Mr V

Merita sa mai faci asigurare CASCO?

112 posts in this topic

V40, 2003, 1.9D, T4, 90.000 km - valoare de vanzare (poate) 6.000 euro. Se merge cu ea ~10.000 km/an.

Casco ma costa ~ 800 euro/ an

Merita sa dai 13% din valoarea masinii pentru asigurarea CASCO pe un an?  ???

Eu zic ca nu.... voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere,ca depinde foarte mult ce fel de sofer esti,si la fel de mult ,ce posibilitati ai ;)(nu neaparat financiare)

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la 10000 de euro in sus se merita casco. In rest, nu.  Uneori totul se rezuma la norocul (sau ghinionul) de a nu avea nici un accident major - ca alea minore se repara si fara casco, fara prea mari eforturi financiare - iar atunci banii dati pe casco... ti-ai luat adio de la ei.

Parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am pus si eu aceasta intrebare cand am cumparat masina. Si, dupa 2 ani, inca cred ca nu se merita.

De acord cu Matrixx in aceasta privinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

masinile noi se asigura undeva la 5% din valoare.

un 5-8% din valoarea la zi a masinii mi se pare rezonabil. deci la tine ar fi rezonabil un 300-450 euro/an

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu pe cineva care s-a trezit cu Citroenul C3 in flacari la 4 luni dupa ce a renuntat la casco :slap:

scurt la instalatia electrica si kaboom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu pe cineva care s-a trezit cu Citroenul C3 in flacari la 4 luni dupa ce a renuntat la casco :slap:

scurt la instalatia electrica si kaboom.

Corect. Dar tu ai da pe o masina de ... sa zicem 100.000 euro, la CASCO 13.000 euro/ an?

Cum se apropie momentul in care trebuie sa decid ... sunt zile in care sunt 60% convins ca merita ... si zile in care sunt 60% convins ca nu merita ...

Si nu gandesc doar dpdv financiar, ci ca principiu...  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"masinile noi se asigura undeva la 5% din valoare.

un 5-8% din valoarea la zi a masinii mi se pare rezonabil. deci la tine ar fi rezonabil un 300-450 euro/an"

cei de la casco, ca de altfel majoritatea asiguratorilor mioritici nu gindesc...rezonabil - ci le e gindul doar la profit. Si asta nu se va schimba niciodata. Abia se fac niste pasi marunti in directia asta - daca nu ai facut accident in anul ce a trecut si inchei polita tot la acelasi asigurator, ai o mica reducere - cam cit 2-3 vizite la o spalatorie  ;)

Ramin la varianta pe care am spus-o mai devreme. Masina noua-esti indragostit de ea sau valoreaza macar peste 10000 de euro, merita casco. Altfel, nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Far xenon, V40, valoare aproximativa 1000 Euro, cu totul.... Eu am CASCO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-as face CASCO pt a mea(din 96)dar din pacate nu pot!

De ce mi-as face CASCO?Pt ca intrun an juma' de cand o amam patit asa:

-a trecut unu peste capota mea cu picioarele(se credea Spiderman sau ceva de genu)=capota infundata unde pasise el.

-zgarieturile de rigoare(dintre care am provocat si eu 2-da bune  ::) )

-acu o saptamana mi-am gasit portiera stanga spate+o parte din aripa harsiite si infundate=evident nici urma de nr de tel sau ceva de genu'

-acu 2 zile m-am trezit cu o alta lovitura,de data asta in dreapta spate,nu asa de grava ca prima dar oricum trebuie retusata bucata aia

-aseara cand mi-am inspectat masina(am inceput sa fac ronduri la masina  :P )am vazut ca am  o urma de picior(cred,o sa verific azi mai bine).

