Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

Am gasit undeva echivalenta pentru uleiuri CASTROL - VOLVO:

(1) Castrol SLX Professional Longtec for Volvo Cars 0w-30 [ACEA A5/B5]

1L = [1161711]

4L = [1161719]

(2) Castrol SLX Professional Longtec 0w-30 [ACEA A3/B3/B4]

1L = [1161830]

4L = [1161831]

(3) Castrol SLX Professional 5w-30 [ACEA A5/B5]

1L = [31316299]

4L = [31316300]

Sursa - http://www.volvoforums.org.uk/showpost.php?p=902099&postcount=370

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. Eu am un volvo V40 2.0T din 2001 si pana acum am pus ulei de 10w40 de la Castrol nu am avut probleme cu el dar a inceput sa curga ulei la baie si la o teava de la turbo am dus la reparat si baietii de la service au recomandat sa pun ulei de 5w40. asa si am facut. Acum dupa schimb a inceput sa tacane la motor ceva intre 2000 si 3000 rpm, oare ii din cauza de la ulei ca ii prea subtire, si sa pun iarasi 10w40? Sincer cu 10W40 nu am auzit tacanitu sau poate era dar nu era chiar asa de tare. puteti sa imi dati niste pareri..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa fie prea subtire ? Eu, la S40 din 2003 am pus doar Castrol for Volvo Cars 0W-30 si nu consuma picatura. E drept, il schimb la fiecare 10.000 de km., adica o data la 12 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit undeva echivalenta pentru uleiuri CASTROL - VOLVO:

[...]

Şi ar mai fi şi astea:

SAE 5W-40, ACEA A3/B3/B4:

1 l - 1161630

4 l - 1161631

SAE 5W-30, ACEA A1/B1, semisintetic:

1 l - 1161754

4 l - 1161755

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am nevoie de o parere argumentata vizavi de uleiul Castrol EDGE Turbo Diesel 5w-40 in bidon de 5L. Asta am in motor de mai multa vreme (am schimbat de mai multe ori).

Am auzit zvonuri cum ca uleiul Castrol la 5L nu ar fi original si ca doar cel la 4L este. Eu am comparat ambele variante si scrie la fel pe ambalaj (doar ca unul are 1L in plus).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Mobil exista la 4L si la 5L, dar ciudatenia e ca la bidon de 5L iesi MULT MAI SCUMP per litru. Probabil marketing, au studiat si ei cum se vinde la 1L, la 4L si la 5L (impartind cantitatile necesare de ulei la schimb) si nah... s-au adaptat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mobil Super 3000 XE 5W-30 este recomandat pentru motorul meu de 1,6 pe benzina? Risc, sa stric motorul daca folosesc ulei din acesta? Masina are 193.000 km parcursi. Multumesc anticipat!

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am nevoie de o parere argumentata vizavi de uleiul Castrol EDGE Turbo Diesel 5w-40 in bidon de 5L. Asta am in motor de mai multa vreme (am schimbat de mai multe ori).

Am auzit zvonuri cum ca uleiul Castrol la 5L nu ar fi original si ca doar cel la 4L este. Eu am comparat ambele variante si scrie la fel pe ambalaj (doar ca unul are 1L in plus).

Si Mobil exista la 4L si la 5L, dar ciudatenia e ca la bidon de 5L iesi MULT MAI SCUMP per litru. Probabil marketing, au studiat si ei cum se vinde la 1L, la 4L si la 5L (impartind cantitatile necesare de ulei la schimb) si nah... s-au adaptat

Cu Castrol la 5L ies mai bine intotdeauna decat daca cumpar 4L + 1L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare importator / dealer cu preturile lui... asta e situatia la mine din pacate :smile:

Desigur asta nu inseamna ca 4L + 1L la mine e mai scump decat 5L luati de tine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

In contextul aceste discutii, intreb si eu, care este exact uleiul pentru masina mea (din profil). Asa cum am scris intr-un post mai devreme, folosesc Castrol for Volvo Cars 0W-30, dar nu stiu care norma ACEA e mai buna. Cine ma lumineaza ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In contextul aceste discutii, intreb si eu, care este exact uleiul pentru masina mea (din profil). Asa cum am scris intr-un post mai devreme, folosesc Castrol for Volvo Cars 0W-30, dar nu stiu care norma ACEA e mai buna. Cine ma lumineaza ?

Marius, nu ti-a mai ramas nici o sticla sa vezi ce norma este uleiul care l-ai pus? In manualul masinii ce zice de ulei?

