wam

carlig remorcare s60

15 posts in this topic

Am ocazia de a cumpara un carlig de remorcare original. Cel putin asa sustine vanzatorul. Individul spune ca la S60 carligul se poate prinde direct de bara metalica de sub spoiler. Stiti ceva de acest lucru ? Pentru cei interesati: tipul zice ca mai are un bord de volvo ( zice el s60 - model dupa 2006) pe care il da ieftin. Nu ma intereseaza sa fac eu vre-o afacere. Am inteles ca il da undeva la 500 ron. Cand o sa ajung sa vad carligul o sa ii fac o poza si daca e cineva interesat il pun in contact cu individul respectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmmmmm f ciudat.

Nu am mai auzit de asta. Cred ca o sa fi fericit daca poti remorca un carut de buteli si sa nu iti fie smulsa bara.....

Cred de altfel ca e f periculos.

Eu zic sa cercetezi cu atentie inainte de a cumpara acel carlig.

Carligul de remorcare se prinde cu 6 suruburi de lonjeroanele masinii (cate 3 de fiecare parte)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu m-am mirat cand mi-a spus. tocmai din acest motiv m-am gandit sa pun intrebarea si aici. si totusi, sa sti ca m-am uitat sub masina: am vazut acele locurile de unde s-ar prinde ca in schema data de tine, dar in schimb, pe mijloc, spoilerul are o decupatura pe unde ar putea sa iasa carligul de remorcare. o sa ma duc sa il vad totusi si o sa ii fac o poza si o sa o postez si aici. poate totusi modelele mai noi au si o astfel de varianta de prindere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa fie si varianta asta.

Daca nu ma insel bara din spate este prinsa de aceleasi suruburi....... deci daca chestia de tabla /fier din spatele barei este suficient de rezistenta atunci e plauzibila prinderea.

verifica daca sunt suficient de rezistente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand in vedere ca am demontat si am montat vreo 3 carlige de s 60 pana acuma ;D va zic sigur ca un carlig pt s 60 se prinde in 6 suruburi direct pe lonjeroanele din spate 3 pe o parte si 3 pe cealalta parte nu se agata de nimic altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

se pare ca aveti dreptate. am fost si am vazut piesa. este un carlig de s60, original se pare. ideea e ca e doar carligul, nu si jugul care se prinde de lonjeroane. aveti idee de unde pot sa cumpar doar jugul, fara carlig ? ionut ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine ti-l cumperi imperecheat gata

Nu are rost sa te risti cu bucatele.

Posibil sa dureze f mult pana gasesti si jugul si instalatia electrica.

Si daca nu le iei de la acelasi producator..... atunci e posibil sa nu se potriveasca f bine.

Daca nu se potrivesc, posibil sa se desprinda/rupa si sa faci d-ne fereste vreo prostie.

Cu siguranta nu tb sa te joci.

Ca un sfat (din propria experienta).

Incearca sa gasesti si mufa care intra in panoul de sigurante al masinii. Mufa se alfla in stanga spate.

Asta pentru o lucrare curata. Eu inca caut acea mufa si nu reusesc sa o gasesc.

Exista varianta cu taiatul firelor si lipitul dar eu nu o agreez. Inca mai caut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de acord. dar si pretul este pe masura, iar eu nu am neaparata nevoie. mi-as lua doar ca sa am, ca de agatat ceva de masina oricum nu am. la un pret bun merita sa fi pregatit. nu se stie niciodata de unde sare iepurele si ai nevoie de carlig.  si cateva poze

PS: tipul mai avea bordul unui s60. (doar ceasurile)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.

Pare un carlig original demontabil

Dar clar nu e complet.

E super solutia dar per total e posibila sa te coste ceva solutia.

Bafta la cautari

Si daca gasesti pe undeva mufa pentru instalatia electrica (cea care intra in panoul de sigurante a masinii) da un mesaj

Vreau si eu una

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

nustiu unde gasesti pt ca logic fiind cine are jugul are si carligul ;Dsi nu cred ca il da fara doar asa poate gasesti o exceptie sa iei doar jugul de pe undeva

Share this post


Link to post
Share on other sites

nustiu unde gasesti pt ca logic fiind cine are jugul are si carligul ;Dsi nu cred ca il da fara doar asa poate gasesti o exceptie sa iei doar jugul de pe undeva

Ok. Un carlig complet ai cumva ? Un pret ceva ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

nam nici unul doar unul am avut de vanzare si i lam dat lu valiu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu tipule carlig cu modul cu tot la 550 ron ;D

post-2351-12877880028041_thumb.jpg

post-2351-12877880033699_thumb.jpg

post-2351-12877880036112_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now