-oricum eu conduc destul de mult si e doar o chestiune de timp(sau sper ca nu) pana voi avea nevoie de casco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine chemi un popa sa ti-o inunde in agiazma, ca e prea de tot. Eu am avut pina acum 6 masini si nu am patit nimic pentru a merita sa am Casco. Tu stii mai bine...  ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut 3 ani consecutivi Casco la Asirom.Masina S60  D5 ,an fabricatie 2004. In primul an evaluata la 19.500 eur, valoare polita 1136 eur  in 10 transe pt avarii si furt + accidente persoane din autovehicul cu farnsiza 0.Al doilea an evaluata la 18.000 eur, valoare polita 1110 eur in 10 transe pt avarii si furt+accidente persoane din autovehicul cu fransiza 0.Al treilea an evaluata la 17.105 eur, valoare polita 957 eur in 10 transe pt avarii si furt  dar cu fransiza 110 eur.  Doar la ultima polita am mers si am schimbat parbrizul care era crapat si mi-am pus tot original si devizul a fost de 1600 ron.  Anul acesta am fost sa-mi calculeze sa vad cat ma ajunge si desi valoarea a scazut la masina polita a sarit la 1200 eur.  Deci din experienta personala cade faza cu nu strica polita casco de la un an la altul in speranta micsorarii ei.Imi pare rau ca nu am fost in ceilalti ani sa-mi vopsesc bara fata si sa-mi retusez unele zgarieturi si am pastrat politele casco in speranta scaderii valorii ei de la an la an. Deci numai in Romania se poate ca valoarea masinii sa scada si sa creasca polita Casco de la un an la altul. Fratele meu a schimbat intr-un an pe casco la S80 toate cele 3 radiatoare(cam 3000 ron cu piese originale) si intr-un an parbrizul (cam 2500 ron original atermic).

  Parerea mea este ca o poliita Casco e buna , mergi mai linistit  ;D, iar la terminarea ei faci ceva util la masina , chimbi un parbriz, un radiator, ii dai o vopsea, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merita ca sa dormi linistit.

Nu merita pentru ca-i o caruta de bani.

Eu intru in al treilea an si nu am nimic la CASCO, deci n-ar merita ca l-am platit degeaba (oricum la mine nu-i o optiune, masina fiind leasing).

Dar daca....m-as trezi dimineata sau cand m-as intoarce la parcare ca n-am in ce sa mai bag cheia ??? sau ca-i varza jumatate de masina ???

E un compromis, ca mai toata viata de altfel.

Ca o medie, din 2000 incoace, la toate masinile noastre din firma, nu a meritat CASCO, rapotand costurile la reparatiile facute.

Sa vedem anul asta ce costuri ne dau la masini pentru CASCO, mai au fost cate un parbriz schimbat, o bara zgariata, care sigur vor creste prima si dupa aceea sa vedem daca mai merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu, la fiecare sfirsit de termen casco ii schimb bara fata (cel putin). care costa , nu gluma.

deci utilizez, cit de cit, banii dati pe casco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul acesta am fost sa-mi calculeze sa vad cat ma ajunge si desi valoarea a scazut la masina polita a sarit la 1200 eur. 

Cum asa? Nu are nicio logica. ???

In alta ordine de idei, sora mea (si eu) conduce(m) de vreo doua o masina. Nu e Volvo, deci nu conteaza marca sau ce model. Masina a luat-o cu 7000 de euro si a facut casco, care costa undeva in jur de 700 de euro daca nu ma insel. Faza e ca, fiind incepatoare, a si lovit-o destul de urat. Iar toate piesele+manopera au costat undeva in jur de 750 de euro. Daca nu avea Casco statea in parcare lovita pana la primavara.

