Mr V

Merita sa mai faci asigurare CASCO?

112 posts in this topic

Si pe mine nu ma inviti ?! :evil6:

Cu mare placere Florine! Te invit sa bem un ceai si sa ne clatim ochii cu colegele mele tinere! In caz ca nu doresti tinere, avem si mai purii :D :D :D!

Pentru casco auto, una din conditii este ca masina sa nu fie mai veche de 10 ani :(!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha - atunci ramine doar...clatitul ochilor :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evita :Carpatica,Euroins,Astra ,Uniqa tot de Astra tine dar parca nu-s asa hoti .Generalii la Andu G este o oferta de nerefuzat,depinde de buget . Asirom cu rca-ul acela care il poti folosi si ca Casco in caz de te loveste vreun tembel de la Carpatica,este putin mai scump dar merita(dar nu te despagubesc daca tu esti vinovat).Iar ce tine pt. avarii fara autor este fondul de protectie al accidentelor cu autor necunoscut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Iar ce tine pt. avarii fara autor este fondul de protectie al accidentelor cu autor necunoscut .

Ala e pentru victime, nu pentru masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint convins ca tu stii ce ai scris, eu unul nu am prea inteles mare lucru, fiindca nu prea e scris in Romana ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e pentru victime, nu pentru masini.

Adi, este si pentru masini. Spre exemplu, daca pe X il loveste o masina fara RCA, masina lui X va fi reparata cu bani din fondul victimelor strazii, urmand ca vinovatul sa plateasca in rate sau integral suma pe reparatie catre acest fond.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru casco auto, una din conditii este ca masina sa nu fie mai veche de 10 ani :(!

Asta pentru mine e o MARE necunoscuta! Adica, de ce discriminarea asta? Trece masina cu brio de ITP, totul in regula cu ea, dar nu pot face casco! Poti sa-mi explici de ce? (Deduc ca lucrezi in domeniu si is foarte curios sa inteleg rationamentul din spatele discriminarii.) Pe mine ma interesa sa fiu acoperit pt daune, nu sa mi-o repare ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucian 1950, daca te-ai referit la mine cred ca sunt destul de transparent in ceea ce am scris mai sus .Pentru ca masinile de peste 10 ani au alt grad de risc.Cum ar fi de si-ar lovit toti cetatenii masinile si ar incasa bani in loc sa le duca la Remat !?Nu este discriminare ,tie ti se potriveste Rca-ul de la Asirom cu casco inclus in el .Solicita o oferta de pret ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, este si pentru masini. Spre exemplu, daca pe X il loveste o masina fara RCA, masina lui X va fi reparata cu bani din fondul victimelor strazii, urmand ca vinovatul sa plateasca in rate sau integral suma pe reparatie catre acest fond.

Nu cred dar nici nu te contrazic.

Eu i-am sunat sa ii intreb despre situatia cand autorul avariei este neidentificat si mi-au dat negativ.

Eu asa am inteles ca este vorba doar despre situatiile in care sunt implicate si persoane.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te contrazic eu !Cauta pe google despre acest fond,sau cauta pe site la CSA si vei gasi .Cel ce este informat are mai mult de castigat :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te contrazic eu !Cauta pe google despre acest fond,sau cauta pe site la CSA si vei gasi .Cel ce este informat are mai mult de castigat :smile: .

Din pacate nu ai dreptate, uite de pe site-ul lor. Nu si-ar mai face multi casco daca ar fi asa...

" 3. 01 noiembrie 2006 – până in prezent, F.P.V.S. garantează acordarea de despăgubiri persoanelor păgubite prin accidente de autovehicule, dacă autovehiculul, respectiv tramvaiul, care a provocat accidentul a rămas neidentificat sau nu era asigurat pentru răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule. Dacă autorul accidentului rămâne neidentificat, Fondul garantează acordarea de despăgubiri numai pentru vătămări corporale sau deces. În cazul în care, în urma accidentului cu autor neidentificat, s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii unei persoane o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mult de 60 de zile, Fondul garantează acordarea de despăgubiri şi pentru daunele materiale produse în accidentul respectiv. În aceste cazuri va rămâne în sarcina persoanei păgubite, pentru daune materiale, o franşiză de 500 euro ori echivalentul în lei la cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României la data producerii accidentului. Accidentul de autovehicul cu autor neidentificat este accidentul în care autovehiculul agresor a intrat în coliziune directă cu persoana accidentată sau cu bunul pe care l-a avariat, după care a părăsit locul accidentului. Dacă pentru autovehiculul, respectiv tramvaiul, care a provocat accidentul nu a fost îndeplinită obligaţia de a încheia asigurarea R.C.A., Fondul garantează acordarea de despăgubiri persoanelor prejudiciate atât pentru daune materiale, cât şi pentru vătămări corporale sau decese. În aceste cazuri va rămâne în sarcina persoanei păgubite, pentru daune materiale, o franşiză de 100 euro ori echivalentul în lei la cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României la data producerii accidentului. In funcţie de locul producerii accidentului şi de statutul părţilor implicate, pot beneficia de despăgubiri, persoanele fizice şi juridice române, precum şi rezidenţii din România sau din Spaţiul Economic European. "

Deci daca o gasesti lovita in parcare, ramai si cu buza umflata si cam atat:) Daca da unu peste tine si stai peste 60 zile in spital...cred ca recuperarea daunelor la masina sunt ultima grija...

