paunionutz

Troncanit dreapta spate

176 posts in this topic

Va salut!

Ma tot chinuie o problema, de cand am luat masina. Pe dreapta spate, se aude o bataie, ca si cand ar sari o minge in portbagaj. Am fost la o gramada de service-uri si...nimic, totul este perfect. Am facut ITP-ul si i-am spus inginerului, dar nici el nu a gasit nimic. Problema este ca se aude, doar la denivelari mici (dalele de linia de tramvai, gropi mici), in rest, daca urc o bordura, o groapa mai mare, nu se aude. La sfaturile diversilor mecanici, am schimbat, bielete antirului, ceva bucsi, flansa de la amortizor, dar toate au fost bune. Le-am schimbat degeaba. Am scos absolut tot din portbagaj si tot se aude, deci nu sare nimic in portbagaj, care sa scoata acele sunete. Ieri am urcat-o pe o rampa si am tras ci levierul, de tot ce am gasit. Nu se vede nimic, care ai aibe joc si nici cand se apasa cineva pe masina. Am verificat si pe sub masina sa nu bata ceva in caroserie...toate ok. Toba nu atinge pe nicaieri.Bucsile la bara stabilizatoare sunt bune. Singura varianta, ar fi ca amortizorul sa aibe o cursa moarta si sa bata acolo, ca alta explicatie nu gasesc, desii daca fac balans masinii pe partea dreapta, amortizorul se comporta perfect. Astept si parerile voastre, ca poate v-ati lovit de ceva asemanator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si eu asemenea simptome. erau de linga difuzorul spate dreapta.

verifica pe-acolo, sint niste chestii care la vibratii mici pot atinge de caroserie.

stiu ca fii-miu a bagat niste burete mai tare acolo si nu se mai aude.

mai poti avea sub canapeaua din spate ceva cazut p-acolo. scoate canapeaua si uita-te.

succes !

ca sa detectezi mai bine, suna un prieten si baga-l in porbagaj . mergi asa prin gropi, alea,alea pina zice ala GATA!  ;D:D;D::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau protectia de plastic de pe tija amortizorului, la mine era cazuta, scoasa de pe burduful de sus probabil la spalatorie cand au dat cu jetul. Daca aia e picata face ca si cum ai avea bucsele praf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat un prieten in portbagaj, cu banchetele lasate si se aude de afara, din zona rotii. Amortizorul are aparatoarea de plastic la locul ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se auzea asa si a fost din amortizor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca e de la telescop (amortizor).du-te la un service si fa un test de amortizoare (pe computer).varianta cu miscatul masinii e irelevanta.....Si mie mi se aude tot asa o bataie pe partea stanga, si am fost la un test de amortizoare si mi-a iesit ca amortizorul de pe spate stanga e slab, deci ar trebui sa il skimb in viitorul apropiat.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine "troncane" stanga spate, ca si cum as avea o cutie goala in portabagaj. amortizoarele sunt ok, am schimbat bielete antiruliu, dar tot troncane. am auzit ca-i o problema comuna tuturor S60-urilor?!? poate afla cineva cauza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

al meu , la 80k, nu troncane....(deci , nu chiar la toate s-60-urile)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine troncane pe spate, la anumite denivelari, ca si cand as trage o tabla pe sub masina. E greu de descris. Nici cei de la Volvo Brasov nu au stiut sa-mi spuna ce este deoarece nu am joc in nici o bucsa iar amortizoarele si bieletele antiruliu sunt schimbate. Intamplator am descoperit cauza:ansamblul sabotilor de la frana de mana. Dar asta se intampla la mine. La voi poate este altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un zgomot pe partea dreapta spate. Parca ar vibra ceva din plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema mult timp si dupa un test la amortizoare si dupa schimbul amortizoarelor spate zgomotul a disparut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizoru nu trebuie sa fie distrus ca sa iti dai seama ca vine de la el trancanitul.La mine a aparut zgomotul in timp ce ma intorceam din concediu in mers si am umblat asa aproape un an si nu am reusit sa gasesc cauza de cit atunci cind am hotarit sa schimb amortizoarele nu e regula ca trebuie sa fie curs sau spart telescopul pt. al schimba ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Redeschid subiectul acesta, poate a mai descoperit careve cate ceva. Am dus discurile spate la rectificat si atunci am dat si amortizorul jos si l-am dus la un centru care repara amortizoare. L-au testat baietii si au zis ca nu au ce sa-i faca, pentru ca este in perfecta stare. Au zis ca nu au cum sa-l faca ei intr-o stare mai buna decat cea in care se afla. Problema este ca troncanitul parca s-a mai accentuat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

In capatul amortizorului se afla flansa de amortizor - o tabla cu rol de fixare a acestuia. De regula, troncanitul peste denivelari vine de la uzura acestei flanse, care trebuie inlocuita.

