albert

problema cu geamu de la faruri in plastic ! rezolvat !!!!

30 posts in this topic

Salut! Ne spui si noua ce lac ai folosit? Mie lacul nu mi-a tinut mai mult de 2 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Eu am folosit Baufix de la LIDL, il baga destul de rar (10 lei / spray). 

Dar am vazut de curand unul special pentru aceste aplicari :

https://vopsea-spray.ro/lac/3527-lac-transparent-faruri-plc200-macota-400ml.html

Hints:

La slefuire folosesc cateva picaturi de detergent de vase in apa cu care slefuiesc (are rol de degresare, curata bine suprafata farului si a hartiei abrazive), smirghel rezistent la apa.

un secret ar fi sa nu fie facute pe masina, am scos farurile, garniturile de cauciuc de pe ele, ideea e ca lacul sa fe aplicat pe toata suprafata"geamului" pana unde se imbina cu carcasa, altfel se poate exfolia in mai putin de un an daca are de unde pleca.

Daca sunt prea putine straturi de lac nu va face fata zgarieturilor, daca sunt prea multe farurile se vor incetosa, recomand 4-5 straturi pe toata suprafata,

intre straturi astept 10 min dupa ceas, pot aparea scursuri foarte usor.

e important ca incaperea in care aplicati lacul sa fie curata, fara praf pe jos, vant, si temperatura peste 20 grade.

Degresati inainte de aplicarea lacului si nu mai puneti mana pe ele.

Rabdare...a durat circa 5 ore procesul (fara uscare), diferitele pete pe care nu le-am acoperit la slefuit au fost acolo si dupa lacuire.

iarna nu indepartati gheata de pe ele cu racleta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Si eu tot un lac special am folosit. Fac detailing si...am incercat mai multe combinatii! Pana in prezent eu nu am gasit combinatia ideala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu la detailing se poliseaza farurile pana la cele mai fine hartii abrazive, pasta abraziva si probabil abia apoi aplicati lacul pentru prevenirea ingalbenirii.

granulatia maxima folosita trebuie sa fie de 2000, mai fin de atat si lacul nu mai are de ce sa se agate si in cele din urma se duce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intalnit pe cineva tot cu un xc90 si a procedat altfel, a cumparat faruri noi si ieftine (tyc) 3-400 lei buc, a luat geamurile de pe acestea si le-a montat pe cele cu xenon ale lui. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now