Lucian 1950, daca te-ai referit la mine cred ca sunt destul de transparent in ceea ce am scris mai sus .Pentru ca masinile de peste 10 ani au alt grad de risc.Cum ar fi de si-ar lovit toti cetatenii masinile si ar incasa bani in loc sa le duca la Remat !?Nu este discriminare ,tie ti se potriveste Rca-ul de la Asirom cu casco inclus in el .Solicita o oferta de pret ..

Produsul la care faci referire nu cred ca mai face parte din oferta celor de la Asirom, pe site nu apare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzele mele :)Esti mai informat ,esti mai avantajat .Pentru colegul nostru sper ca esti lamurit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia cu asigurarea CASCO pentru masini mai vechi de zece ani nu sta in picioare, cel putin in cazul meu. Peste cateva luni masinuta mea draga face 10 ani si am o asigurare CASCO valabila pana in 19 ianuarie 2014. Pun pariu pe ce vreti voi ca o sa mi-o reinnoiesc bine mersi in ianuarie 2014 fara probleme.

Prea multe mituri circula pe forumul asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Marius, pentru cine are continuitate nu se aplica. De-aia un prieten are de 15 ani CASCO la Cielo-ul lui.

Daca nu aveai pana azi Casco, si anul asta vroiai sa iti faci, pa si pusi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Mos" Alex, s-ar putea sa ai dreptate aici.

Si mie mi s-ar parea ciudat in calitate de asigurator sa vina cineva care nu a avut CASCO zece ani si sa vrea acum deodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma rog, poate tu iti iei masina de la un pasionat care nu a avut CASCO si a tinut-o in garaj si bibilit-o. Masina arata impecabil, tu esti colectionar si vrei sa iesi cu ea dar sa fii acoperit daca o lovesti. Iete situatia ideala in care tot nu face nimeni Casco.

Nu inteleg de ce, pt. ce piesele sunt mai ieftine si usor de gasit, nu mai are posesorul poate pretentii asa mari la calitatea manoperei, etc etc... Singurul motiv pe care il vad e sa nu ia foc mai usor ca's firele coapte ;D

Tot mi se pare o tampenie...Poate ne lamureste tanarul bavarez Andu de ce nu se face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, dar acelasi lucru se poate spune si despre o masina care a avut CASCO pana atunci. Adica, riscul de a lua foc (ca sa dau exemplu tau) e fix acelasi si daca a mai avut asigurare si daca nu. Probabil e doar o chestiune de incredere in intentiile solcitantului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau poate are legatura cu faptul ca reparatiile raman in continuare foarte scumpe (mai ales pe original daca vrei in reprezentanta) comparativ cu valoarea masinii si cu prima de asigurare pe care ti-o pot cere... ? mie imi cereau pt o bara, grila cu sigla, trager, vopsire si far de ford fiesta vechi de 5 ani 3000 euro la cea mai ieftina reprezentanta ford, in conditiile in care masina nu valora mai mult de 6000...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau asa cum zice blizzard. Marius, ai dreptate, poate lua foc la fel de bine si daca a avut casco pana atunci, dar la cat le cotizezi anual, platesti deja inca o data masina si ii doare la basca daca iti dau 70% din suma asigurata, cum parca e mai nou legea. Tot fac profit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astra facea pana la 12 ani .Nu este nici un mit ,doar ca daca pui mana pe telefon si suni la agentii de vei lovi de refuz ,sunt putin care vorbesc de mituri aici (daca ai peste 10 ani).Tu ti-ai renoit polita probabil pe 18 ianuarie 2013 ,in prezent masina ta are 9 ani dar polita din 2014 va avea 10 ani si .Daca nu ai la Astra ,nu prea vad cum iti prelungesti tu polita,sunt niste riscuri pe care si le asuma si asiguratorii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucian 1950, daca te-ai referit la mine cred ca sunt destul de transparent in ceea ce am scris mai sus .Pentru ca masinile de peste 10 ani au alt grad de risc.Cum ar fi de si-ar lovit toti cetatenii masinile si ar incasa bani in loc sa le duca la Remat !?Nu este discriminare ,tie ti se potriveste Rca-ul de la Asirom cu casco inclus in el .Solicita o oferta de pret ..

