Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

Eu am trecut pe Eneos 10w30. Motor 1.8GDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. pentru cutia de viteze la un v40 benzinar 1.8 90 kw 2001 ce ulei recomandati ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca ai cutia de la Reno.Atunci ai nevoie de 75w80 sau 75w90 si 3.4 litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da de renault MP5 parca .. cea cu marsarireul langa viteza 1. asa mult ulei intra ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,aia e,Atat merge 3,4 litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulei Elf Tranself NFJ 75W80 ar merge pus ? am vazut ca are norma API GL-4+, pe cand cel OEM are API GL-5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am bagat recent 5W40 Castrol Edge Turbo Diesel in motorul meu, D5252T 2.5 TDI / 103 kw . Acum am citit pe forum si am vazut ca uleiul acesta are norma C3. Mie mi-ar trebui a3/b3/b4 ... Oare am gresit ? Inainte de asta am avut magnatec 10w40, dar am zis sa ii pun unul 100% sintetic.

Edited by Calin Paunescu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bun uleiul pt ca e norma VW.505.00, adica exact ce-i trebuie motorului tau .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bun uleiul pt ca e norma VW.505.00, adica exact ce-i trebuie motorului tau .

ok, m-am linistit.

Multumesc, Bogdan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

in primul rand imi cer scuze ca nu am rabdare sa citesc paginile din urma (deh...noi fetele stam prost cu rabdarea :P)... Vroiam sa va intreb daca ati folosit cumva ulei Liqui Moly si ce parere aveti de el, cum s-a comportat masina cu acest ulei...? Eu lucrez intr-un magazin de piese auto, colaboram cu multi mecanici si majoritatea l-au recomandat, dar am considerat ca mai bine sa aflu pareri si direct de la cei care mai detin acet tip de masina Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriana ce motor are masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul e de 1.9D. :) sistem common rail :)

Am uitat sa specific : liqui moly 10w40 mos2 (cu ceva disulfura de molibden) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Producatorul recomanda 5w40 a3b3b4.Ceea ce ai de gand sa pui tu in motor este alegerea ta si riscul tau.

Eu folosesc Ravenol de care sunt multumit!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are deja 300000 km. Nu contează si asta? E primul schimb care il fac deoarece abia am cumpărat masina. Nu stiu ce s-a folosit anterior...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adriana, folosesc marca aceasta de ulei din primavara, pe un motor "bunic" pentru cel pe care il detii, fiind din 1986. Ce pot spune este ca unge :hello2: , iar presiunea si temperatura in instalatie sunt ok. Daca te hotarasti sa il cumperi, sa nu te sperii de culoarea lui, este gri din cauza bisulfurii de molibden. Las colegii sa te indrume mai departe. :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult de tot pentru sfaturi :) Cred ca o sa fac o prima încercare cu el si sper sa fie cu noroc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un pic offtopic . Dar masina mea are 620.000k si la indrumarile celor de la piese auto am bagat 10 w40 . Si surpriza dupa 1000 km am schimbat inapoi la 5w40 si apoi am mai subtiat un pic 5w30

Este vorba de alta motorizare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

sunt noul posesor al unui Volvo mai vechi, V40 din 2001, 1.9 d, din ce am citit pana acum tot nu stiu ce ulei sa-i pun, va rog sa-mi recomandati un mechanic bun pentru aceasta masina la care sa pot face o diagnoza si eventuale reparatii. Deocamdata nu mi se pare nimic anormal sunt foarte multumit dar cred ca ar trebui schimbate ceva bucse .

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlut Cristi,

uleiul recomandat este 5w40 normal a3,b3,b4 iar marca o stabilesti tu.Eu unul recomand Ravenol :smile:.

Pentru diagnoza poti apela la serviciile lui

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult, am vb cu el si o sa trec pe la sf saptamanii pt o diagnoza, din pacate masina mea este cam veche dar sper ca ma poate ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca va trebui sa ma intorc la uleiul Motul.

Acum ~ 1 luna am pus Valvoline SynPower dar constat ca nu e prea bine digerat de motorul din dotare. Pana se incalzeste, tacane tachetii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poate oferii cineva un feedback despre Liqui Moly?

Este singurul ulei de pe piata care este fabricat in .De.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus eu la mine, acum cativa ani si a fost ok. De fapt eu nu am sesizat nici o diferenta, intre Liqui Moly, Castrol, OEM BMW si Ford Formula, uleiuri pe care le-am bagat in motorul meu. Liqui Moly nu este contrafacut, nefiind un ulei foarte comercial

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus eu la mine, acum cativa ani si a fost ok. De fapt eu nu am sesizat nici o diferenta, intre Liqui Moly, Castrol, OEM BMW si Ford Formula, uleiuri pe care le-am bagat in motorul meu. Liqui Moly nu este contrafacut, nefiind un ulei foarte comercial

Hai mersi...

Sa raman la 5w30 sau sa trec la 5w40? Tinand cont ca am peste 200k. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now