Parerea mea ca merita casco, dar depinde de masina . La Volvo si mai ales la masinile mai noi, este recomandat pentru ca piesele la masini premium sunt in general mai mari. O reparatie serioasa la un S60 sau S80 nu e tocmai ieftina. Pe cand la o masina gen Astra F unde un telescop sau un far sunt 100 de lei nu prea cred ca se merita. In plus, o reparatie capitala se poate apropia de pretul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merita din plin, am platit in doi ani vreo 2400 de euro la Casco si am reparat de 8000 de euro (din care un singur accident un pic mai nasol). Daca circuli prin bucuresti e doar o chestiune de timp pana la vreun eveniment. Piesele de Volvo sunt destul de piperate la pret (asta daca vrei sa repari masina cum trebuie). Mai ai optiunea sa mergi la vreun service de cartier sa-i dea cateva ciocane si sa se cheme ca ti-au reparat-o. Daca nu te deranjeaza carpelile de cartier, nu-i face Casco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi, cam mare "coincidenta" cu: nici o masina din cele arse nu erau asigurate. Oh, Yeah...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciunul dintre ai nostri vad... si SPER !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamanile trecute m-am convins ca merita.

Au lovit un Transit Connect la firma caruia la abia expirase CASCO de 2 saptamani.

Ne-au dat devizul la Colina doar vreo 230 de bulioane piesele + manopera + tinichigerie + vopsitorie...total aproximat undeva in jur de 400 bulioane. Initial ne daduse 500-600 bulioane dar la investigatii mai amanuntite au redus.

La faza asta CASCO dadea dauna totala, masina avand doar un an si 2 saptamani...era aproape pretul uneia noi. Naspa faza.

Am rezolvat-o la tabarie + toate plasticele + radiatorul cu vreo 20 de mil si inca ceva mai trebuie pentru vopsit.

Mai ramane pompa de injectie sa vedem daca o pot repara, are o piesa din aluminiu la care s-a spart o parte, daca nu, de la SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum am spus de atitea ori: la masinile noi sau aproape noi se merita. La cele mai vechi nu...

exemplu la a mea: am intrebat pe 2 indivizi care se ocupa cu Casco si raspunsul a venit aproximativ la fel (bine, lasind la o parte zimbetul - "pai la o masina de 14 ani vrei...Casco ?  Da, ca are valoare... sentimentala  ;D " :870-900 EUR pe an. Deci in 3 ani de neaccident...imi iau alta cu banii aia. Sau ii bag in...tuning :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat si eu o intrebare acum la un dealer de asigurari. Sa vad cu ce vine :)

I-am zis ca nu vreau sa platesc mai mult de 450-500 euro/an. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reinvii subiectul :)

Imi expira casco la omniasig unde am platit aprox 500 eur si am avut o dauna de aprox 480 eur (am gasit-o cu farul crapat) iar acum imi cer 1200 eur pt reinoire deci ies din discutie (niste nesimtiti nici macar nu au balanta negativa).

Urmatorii pe lista sunt Uniqa si Astra ambii cer cate 610 euro la o valoare asigurata de 7900, adica aproape 8% din valoare mi se pare cam jupuiala sincer in urma cu cativa ani ma asiguram la un cost de 5-6% din valoare. Nu am provocat niciodata accidente, nu mi-e teama ca intru cu ea in stalp dar mi s-a mai intamplat sa o gasesc zgariata/infundata in parcarile centrelor comerciale (hai sa zicem ca astea se repara ieftin la o revopsire) dar mi-e ca ma pocneste un de-asta cu RCA la Carpatica si goodbye masina...

La o ciocnire frontala usoara la S40 sare lejer de 1500-2000 euro cu piese aftermarket si mi-am jurat ca nu mai fac cu aftermarket, am mai facut o masina asa si a iesit varza.

So... voi pe unde aveti asigurari, cat platiti si ce ati face in locul meu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Te invit la agentie sa-ti fac o oferta pentru masina ta. Pe langa oferta, te mai pot ajuta cu sfaturi (cum l-am ajutat si pe colegul nostru de pe forum - cel cu proiectorul ;) ), etc!

Diferenta intre societatea unde lucrez si alte firme precum cele de pe lista ta este ca Generali repara masina doar cu piese de origine (OEM), nu cu piese aftermarket.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine nu ma inviti ?! :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now