu ele.

Prefer totusi Michelin. Cele de iarna sunt Michelin si sunt mai mult decat incantat de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now