Din cate stiu eu, sa-ti lovesti intentionat masina ca sa o repari / incasezi casco este ilegal si se pedepseste conform legii. Motivul asta nu tine! Sigur, sunt tentative, unele reusite, dar faptul ca-s comozi si nu fac cercetarile de rigoare nu este o justificare sa nu acorde CASCO.

Un exemplu este cazul meu: am cumparat masina proaspat adusa in tara la varsta de 10 ani. De ce nu am putut sa-mi fac CASCO? Si repet, nu ma intereseaza decat pentru daunele produse in caz de accident, nu ma intereseaza sa o mentin pe banii lor in stare de functionare.

Iar motivul ca este mai mare costul de reparatii nu tine: cand s-o infipt un coleg de trafic in mine am reparat-o la dealer-ul Volvo din Cluj, fara ca agentul de asigurari sa aiba vre-o obiectie cu toate ca varsta masinii era peste 10 ani! Eu vreau sa fiu asigurat in caz ca sunt asa de bleg incat sa fac si eu acelasi lucru. Si asta pot face la fel de bine cu o masina de 2 sau 14 ani!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astra facea pana la 12 ani .Nu este nici un mit ,doar ca daca pui mana pe telefon si suni la agentii de vei lovi de refuz ,sunt putin care vorbesc de mituri aici (daca ai peste 10 ani).Tu ti-ai renoit polita probabil pe 18 ianuarie 2013 ,in prezent masina ta are 9 ani dar polita din 2014 va avea 10 ani si .Daca nu ai la Astra ,nu prea vad cum iti prelungesti tu polita,sunt niste riscuri pe care si le asuma si asiguratorii .

Promit sa revin cu informatii pe acest topic ( daca nu il inchide cineva pana in ianuarie 2014 8)) atunci cand imi voi reinnoi polita si masina va avea deja 10 ani jumate. Vedem atunci concret cum e cu miturile.

Am polita la Allianz Tiriac.

Nu vad niciun motiv sa nu-mi asigure masina cata vreme imi reinnoiesc mereu polita. Volvanul meu arata excelent, merge foarte bine si nici nu are multi kilometri.

In fond, in cele din urma, suma asigurata, deci si eventuala despagubire, scade mereu de la an la an. Acum e de 30.000 de lei (nicidecum 3.000 de Euro cum aprecia un coleg pe alt topic). Deci nu vad ce risca asiguratorul.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum e de 30.000 de lei (nicidecum 3.000 de Euro cum aprecia un coleg pe alt topic).

Mie allianz mi-au evaluat al meu volvo la 27.000 de lei, am 3 oferte din 3 directii diferite, si pe polita la 6200 euro valoare imi cer aproximativ 850 eur.

Cei 3000 euro erau costurile de reparatie cu o alta masina care pe piata nu valora nici 6000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat fix 1.341 lei pe asigurarea CASCO de care vorbesc. Poate ca diferentele provin din sistemul bonus-malus. Varsta, faptul ca nu am avut accident de cand e masina asigurata la ei (sase ani), toate astea vin sa dea greutate sau sa usureze valoarea primei de asigurare.

In ce priveste moneda folosita, hai sa vorbim de lei, ca e mai simplu si mai comod.

In final, "reparatia" nu era chiar o reparatie ci o banala achizitie de jante, iar suma exacta e de 3.892,53 lei +TVA. De unde ai scos 1.300 de Euro, nu stiu ???

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta pentru mine e o MARE necunoscuta! Adica, de ce discriminarea asta? Trece masina cu brio de ITP, totul in regula cu ea, dar nu pot face casco! Poti sa-mi explici de ce? (Deduc ca lucrezi in domeniu si is foarte curios sa inteleg rationamentul din spatele discriminarii.) Pe mine ma interesa sa fiu acoperit pt daune, nu sa mi-o repare ei.

Ma rog, poate tu iti iei masina de la un pasionat care nu a avut CASCO si a tinut-o in garaj si bibilit-o. Masina arata impecabil, tu esti colectionar si vrei sa iesi cu ea dar sa fii acoperit daca o lovesti. Iete situatia ideala in care tot nu face nimeni Casco.

Nu inteleg de ce, pt. ce piesele sunt mai ieftine si usor de gasit, nu mai are posesorul poate pretentii asa mari la calitatea manoperei, etc etc... Singurul motiv pe care il vad e sa nu ia foc mai usor ca's firele coapte ;D

Tot mi se pare o tampenie...Poate ne lamureste tanarul bavarez Andu de ce nu se face.

Salut,

Una din cauze ar ca pe masura ce masina imbatraneste, i se scade 10%/an din valoarea de noua!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now