moto_marius

Amazon

17 posts in this topic

Cam de o luna am cumparat si eu un Volvo Amazon din 1968. Masina e in stare buna, adusa din Suedia, am noroc ca tapiteria e foarte ok (comparativ cu ce am mai vazut pe net). E in stare buna, dar trebuie putin reconditionata. Ca timp as estima in jur de 6 luni (parere personala).

Am inceput deja sa cumpar piese ptr reconditionare. Problema e ca le gasesti greu si sunt si scumpe, dar cred ca va merita investitia.

Sper sa va placa. Si cand va fi gata si inmatriculata sa ne vedem la o intalnire Volvo.

post-3408-12877870628756_thumb.jpg

post-3408-12877870629791_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru initiativa! :thumbsup2:

Mi se pare mie sau a doua poza e facuta la polus in Cluj? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie . Are un farmec aparte . Bine-ai venit in club .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sweeet, I love classics

Nu ezita sa apelezi la mine daca ai nevoie de ceva de pe ebay, te ajut cu cea mai mare placere mai ales pentru un oldie  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam de o luna am cumparat si eu un Volvo Amazon din 1968. Masina e in stare buna, adusa din Suedia, am noroc ca tapiteria e foarte ok (comparativ cu ce am mai vazut pe net). E in stare buna, dar trebuie putin reconditionata. Ca timp as estima in jur de 6 luni (parere personala).

Am inceput deja sa cumpar piese ptr reconditionare. Problema e ca le gasesti greu si sunt si scumpe, dar cred ca va merita investitia.

Sper sa va placa. Si cand va fi gata si inmatriculata sa ne vedem la o intalnire Volvo.

masina arata super ...pe aceasta am vrut sa o cumpar eu dar mi-ai luato inainte ;)) ..felicitari pt achizitie ..sunt curios cum merge masina ?e ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoasa. Felicitari.

Odata si odata am sa imi iau si eu un Volvo mai vechi. Inca nu stiu modelul, dar va fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari! Cum ai ajuns sa o achizitionezi?

Off. @Rebelu, te rog ia un P1800. De cand visez sa merg si eu cu modelul asta...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi interesant de stiut, cat/cum a fost masina, de unde a luat-o si mai ales daca exista taxe pentru inscrierea in circulatie in Romania.

Poate mai sunt doritori care ar putea invata din experient ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc ptr urari. sper sa fie gata conform asteptarilor.

masina a fost cumparata din cluj si a 2a poza e facuta la polus unde a stat ceva vreme (3 sapt am stat eu in concediu medical si cand m-am intors era tot acolo).

@Roberto: mersi de ajutor. am si eu cont pe ebay in germania (am lucrat acolo 1 1/1 ani si am vazut ce inseamna ebay); daca aduci din UK sau USA as putea apela la tine?

@drakula97: merge ok, mai e ceva de munca la ea, dar sper ca efortul sa se merite.

@Victor: un prieten are un 142 si mi-a trezit si mie pasiunea ptr oldtimer. as fi vrut sa incep cu un PV, dar Amazonul era deja in RO si am zis â€de ce sa nu il iau?â€

@Maurice: masina e in stare buna dpdv tehnic si electric. optic mai trebuie lucrat la ea (inclusiv revopsita). taxa de poluare ar fi imensa (aprox 5000 Euro) deoarece e NON-Euro. Eu vreau sa o inmatriculez ca vehicul istoric si de aceea folosesc doar piese originale la restaurare.

Deocamdata sunt in faza de achizitii piese care la prima vedere lipsesc sau trebuie inlocuite. Etapa a 2a va consta in a lua totul jos de pe ea, etapa a 3a vopsitul, iar in ultima etapa toate piesele isi vor gasi din nou locul pe masina. Etapa a 2a sper sa inceapa inainte de Craciun, iar etapa a3a sper sa inceapa in ianuarie.

Va tin la curent cu ultimele stiri si poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, in special din UK iau, in jur de 99% de acolo iau chestii. Mai apelez si la US dar vin destul de greu si unele lucruri au taxe de transport prea mari, unele renteaza, altele nu. UK-ul are un sistem postal foarte bine pus la punct si foarte ieftin si rapid.

Ce motor are batranica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are un B20, la care inca nu am inceput sa lucrez (vreau sa il curat). daca o sa gasesc ceva pe ebay uk te anunt. mersi mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, frumoasa achizitie ai facut.

eu am avut una in 4 usi, la fel de interesanta, insa a mea arata ca un tomberon cand am achizitionat-o...in 2000.

ceea ce pot sa-ti spun.

si iti recomand

sa ai grija la chedere, caci sunt coapte din cauza varstei si se vor taia la demontare / montare

ornamentele de inox de la usi , rame usi, parbrize....grija mare cu ele cac sunt extrem de sensibile...si risti sa le indoi....adica sa le arunci.

motorul de B20, este un motor destul de bun....indestructibil as putea spune.....ai mare grija cu el.

inca se mai gasesc bujii si platine ptr el in romania (cauta ptr modelul 144 tot cu motor B20 )

ce sa-ti mai zic.......habar nu am

sunt uluit ca nca se mai gasesc masini din astea in RO.

ia legatura cu cei de la retro mobil club romania si ei iti vor da un certificat de vehicul istoric, pe baza unor poze si a unei sume de 70-90 ron.....ce te va ajuta enorm la RAR.

bafta multa si numai bine

spor la restaurare

ps: am sa imi iau si eu inca un volvo 121 amazon ce are vopseaua originala....dar mai asteptam un pic :D (asta din poza, la numai 2000 euro, inamtriculat in ro )

post-94-013186700 1297811673_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gaboneeeee ce faci ? esti OK ? :-* ... Poate vi intr-o joi pe la noi :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din lipsa de timp pentru restaurare, masina se vinde.

Pret 2800 Euro cu piesele cumparate, 2500 EUR fara piese, in starea in care am luat-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

piese pentru amazon nu sti unde s-ar putea gasi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu ţi-am făcut eu o sugestie, în topicul de ieri?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now