exxedy

Problema ciudata

13 posts in this topic

In iarna asta am constatat ca a aparut un sunet ciudat,ca un fluierat cand schimb viteza intr-o treapta inferioara,dar asta doar pana cand se incalzeste motorul mai bine,dupa aceea nu se mai aude.Sunetul vine parca  din zona cutiei de viteze.Aveti ceva pareri despre ceea ce ar putea sa fie? Masina e un v40 din 2001,1.9d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca e de la cutie

si la mine se auzea dar era de la un furtun spart

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum stai cu uleiul in cutie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se aude un zgomot cel putin ciudat dimineata si mai ales acum cand e mai frig, numai ca la mine este mai mult un dagadagadaga tot in zona cutiei de viteze, partea ciudata este ca in momentul in care apas ambreiajul dispare sunetul. La fel dupa ce merg cativa km (2-3), zgomotul dispare si mai apare numai in momentul in care sta un timp masina, nu mi-am dat sema cat, oricum mai mare de cateva ore bune (eu de obicei il aud dimineata).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi.La ulei nu m-am uitat inca, o sa verific.O sa vad si dc ii vreun furtun spart.Sper sa o rezolv cumva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat cum stau cu uleiul si era bine,vreun furtun spart n-am vazut.Exista si alte pareri despre ce ar putea fi?Cineva mi-a spus ca ar putea fi rulmentul de presiune de la ambreiaj.Este posibil asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai km multi cu masina si un ulei poate mai gros, este normal pe frig sa faca un zgomot gen suierat. Cred ca atunci cind e f frig ti se intimpla si ar trebui sa intre si mai greu in viteze, poate chiar sa "agate" la unele dintre ele. Asta pina se incalzeste, apoi dispare. Daca-i asa nu-i bai, stai linistit, e normal pt o cutie manuala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se aude un zgomot cel putin ciudat dimineata si mai ales acum cand e mai frig, numai ca la mine este mai mult un dagadagadaga tot in zona cutiei de viteze, partea ciudata este ca in momentul in care apas ambreiajul dispare sunetul. La fel dupa ce merg cativa km (2-3), zgomotul dispare si mai apare numai in momentul in care sta un timp masina, nu mi-am dat sema cat, oricum mai mare de cateva ore bune (eu de obicei il aud dimineata).

problema asta a inceput sa apara si la mine..prima oara am crezut ca este o rola ceva pt ca zgomotul ala il scoate dar am vazut ca dispare cand apas ambreajul..banuiesc a fi rulmentul de presiune..alte idei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o problema cu cutia . trebuie sa imi iau alta . am un s 40 din 2000

am gasit la o cutie pe care este codul jb 3304

pe cutia de la masina mea e codul jc5227 .

as putea cumpara aceasta cutie ? poate sa imi spuna cineva ?

am pierdut ulei si am ramas fara viteza a 5 a si face un trancanit tot timpul in cutie .

serie caroserie YV1VS14F3YF514459  .motor tip B4184 S 2

cutia pe care am gasit-o e impreuna cu motorul pe care scrie doar b4184 s

este vreo diferenta majora intre b 4184 s 2 si b 4184 s ?

va multumesc pt. raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca merge fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune-ti JC5-ul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer eu am cutia JB3-306 si nu sunt multumit de ea adica desi are 105k nu merge "unsa" chiar si dupa un schimb de ulei din cutie. Nu vreau sa generalizez dar cred ca nu au fost chiar reusite. Ma gandesc ca JB3-304 este doar un model mai vechi.

Sincer as asculta sfatul lui Midnight Caller cu JC5-ul, dar bineinteles daca se potrivesc si nu ai alta varinata....... nike just do it!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe 1.6 a fost pus "M3P" (JB3-306) iar pe 1.8 si 2.0 a fost pus M5P (JC5-222) iar dupa anul 2001 (parca) au trecut pe M56 pt. motoarele de 2.0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now