Mr V

Merita sa mai faci asigurare CASCO?

112 posts in this topic

Da, asta suna bine :smile:

Intrebare: de exemplu la o dauna totala, asiguratorul ofera asiguratului suma de 10000 lei plus epava, indiferent de gravitatea accidentului sau a daunei?

Multumesc.

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, se stabileste valoarea de piata , se evalueaza epava si se primeste diferenta . Valoare de piata maxim acceptata 10.000 lei !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merită, sau nu, mașinuța mea e protejată și în anul 15 al existenței sale de o poliță Casco, valabilă până în 17.01.2019 la Allianz. Mitul cu asigurarea până la cel mult 10 ani e desființat de mult. 

 

Povestea merge mai departe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E desființat cât timp a existat continuitate. Ia încearcă sa o faci la o alta societate acum sa vezi ce frumos îți fac "pa-pa" cu mana.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, nu imi fac deloc "Pa-pa". In fiecare an primesc oferte de la cel putin trei-patru asiguratori. Ca eu am ales mereu Allianz, e altceva. Daca ceilalti ofertanti nu doreau sa asigure masina, nu trimiteau oferte (la cererea mea, cu date concrete despre masina).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat "cazanul" cand avea vechimea de 12 ani. Nu a vrut NIMENI sa-mi faca Casco la el...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asigurare Casco la masini mai vechi de 10 ani nu incheie nici un asigurator decat cu aprobari speciale si la niste preturi foarte mari. Oricum... la ce suma asigurata primesti... nu mai renteaza cam de pe la 6-8 ani incolo.

Allianz este singura societate care accepta reinnoiri cam pana la 14 ani, cu conditia sa nu fi avut decat daune f mici sau deloc... caz in care se aplica regula de mai sus :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut casco la V60 de o saptamana. Franciza 0, dauna totala si furt -0.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 29.03.2018 at 2:22 PM, pedala a spus:

Asigurare Casco la masini mai vechi de 10 ani nu incheie nici un asigurator decat cu aprobari speciale si la niste preturi foarte mari. Oricum... la ce suma asigurata primesti... nu mai renteaza cam de pe la 6-8 ani incolo.

Allianz este singura societate care accepta reinnoiri cam pana la 14 ani, cu conditia sa nu fi avut decat daune f mici sau deloc... caz in care se aplica regula de mai sus :)

Cred ca daca ai continuitate, esti fidel firmei de asigurari si nu ai provocat cheltuieli mari o sa-ti mai faca casco.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in Romania se practica, cu cat e masina mai veche, ori a trecut de 10 ani, ai sanse sa nu ti-o mai asigure? s-au asigurarea e foarte mare?  Aici masina daca a trecut de 10 ani e mai greu de asigurat. E o politica asigurator/guvern sa forteze omul sa-si inoiasca masina obligatoriu, dealeri nu au profit/vanzari. Asigurarile sunt o nebunie, cresc fara motiv. In cazul meu a crescut ca am avut, din prostie, un claim....Nu stiu daca am mai spus, sa nu ma repet, dar pt cea mai mica atingere a masinii e o groaza de bani. Cei din UK vin si fac accidente aici intentionat. Daca ma lovesti in spate, doar o atingere, ai sanse sa iei undeva la 20-30mii euro. 

Acu cateva zile era o stire - unui Irlandez asigurarea i-a venit undeva la 19mii euro/an. A recunoscut ca conduce aproape si a intrat in vreo doua, trei persoane fara daune considerabile.....respectivii a claimuit neck injury, cea mai faimoasa si de necontestat de doctori "boala", se mai numeste si " Whiplash". E o prostie

https://www.independent.ie/business/driver-48-gobsmacked-and-devastated-at-19k-insurance-quote-36792208.html

Eu am comprehensive or premium insurance, poate echivalent cu casco, dar o sa-i sun sa renunt la premium ca nu-i vad rostul. Daca imi lovesc masina si nu se mai poate repara, asiguratorul, sa zicem, imi da 5mii euro. Daca imi i-au masina din banii aia, sunt legat de asiguratorul ala, si o sa platesc pe an cam 2-3 mii euro ca am avut claim, deci o sa fie un payback. NCB (No Claims Bonus) dispare la un accident daca nu ai avut no claims bonus protection, si o iei de la zero. Timp de cinci ani o sa platesti asigurare aproape ca o persoane de sub 25 ani. Aici peste 250 mii soferi merg fara asigurare. Era un tip in fata mea, la vreo 300m era un punct de control, cat ia vazut a virat stanga pe aratura....Acu cateva zile, unde locuiesc, au prins cativa. Nu au ce sa le faca, le ia masina si atat. Ei o sa cumpera alta masina cu 2-300 euro si distractia incepe din nou... Asigurarile s foarte mari, multe companii nu te asigura daca nu vad in tine o persoana de care sa profite.

Trebuie sa fi atent si de profesie, daca esti bucatar poti plati mai multe cu 5-600 euro decat un mecanic.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucrurile sunt mult mai simple, nu stiu de ce vedeti doar conspiratii mondiale, guverne si alea alea.

Totul se rezuma la bani.

Firma aia de asigurare cum se cheama, ONG-ul Alianz sau doar Alianz ???

Normal ca oamenii trebuie sa faca profit, cu cat mai mare cu atat mai bine (pentru ei).

Daca dobitocul ala care a fost lovit din spate de doi lei s-a dus la marele avocat X-ulescu care l-a "consiliat" ce si cum sa faca sa ia o gramada de bani de la asigurator nu e normal ca banii aia sa se regaseasca intr-o marire a asigurarii celui care a provocat accidentul? Ca nu-i adevarat si porcul ala a incasat banii de asigurare degeaba e clar dar al doilea si al treilea tot porci este maica? Poate omul chiar e periculos, cel putin asa reiese din istoricul lui si mai ales din ce au avut de platit asiguratorii de platit ca despagubiri.

Escroci sunt peste tot si din cauza lor avem de suferit noi astialalti ca doar n-or suferi asiguratorii.

S-ar putea sa se ajunga ca in State la un punct in care aberatiile vor fi atat de mari incat sa o ia de la zero si gata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now