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

In capatul amortizorului se afla flansa de amortizor - o tabla cu rol de fixare a acestuia. De regula, troncanitul peste denivelari vine de la uzura acestei flanse, care trebuie inlocuita.

Am inlocuit-o anul trecut si am schimbat-o degeaba, ca era buna. Troncanitu se auzea la fel, dupa schimbare

Dacă mergi cu geamul din dreapta faţă coborât, se aude afară şi ca nişte clopoţei?

. Nu se aude si nu cred ca este de la ferodouri, pentru ca doar le-am schimbat cu tot cu arculete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du-te la un mecanic - pot fi bielete antiruliu, bucsi, rezervorul nu e prins cum trebuie, etc. Baga-te sub ea si incepi sa cauti...., ca altfel ne dam cu parerea degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă mergi cu geamul din dreapta faţă coborât, se aude afară şi ca nişte clopoţei?

Eu am un zgomot asemanator pe piatra cubica.Ai ideea de ce poate fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am fost pe o rampa si am tras cu levierul de tot ce era pe acolo. Totul pare ok, nu se misca nimic. Am facut balans tragand de bara stabilizatoare, am pus si doi insi sa apese pe portbagaj si nu se aude nimic. Insa am scos tot din portbagaj, l-am bagat pe mecanic inauntru si mers pe strada si intradevar se aude de la roata, troncanit si nu alt zgomot. Mai precizez ca la viteze de peste 80 km/h cand dau intr-o groapa cu dreapta spate, imi creaza o senzatie de instabilitate, parca are tendinta sa fuga de spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica tirantul! Asa am patit eu...fiind fisurat!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am aceeasi problema enervanta de vreo 2 ani. La mici denivelari, fisuri groase in asfalt, linii de tramvai, se aude un troncanot infundat din spate. La fel, am scos tot din portbagaj, am lasat banchetele. La gropi mai mari nu se aude. La urcarea bordurilor, chiar si mai in viteza, nu se aude deloc. Am intrebat in mai multe locuri, am fost la cativa mecanici de unde am primit unanim acelasi raspuns: schimba amortizoarele. Nu am fost convins niciodata ca fix de la asta i se trage deoarece raspunsul a fost dat asa, in ultima instanta, dupa ce i-am convins sa mearga cu mine in masina peste mici denivelari. Altfel nimic nu parea sa indrepte catre amortizoare. Sunetul nu este metalic, ca niste clopotei. Este infundat, mereu la fel, ca o bufnitura.

Se manifesta si cealalta problema, mult mai suparatoare:

Mai precizez ca la viteze de peste 80 km/h cand dau intr-o groapa cu dreapta spate, imi creaza o senzatie de instabilitate, parca are tendinta sa fuga de spate

Senzatia de "fuga de spate" este mai rea daca groapa sau denivelarea este intr-un viraj, la viteze mai mari de 60 km/h. Aici mecanicii au zis ca e bara stabilizatoare de vina, desi bucsile de pe ea nu arata asa rau, si nu are un joc mare. Bara nu am schimbat-o, inca. Am schimbat bieletele antiruliu, nu s-a imbunatatit cu nimic. Sper ca daca schimb bara, raman doar cu troncanitul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzaţia de "fugă de spate" poate fi tot de la amortizoare, dacă au joc în ax. Dacă ai nivomat, plăcerea e maximă... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau de de la bara stabilizatoare.

Verifica bucsile.

Eu am problema asta pe fata insa, am descoperit ca bucsile de la bara sunt distruse.

Intai le voi schimba pe astea si va voi anunta daca s-a rezolvat.

Nu am descoperit alte jocuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat jos amortizorul cu pricina, l-am dus la un service care repara amortizoare, l-au verificat baietii si au zis ca este 100% ok. Inainte de craciun am fost la o rampa si m-am mai uitat odata la bara stabilizatoare si pare ok. Am tras de ea cat am putut si nu pare a avea joc. Bucsile de la bara se vad la locul lor, intregi, iar cauciucul lor nu este crapat. Nu stiu ce sa mai cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi problema o am si eu cu trancanitul ala infundat pe spate stanga zic eu dar la garulile mari nu se aude nimic. Si senzatia ca fuge de spate e dar la viteze mici in autostrada la vitrze mari masina se comporta bine si pe curbe.zilele urmatoare o sa merg la mecanic sa vedem ce parere are.

Te rog insistent să nu mai scrii cu majuscule! Mulţumesc!

[am modificat eu, de data asta]

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now