Eu am cumparat din targ Vitan la 75 lei Castrol Edge Profesional 0W30 A5/B5 (vanzatorul stia ca este pentru volvo desi pe bidon nu scria nimic :D)!

Doua link-uri cu ulei "for volvo cars":

http://www.pieseauto.ro/ulei-motor/castrol-slx-professional-longtec-0w-30-1l-64340222.html la 65 lei litrul;

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/consumabile/uleiuri/ulei-volvo-castrol-slx-professional-longtec-10008195.html la 75 lei litrul.

post-1775-0-92326700-1344667057_thumb.jp

post-1775-0-36120300-1344667083_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Andu, dar nu m-am lamurit :unsure: . Pana la urma care e cel mai bun pentru masina mea ? Caci vad ca sunt mai multe norme :

1.- A3/B3/B4

sau

2.- A5/B5

Altfel, daca e sa cumpar singur uleiul ( nu sa merg pe mana service-ului), atunci o sa-l iau de la unul din prietenii nostri de pe forum care se ocupa cu piese si accesorii auto ;).

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius a3/b3/b4 !

Oricum cine iti vinde un ulei banuiesc ca tine cont si de motorul tau.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , vreau sa bag la v40 TD din 99' ulei SHPD .

Este ok ,!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am schimbat uleiul si au intrat in motor exact 5 litri, desi in Romania mai ramaneam cu aproximativ 700ml dintr-un bidon de 5 litri. Am verificat joja si intre limita minim-maxim arata treisfert. Deci e in regula?

Later edit: Uleiul este Mobil Super 3000 XE 5W-30

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mobil Super 3000 XE 5W-30 are ca specificatie ACEA C3, pe cand pentru motorul tau trebuie ACEA A3/B3/B4

Un ulei potrivit ar fi fost MOBIL Super 3000 X1 5W-40

Uleiul C3 e penru motoare cu filtru de particule (DPF, TWC) e prea bun in cazul tau. Teoretic satisface cereintele A3/B3/B4.si in plus adauga economie de combustibil si compatibiltate cu DPF. Deci din punctu asta de vedere e OK.

SIngura problema este ca din cauza DPF-ului (ca sa nu produca muk;ta cenusa) nu e la fel de aditivata ca uleiurile A3/B3/B4 si ca atare nu asigura aceasi protectie impotriva uzuri.

Acum desigur si in functie de cat de multi km circuli cu masina, spre linistea ta sufleteasca poate schimbi mai repede uleiul si pui ceva care respecta indicatiile producatorului.

Edited by hiro
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandat ar fi 5w40 sau 10w40 a3/b4.

Info mai puteti gasi aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot cautând despre uleiul potrivit, am gasit asta :

Castro_Volvo.pdf

Intre timp Castrol a inlocuit uleiurile respective cu cele din gama noua Edge. Plus cele professional sunt destinate service-urilor nu pentru consumatorii finali (difera usor denumirea si ambalajul, continutul fiind acelasi).

Edited by Midnight Caller
Mesaj editat. Reclamele la produsele vandute de voi sa ramana in BURSA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu folosesc mobil 1 super 1000 sunt multzumit de el inainte am avut un peugeot 1,9d si ala se comporta bine cu uleiu mobil, insa acuma am o alta problema , am luat masina cu chiuloasa crapata , imi baga gaze de carter in vasul de expansiune mecanicii au zis ca poate e garnitura si nu e prea grav, am duso la un mecanic si verdictul chiuloasa crapata, ax came indoit si ceva probleme pe la supape, am cautat chiuloasa si nu gasesc dupa modelul meu in ardeal, doar in bucuresti si moldova dar la 300euro , am gasit la suceava motor la 1200lei, nu stiu ce sa fac mecanicu imi zice sa nu cumpar nimic si sa imi fac chiuloasa mea , toate motoarele astea sunt cu aceeas problema am uitat sa mentionez ca al meu are motorizare de la renault,ce imi recomandati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atat timp cat uleiul corespunde(ca norma),orice ulei e bun.Eh,bine exceptie face uleiul vandut de Kaufland!PArca nu m as risca sa pun de "ala" in motor :laughing7: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la ultimul schimb am pus "Original BMW" 5w30 C3 :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz ala e tot "Castrol" nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz ala e tot "Castrol" nu?

Tot Castrol este! Cred ca cei de la Volvo nu au mai vrut sa plateasca reclama ;D ;D ;D! Uite ce scrie pe bidonul asta cumparat de mine:

post-1775-0-43735700-1352535973_thumb.jp

post-1775-0-00392600-1352536020_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now