daann

pilot automat

67 posts in this topic

Se poate sa imi pun pilot automat?Am gasit unu de pe un S40 din 96-97 cu motor de 2L!Este posibil?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa imi pun pilot automat?Am gasit unu de pe un S40 din 96-97 cu motor de 2L!Este posibil?

Daca se poate si la mine si necesita doar butoanele de pe volan si o softare ca deh, cele noi sunt computere pe roti, nu vad de ce nu ar merge si la tine. Poate scapi fara sa trebuiasca sa resoftezi module si chestii.

Trebuie sa cauti sa vezi din ce e compus sistemul tau de cruise, probabil la tine nu e drive by wire si atunci intra in joc ceva pompa, mi s-a parut ca am vazut pe ebay ceva de genul cand cautam pt s40-ul meu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge . Iti trebuie pompa de vacum , comenzile , un modul 2 switch uri si niste furtune .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce iti trebuie? Circuli mult in afara Romaniei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU,nu circul mulot in afara,dar....s-ar putea ivi o oportunitate sa il iau super avantajos:P si...de ce nu?!? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am vrut sa montez asa ceva pe un v40 din 2000. necesarul este ok  maneta din stanga, vacum, furtune etc, treb sa vezi daca contactul de la pedala de frana are contactul etc., daca instalatia electrica permite acesta extensie.......

problema este alta treb sa intri cu un nou soft in calc. ceea ce costa. eu am un prieten la service volvo si sincer ma lamurit sa stau cuminte.      softul din fabrica ramane  CEL MAI SIGUR.

important e sa sti ce vrei  ;)  masina sau calculator

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu as sta cuminte cu pilotul automat. Am asa ceva si pot sa-ti spun ca rar l-am folosit in contextul drumurilor de la noi. Cand l-ai conectat, mergi doua minute apoi apare unul in fata ta, franezi si se deconecteaza, trebuie sa-i dai resume apoi dupa alte doua minute trebuie sa accelerezi ca dai peste cel din fata si trebuie sa-l depasestiarsi din spate se apropie unul care vine tare, deci iar resume  s.a.m.d.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine ma interesa sa stiu daca pot sau nu sa il montez!Ce trebuie modificat ,daca trebuie resoftat sau merge cu ECU meu,daca se potriveste pe modelul meu....etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot sa afirm cu tarie dar....Cred ca trebuie resoftat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merita?

Da.Merita sa-l ai. Inlocalitati daca vrei sa mergi cu 58 sanu ai probleme cu radarul, de multe ori in afara cand vrei sa mergi relaxat la 90-110 ca atunci nu depasesti foarte mult, iar daca ai un drum pe autostrada si vrei sa faci 1000-1300km pe zi si sa fii si odihnit este perfect.

Se poate?

Probabil. Vezi sa iei de pe masina aia tot ceea ce ai nevoie (pompa  de vacuum, conectori). Si sa speram ca nu ai nevoie de resoftare..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc in localitati bipaitorul de la computerul de bord, ala care avertizeaza la depasirea unei viteze setate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc in localitati bipaitorul de la computerul de bord, ala care avertizeaza la depasirea unei viteze setate.

da ?  :blink: exista asa ceva ?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc in localitati bipaitorul de la computerul de bord, ala care avertizeaza la depasirea unei viteze setate.

mai multe detalii te rog, nici eu nu stiam de asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 DASH WARNING:

the "speed warning" is a small alert that you can set to "beep" whenever you exceed the speed of your choice - which can happen much sooner than you expect.

Undeva jos la aceasta lista de optiuni - veti gasi spped warning.  Doar pentru premiantii cu astfel de ...dotare  :D

S40 4dr Sedan A

Option Groups

Sport Package

    * Front Fog Lights

    * Rear Trunk Spoiler

    * Leather Wrapped Sport Steering Wheel

    * 15" diameter. Color coordinated.

Touring Package

    * 8-Way Adjustable Power Driver Seat

    * Radio: SC-816 In-Dash CD

    * Includes AM/FM stereo w/full logic cassette, Volvo CD changer controls, Dolby "B" noise reduction and 4x25 watt amplifier.

    * Premium Speaker System

    * Replaces existing speaker components to provide a premium audio experience.

    * Leather Wrapped Classic Steering Wheel

    * 15" diameter. Color coordinated.

    * Trip/Information Center

    * Includes digital clock, ambient temperature gauge - Celsius and Fahrenheit, speed warning, driving information.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si .....e doar pe anumite modele ?..... ca io nu stiu absolut nimic de asa ceva la masina mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu cred ca e summum, sau cum se numea varianta full. La computerul de bord am o pozitie la care se poate seta o viteza de la care incepe sa piuie. In afisajul de la computerul de bord la pozitia respectiva apare un triunghi mic cu semnul exclamarii. Cred ca am si pachet sport si touring.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare.....??daca am cablu de acceleratie...specific ca nu este electronica acceleratia....am doar cablu....pot sa-mi pun pilot automat???imi mai trebuie o siguranta?? sau un releu??? ????atasez o poza cu ce am primit.....se poate pune sau trebuie soft? ???

post-190-0-05561100-1375011916_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

......nimeni????:help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am instalatia electrica pe masina pt pilot automat......are cineva???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salve ....am facut rost de instalatia electrica....de la alta masina,adica mufa care intra in calculatorul cruise control.....din care pleaca din ea 13 fire si duc in mufele aferente fiecarui fir(conform schemei instalatiei electrice).....mai putin doua care nu stiu unde duc. Culoarea primului este violet si conform schemei electrice CRED ca duce in mufa OBD( pin 13 ),iar al 2lea este albastru cu roz si CRED ca duce in mufa ceasuri bord....asa cum Bogdan a avut dreptate cand am montat ceasurile noi(model nou), pt trip computer....mi-au ramas 2 fire libere, dar nu mai stiu culorile(voi desface din nou ceasurile).....instalatia mai contine o mufa care nu am gasit-o in instalatia masinii mele(sau nu stiu unde sa o caut), si are 4 fire(rosu,alb,maro,albastru/roz)......stie cineva unde duc aceste fire si acea mufa????multumesc frumos

post-190-0-82404100-1375689907_thumb.jpg

post-190-0-52253800-1375689919_thumb.jpg

post-190-0-53818700-1375689934_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aci diagrama si te uiti in ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult Bogdane, dar diagrama o am .....nu stiu unde duce acea mufa :dontknow: ,si in ce intra.....sau instalatia pe care am cumparat-o e pt volan dreapta(acea mufa nu apare nicaieri in diagrama,fiind de volvo.....pt model s/v40.....2000/2001/2002/2003),si difera ceva,exista vreun releu care se pune???releul stiu ca se pune la diesel sau GDI(vaccum pump)....iar de soft nici nu se pune problema pentru benzinar/turbo....sau trebuie sa ma mai documentez :downtown:

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai montat maneta de cruise control ? Ia vezi cand o montezi, ce gasesti acolo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Violet se duce la OBD .

Ala albastru de unde vine cablul? Din releul de cruise?

Mufa care a ramas libera vine din releu? Poti pune o poza de "ansamblu"?

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now